Czyż można sobie wyobrazić coś bardziej czarującego, jak pęd zadrzewionymi zboczami, gdy zimowe powietrze i gałązki jodeł muskają nasze twarze, a wzrok, umysł i mięśnie nastawione są na ominięcie każdego niebezpieczeństwa…” - Fridtjöf Nansen

Najpierw nazywano je łyżami, a nawet latającymi deskami. Pierwsze próby w Polsce miały miejsce pod koniec XIX wieku. Szybko w Tatrach znalazły swoich zwolenników. Dziś narciarstwo nazywa się sportem wszystkich sportów.

Jak bardzo odbiegają dzisiejsze zawody od pierwszych prób zjazdów podejmowanych w Tatrach na przełomie XIX i XX wieku? Jaką historię mają narty na świecie? Kim byli pionierzy sportu narciarskiego w naszym kraju? Jakie trasy pokonywali pod koniec XIX wieku? Odpowiedzi znajdą czytelnicy "Magii nart". To znakomite kompendium wiedzy, ciekawa fotograficzna dokumentacja z zakopiańskich archiwów, sylwetki prekursorów polskiego narciarstwa, a także rozwijająca się technika produkcji sprzętu i narciarska moda. 

Beata Słama – redaktorka i dziennikarka, warszawianka, która wybrała Zakopane. Jeździ na nartach, wspina się i wędruje po górach. Współpracowała z czasopismami „Taternik” i „Góry”, obecnie recenzuje książki dla kwartalnika „Tatry”. Prowadzi na Facebooku stronę Górski Dom Kultury poświęconą literaturze i sztuce związanej z górami.

Wojciech Szatkowski – narciarz, pracownik Muzeum Tatrzańskiego, historyk sportu, pasjonat historii narciarstwa, autor ponad 11 publikacji, przewodnik tatrzański III klasy. Współpracownik m.in. magazynu „Tatry”, „Ski Magazynu” oraz „Gazety Górskiej”, gdzie publikuje teksty o górach.


W Radiu Kraków słuchamy fragmentów książki "Magia nart" Beaty Słamy i Wojciecha Szatkowskiego. Czyta Radosław Krzyżowski. Emisja od 28.11 do 9. 12. o 11.45 i 22.50.

Magia nart
Tom I: Czas pionierów Tom II: Mistrzowie
Beata Słama, Wojciech Szatkowski

Wydawca
Tatrzański Park Narodowy
Kuźnice 1, 34-500 Zakopane

Muzeum Tatrzańskie
im. Dra Tytusa Chałubińskiego
Krupówki 10, 34-500 Zakopane

 

 

(Barbara Gawryluk/ew)