|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Powtórka z historii: od Zygmunta I Starego do Radia Kraków, czyli łyk jamniczej historii

Ponoć pierwszy jamnik przybył pod Wawel ponad 500 lat temu – tak w książce „To jest Kraków mości książę” opisują to ważne i jak się potem okazało brzemienne w skutki wydarzenie Mieczysław Czuma, Leszek Mazan i Michał Kozioł.

Marysia z jamnikiem Felkiem

„18 września po raz pierwszy w dziejach przekracza bramy miasta, aby stać się odtąd niemal jego symbolem, nieznany niestety z imienia (Kupido?) – jamnik. Przedstawiciela psiej arystokracji przywozi na Wawel, na dwór Zygmunta I nazwanego później Starym, biskup wrocławski Jan Tchórzą. Bezpośrednim powodem tej, było nie było, wysokiego szczebla wizyty jawiły się długie i trudne rozmowy na temat planowanego małżeństwa ks. Fryderyka Legnickiego z księżniczką Elżbietą. Kto wie, czy decydującej roli w tych ważnych dynastycznych ustaleniach nie odegrał właśnie ów zabawiający dostojnych mężów na wszelkie możliwe sposoby figlarny i pomysłowy long – dog…”

Trudno dziś ustalić w 100%, jaką role w rozmowach o tym ważnym politycznym mariażu odegrał bliżej nieznany dziś jamnik Kupido. Niemniej jednak to wydarzenie z pewnością zaważyło na tym, że historia Krakowa i historia jamników splotła się ze sobą nierozerwalnie, aby w roku 1973 wypłynąć w zadziwiającej formie ponownie na historyczne salony.

Wtedy to Mieczysław Czuma, redaktor naczelny „Przekroju”, jamniczym pochodem postanowił uświetnić 28. rocznicę „Przekroju”. Jak wspomina Mieczysław Czuma to był prawdziwy światowy zjazd jamników, a nieprzebrany kolorowy tłum, który przybył, by uczestniczyć w jamniczej paradzie, zaskoczył wszystkich – organizatorów i ówczesne władze. W szarych czasach jamnicza parada okazała się być czymś tak wyjątkowym, że przyciągnęła tłumy krakowian i zagraniczne media, które pojawiły się na krakowskim Rynku specjalnie, aby relacjonować to zupełnie niezwykłe jak na owe czasy wydarzenie… Były dorożki, którymi jamniki jechały na Rynek, parówki rozdawane przez kelnerów z Wierzynka i wielka pompa. Skończyło się wizytą redaktora naczelnego „Przekroju” w gmachu krakowskiego PZPR i zarzutami kpin z pochodów pierwszomajowych
Marsz Jamników Radia Kraków z dłuuugimi tradycjami

W 1994 roku, do idei organizacji Marszu Jamników wróciło Radio Kraków. Na przekór jamniczym sceptykom, przeciwnikom i malkontentom, mrożkowską prawdę, iż „ dusza jest pozioma” Radio Kraków udowadnia rok w rok od ponad 20 lat, gromadząc na krakowskim Rynku tłumy wielbicieli największych psich indywidualistów. Kolejny 21. już Marsz w najbliższą niedzielę 13 września. 

100%
0%