|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Wołanie z Titanica, SMS z World Trade Center

18 września odbyła się premiera "Szalonej lokomotywy" w reżyserii Radka Rychcika. Datę premiery wybraliśmy nieprzypadkowo – 18 września 1939 roku Stanisław Ignacy Witkiewicz zmarł śmiercią samobójczą we wsi Jeziory na Polesiu, na wieść o zbrojnej napaści Armii Czerwonej na Polskę. Powtórki w niedzielę o 16 i we wtorek o 22.

Radek Rychcik to jedno z najmocniejszych nazwisk młodego polskiego teatru. Artysta, który realizuje najgłośniejsze i najczęściej komentowane spektakle ostatnich sezonów. W tym roku otrzymał m.in Paszport Polityki, a tygodnik napisał o nim wtedy: "Lubi wyzwania, amerykańską popkulturę oraz wysokie stężenie emocji”. My też, szczególnie to ostatnie. Rychcik debiutuje więc w Radiu Kraków jako reżyser radiowy, sięgajac po jeden z najgłośniejszych tekstów Witkacego. Do pracy inspirowały go tym razem: pierwsze próby filmowe braci Lumiere, w tym słynna lokomotywa wjeżdżająca na stację, najnowsza realizacja filmowa “Mad Maxa” oraz.... Godzilla!

Przeczytaj rozmowę z Radosławem Rychcikiem

Reżyser pracuje w Radiu Kraków ze swoją sprawdzoną ekipą: muzykę do spektaklu komponują bracia Piotr i Michał Lisowie z formacji The Natural Born Chillers, nagrodzeni przez międzynarodowe jury na Festiwalu Boska Komedia w Krakowie. A w role zmierzających do kolejowej katastrofy szaleńców wcielą się aktorzy Starego Teatru: Roman Gancarczyk i Krzysztof Zarzecki ( radiowy debiut tego znakomitego aktora, ostatnio Hamleta w inscenizacji Krzysztofa Garbaczewskiego). Partnerują im m.in Marta Ścisłowicz, Katarzyna Krzanowska, Dorota Pomykała.

Rychcik nie ukrywa, że praca w radiowym studiu to dla niego wielkie wyzwanie: “Z Piotrkiem Lisem i Michałem Lisem mamy wielki szacunek do radia jako do medium.  Przechowuje bowiem w sobie pamięć rzeczy minionych, często wielkich i wstrząsających, a „Szalona Lokomotywa” Witkacego, tempo tego tekstu, sam temat, tytuł i reputacja sztuki jako bardzo trudnej, wydają się frapujące do roboty radiowej”.

Dramat „Szalona lokomotywa” powstał w roku 1923. Jak komentują znawcy, jest pełną ironii metaforą współczesnego świata, o losach którego mogą decydować patologiczne jednostki, gotowe w imię wyznawanych przez siebie szaleńczych idei dokonywać masowych zbrodni. Diagnoza Witkacego jest oczywista - sam postęp, bez rozwoju duchowego ludzkości, prowadzi tylko do szybszej zagłady.

- To dramat, który opowiada o katastrofie, o problematyzowaniu tej katastrofy, o przeżywaniu jej. To również historia o ludziach, którzy w wykolejonym pociągu, zepsutym samolocie czy zaatakowanym tankowcu mówią do nas ze środka katastrofy. To są właściwie ostatnie SMS-y ludzi, którzy ginęli w World Trade Center, to są listy tych, którzy zatonęli na Titanicu. To jest wszystko to, co właściwie zostało wysyłane do nas z zaświatów.

"Witkiewicz był katastrofistą obdarzonym jak Orwell, i to Orwell zarówno z 'Folwarku zwierzęcego', jak i z '1984', zadziwiającą jasnością i ostrością widzenia. Powiedział, że cywilizacje równych, sytych i zautomatyzowanych zagrożone będą nie tylko naporem 'niwelatorów' ze Wschodu, z Azji i z Afryki, ale również i to, że cywilizacje zmechanizowane są nie tylko kruche i podatne na szaleństwo, ale też bezbronne wobec szaleńców i psychopatów. W świecie, który stał się 'globalną wioską', szaleństwo jest zaraźliwe i powszechne. W tej wielkiej wiosce, gdzie wszystko dzieje się równocześnie, wszystko stało się nagle możliwe".

[Jan Kott, "Witkiewicz, albo Realizm nieoczekiwany", 1975]

Niewiele utworów Witkacego ukazało się za życia autora. Zaledwie dwie powieści i sześć dramatów. Znaczna część bogatego dorobku Witkacego, który napisał 43 dramaty, niestety, zaginęła. W całości zachowały się 22, przy czym"Szalona lokomotywa" jedynie w przekładzie na francuski.

Słuchowisko realizuje  Wojtek Gruszka, a pędzącą ku katastrofie lokomotywę zwizualizował Kuba Woynarowski.


Obsada:

ROMAN GANCARCZYK (Tengier / Trefaldi)

KATARZYNA KRZANOWSKA  (Zofia Tengier  / Erna Abrakadabra)

KRZYSZTOF ZARZECKI (Mikołaj Wojtaszek / Travaillac)

MARTA ŚCISŁOWICZ (Julia)

DOROTA POMYKAŁA  (Minna)

BOGDAN BRZYSKI   (Dróżnik / Gęgoń / Walery Kapuściński)

EWA KAIM  (Gęgoniowa / Mira Kapuścińska)

TOMASZ SCHIMSCHEINER (Doktór / Dmidrygier / III Szumowina)

JULIUSZ CHRZĄSTOWSKI (Kierownik pociągu)

Justyna Nowicka

91%
9%