|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Łatwiej o profilaktykę zdrowia

Profilaktyka zdrowia jest łatwiejsza. Mieszkańcy Małopolski mają łatwiejszy dostęp do badań profilaktycznych i materiałów edukacyjnych.

Posłuchaj rozmowy Teresy Gut z dr Hanną Czajką o pneumokokach

Fot. pixabay

Profilaktyka depresji

Najmniej korzystamy z tzw. profilaktyki depresji, a badania mówią, że co trzeci Polak ma lub będzie miał styczność z depresją. W przypadku depresji nie ma tabeli, która regulowałaby częstotliwość badań. Specjaliści mówią - należy korzystać z konsultacji z psychoterapeutami, gdy przez dłuższy czas czujemy się przygnębieni, nie potrafimy przezwyciężyć problemów. A czym jest profilaktyka depresji?

"Wyobraźmy sobie, że na ulicy zniknęła płyta zasłaniająca właz do kanału. Zazwyczaj wokół ustawia się tablicę ostrzegającą o niebezpieczeństwie. Profilaktyka to postawienie bariery wokół czegoś, co nam może zagrażać" - wyjaśnia w rozmowie z Radiem Kraków Maciej Bóbr ze Szpitala im. Babińskiego w Krakowie.

Jest wiele czynników, które zwiększają ryzyko depresji, np. stres w pracy, śmierć kogoś bliskiego, czy złe relacje z bliskimi. Depresji można zapobiec dbając o wypoczynek, aktywność fizyczną, właściwy sposób odżywiania się i utrzymując dobre relacje z rodziną i przyjaciółmi. 
Aby pomóc osobom zagrożonym tą chorobą, szpital Babińskiego prowadzi program "wyprzedzić smutek". Z konsultacji mogą skorzystać osoby, które nie mają potwierdzonej depresji. Spotkanie ze specjalistą ma dopiero potwierdzić albo wykluczyć chorobę. W przypadku potwierdzenia, lekarz skieruje takiego pacjenta na dalsze leczenie.

Program finansuje województwo małopolskie. W całym województwie utworzono 11 punktów, gdzie prowadzone można skorzystać z konsultacji ze specjalistami, m.in. w Krakowie, Skawinie, Tarnowie, Nowym Sączu.

 

Szkolenia z pierwszej pomocy
 

Krakowskie Pogotowie Ratunkowe zaprasza wszystkich w sobotę 26 września na Rynek Główny w Krakowie. Odbędą się tam szkolenia z zakresu pierwszej pomocy i kursy rozmowy z dyspozytorem pogotowia ratunkowego. Od godz. 10.00 ratownicy będą uczyć m.in. jak zachować się w czasie wypadku. Będzie można też zobaczyć nowoczesne ambulanse i zabytkowe karetki.

"Jesteśmy najstarszym pogotowiem ratunkowym w Polsce. Chcemy pokazać kawałek naszej historii" - mówi Joanna Sieradzka, rzecznik krakowskiego pogotowia.

Pokazy odbędą się w ramach Małopolskich Dni Profilaktyki Zdrowia zorganizowanych przez Województwo Małopolskie oraz Urząd Miasta Krakowa.

 

Stop pneumokokom

Istnieje ponad 90 typów bakterii pneumokoków. Zarażenie nimi może spowodować szereg bardzo groźnych dla życia chorób. Jedyną drogą skutecznego zapobiegania rozprzestrzenianiu się zakażeń pneumokokowych są szczepienia. Województwo małopolskie 900 tys. zł na zakup blisko 3100 dawek szczepionki, co pozwoli na zaszczepienie ok. 2000 dzieci. Zaszczepione zostaną dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych i żłobków spoza Krakowa oraz na terenie 6 małopolskich powiatów: gminy miasta Tarnowa, powiatu tarnowskiego, powiatu brzeskiego, gminy miasta Krakowa, gminy miasta Nowego Sącza, powiatu wielickiego.

 

Posłuchaj rozmowy Teresy Gut z Maciejem Bobrem ze Szpitala im. Babińskiego w Krakowie

Posłuchaj co mówi Maciej Bóbr o poradach profilaktycznych dla Małopolan

Posłuchaj co mówi Joanna Sieradzka, rzecznik krakowskiego pogotowia

Posłuchaj co mówi Joanna Sieradzka o ćwiczeniach na Rynku Głównym w Krakowie

Partnerem akcji jest Województwo Małopolskie.

50%
50%