|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

„Masakra księgozbiorów”. Spotkanie Krakowskiej Loży Historii Współczesnej

Centrum Edukacyjne IPN w Krakowie "Przystanek Historia" zaprasza na spotkanie Krakowskiej Loży Historii Współczesnej pt. „Masakra księgozbiorów”, które odbędzie się w siedzibie Centrum przy ul. Dunajewskiego 8 (wejście na rogu z ul. Garbarską) we środę 26 września 2018 r. o godz. 18.00. Tym razem dyskusja będzie się toczyć wokół książki dr. hab. Andrzeja Dróżdża „Zapomniany bibliocyd. Szkice o ludziach i książkach w czasach stalinizmu” (Kraków 2017). W dyskusji prowadzonej przez Romana Graczyka z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN udział wezmą autor omawianej książki oraz Stanisław Maria Jankowski.

Komuniści za jedno z największych zagrożeń dla swojej władzy uznawali wolny dostęp do książek. Żeby go ograniczyć, trzeba było „niebezpieczne” publikacje zniszczyć. Ten masowy proces zagłady książek, nazwany bibliocydem, Andrzej Dróżdż opisał na przykładzie Związku Sowieckiego, a następnie komunistycznej Polski. Rozpoczęło się od niszczenia księgozbiorów przejętych po rewolucji i od pierwszych wykazów książek stanowiących zagrożenie dla totalitarnego państwa. Indeks zakazanych tytułów z każdym rokiem obejmował coraz więcej pozycji. Równocześnie publikowano miliony wyselekcjonowanych przez cenzurę tytułów. W Polsce, już w początkowym okresie przejmowania władzy przez komunistów, także doszło do bibliocydu. Miliony książek zniszczono najpierw podczas działań wojennych, a tzw. reforma rolna i wyrzucenie dotychczasowych właścicieli z ich domów doprowadziły do porzucenia tysięcy, często bezcennych publikacji, znajdujących się w dworskich księgozbiorach.

Na ile powtórzono w Polsce schemat zaczerpnięty ze Związku Sowieckiego, a na ile sytuacja była odmienna? O tym dyskutować będą uczestnicy najbliższego spotkania Krakowskiej Loży Historii Współczesnej.   

100%
0%