|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Czysta wiosna - akcja diagnostyczna Radia Kraków

Już w najbliższą sobotę 28 kwietnia zapraszamy na bezpłatną akcję diagnostyczną Czysta wiosna.

Fot. z poprzednich akcji Radia Kraków - M. Lasyk

Po zaostrzeniu przepisów związanych z kontrolami pojazdów, na stacjach diagnostycznych znacznie wzrosła liczba negatywnych wyników kontroli stanu technicznego samochodów. Według Roberta Góry z Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krakowie, w ciągu dwóch tygodni stacje wydają tyle negatywnych opinii, ile dotychczas wydawały w ciągu roku. Zamiany dotyczą też samego przebiegu badania - opłatę wnosi  się przed rozpoczęciem kontroli a diagności w razie wykrycia poważnych usterek mają prawo zatrzymać dowód rejestracyjny. 

Zmiany wprowadzone pod koniec roku mają wyeliminować najbardziej wyeksplowatowane, niebezpieczne i zanieczyszczające środowisko samochody.

Wielu kierowców nie wie, że jeździ samochodem, z którego usunięto katalizator lub filtr cząstek stałych. Te elementy wyposażenia aut odpowiadają za usuwanie ze spalin szkodliwych składników.

Auta sprowadzane do Polski z zagranicy często mają wielkie przebiegi rzędu 500 tysięcy kilometrów, niestety nieuczciwi handlarze cofają liczniki, by ukryć prawdę o poziomie wyeksploatowania pojazdu. Zdaniem naukowców współczesny katalizator wytrzymuje znacznie mniejsze przebiegi, dlatego bywa usuwany z samochodu. To zabronione, ale handlarze nie cofną się przed niczym byle tylko sprzedać samochód.

W ubiegłym roku na naszym parkingu przeprowadziliśmy kilka kontroli spalin. Rekordzista miał czterokrotnie przekroczoną dopuszczalną normę spalin, kilku trzykrotnie, a ponad 20% samochodów nie powinno przejść badań technicznych.

Dlatego w tym roku również zamierzamy pomć kierowcom i zapraszamy na nasz parking już w tę sobotę. Bepłatne badanie analizatorem spalin i porady mechaników i diagnostów  od 9 do 15. Przygotowaliśmy też zabawy dla dzieci i jazdy próbne samochodem hybrydowym.

Kierowco, skorzystaj z naszej pomocy przed wizytą w stacji diagnostycznej! Dowiedz się, w jakim stanie jest twój samochód - u nas to nic nie kosztuje.

W sobotę od 13.00 do 14.00 także specjalne wydanie magazynu Radiostrada. Gościem specjalnym będzie prof. Marek Brzeżański dyrektor Instytutu, Kierownik Zakładu Silników Spalinowych i Mechatroniki Politechniki Krakowskiej. 

 

 

Marcin Koczyba

77%
23%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 4

Realista

Sobota, 28 kwietnia 2018, 12:56

@Prawda Boli Najbardziej

Pleć pleciugo , byle długo... Nowe przepisy weszły w życie 13 Listopada 2017. Teraz diagnosta może Ci zatrzymać dowód rejestracyjny, ale nie to jest najważniejsze. Dotychczas wielu właścicieli złomów na kółkach jeździło do zaprzyjaźnionego diagnosty który jak Reksio podbijał wszystko. Teraz ten proceder został ukrócony. W dwa tygodnie tyle negatywnych wyników co dawniej w ciągu roku. To są fakty. I te złomy znikną z dróg wreszcie

Odpowiedz

Prawda Boli Najbardziej

Piątek, 27 kwietnia 2018, 23:13

O jakim "zaostrzeniu przepisów związanych z kontrolami pojazdów" mowa??? Wymagania techniczne sie nie zmieniły. Jedynie żądają opłaty PRZED badaniem, tak więc prywatnym właścicielom stacji zależy na zwiększeniu przychodów przez znajdowanie -czasem na siłe- usterek. Polski bizenesmeni zwietrzyli łatwy zarobek to kasują "ile wlezie" - jak się chwalą 30x więcej niż do tej pory. Ciekawe komu zależało i kiedy będzie afera z tej zmiany przepisów ..... kiedyś była afera "lub czasopisma" po latach

Odpowiedz

Anik

Środa, 25 kwietnia 2018, 16:46

Przyjedzie po to, zeby sie dowiedziec, co w samochodzie jest nie tak. Posiadajac te wiedze, pojedzie do mechanika, naprawi, a potem, bez problemu, zarejestruje.

Odpowiedz

Środa, 25 kwietnia 2018, 13:44

Przyjedzie po to by usłyszeć, że ma niesprawne auto??

Odpowiedz