|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Z radiowej biblioteki: "Córki Wawelu" Anny Brzezińskiej

„Córki Wawelu. Opowieść o jagiellońskich królewnach” Anny Brzezińskiej w radiowej bibliotece.

"Córki Wawelu" czyta Kamila Klimczak. Fot. Wojciech Gruszka

Przez dwa tygodnie w radiowej bibliotece arcyciekawa historia Krakowa, Wawelu, królewien, mieszczek, służących, ale też władców, rycerzy, rzemieślników i parobków. „Córki Wawelu” Anny Brzezińskiej, to wędrówka po Krakowie, którego już nie ma i opowieść o ludziach wielkich i znanych z  historii, ale też anonimowych mieszkańcach podwawelskiego grodu, którym autorka dała życiorysy, nazwiska i miejsce w rozwoju miasta. Główną bohaterką Anna Brzezińska uczyniła nie żadną z królewien mieszkających  na zamku, tylko ich służącą, córkę prostej chłopki, karlicę Dosię, której losy częściowo są prawdziwe.

„Nie chciałabym mieszkać w tamtym Krakowie” – mówi autorka w rozmowie z Radiem Kraków. „Życie było wtedy niezwykle ciężkie, a los kobiet nie do pozazdroszczenia”. I opisuje w książce, jak były wychowywane, jakie miały szanse zdobywania wiedzy, jak rodziły dzieci, jak młodo umierały. Opowiada o losach jagiellońskich królewien: Jadwigi, Zofii, Anny, Katarzyny, Izabeli, o królowej Bonie, ale równie ciekawe są postacie żyjące w ich otoczeniu. 

Brzezińska, jako wytrawna historyczka i znawczyni epoki, dba o szczegóły, powołuje się na źródła, a jako pisarka, tak ciekawie snuje opowieść, że jej książkę czytać można na równi jako dzieło historyczne i wciągającą powieść. 

Anna Brzezińska, to ceniona pisarka i historyczka, trzykrotna laureatka Nagrody im. Janusza A. Zajdla, prestiżowego polskiego wyróżnienia w dziedzinie fantastyki, autorka powieści i opowiadań.

Fragmentów książki „Córki Wawelu. Opowieść o Jagiellońskich królewnach” (Wydawnictwo Literackie) słuchamy w radiowej bibliotece o  11.45 i 22.50. w interpretacji Kamili Klimczak, aktorki Teatru Bagatela. 

 

 

(Barbara Gawryluk/ew)

Odcinek 1

Odcinek 2

Odcinek 3

Odcinek 4

Odcinek 5

Odcinek 6

Odcinek 7

Odcinek 8

Odcinek 9

100%
0%