|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Akcja Radia Kraków: zbadaj instalację gazową w swoim samochodzie

Źle wyregulowana instalacja gazowa jest przyczyną wielu poważnych awarii silnika, których naprawa może pochłonąć nawet kilka tysięcy złotych. Do tego niewłaściwe ustawienia powodują wysoką emisję szkodliwych spalin. Dlatego w sobotę zapraszaliśmy na otwarte bezpłatne badania spalin i regulacji silników w autach z instalacją gazową.

Fot. Wioleta Rapacz

Rośnie liczba aut z instalacją gazową, a spada popularność z silnikiem Diesla. W samym tylko Krakowie zarejestrowanych jest około 50 tysięcy samochodów z instalacjami LPG. W Polsce jeździ już około 3 milionów aut z instalacjami LPG. Powody takiej sytuacji wydają się oczywiste, gaz jest tańszy od benzyny. Współczesne Diesle uchodzą za awaryjne, ich naprawy są kosztowne, do tego ze względu na wysoką emisję spalin, odchodzą powoli do lamusa. Już wiele miast w Europie wprowadziło zakaz wjazdu pojazdów z takimi silnikami. To główne powody popularności aut zasilanych LPG.

Profesor Marek Brzeżański, dyrektor Instytutu Pojazdów Samochodowych i Silników Spalinowych, Politechniki Krakowskiej, twierdzi, że pora obalić mit o czystym ekologicznie paliwie LPG. Badania wykazują, że najmniej szkodliwe są spaliny z aut zasilanych gazem ziemnym, jednak takich pojazdów jest niewiele. Auta zasilane propanem butanem wydzielają bardzo szkodliwe spaliny o rakotwórczych właściwościach. Kolejna sprawa to stan instalacji i ich regulacja. W wielu przypadkach źle wyregulowana instalacja jest powodem poważnych awarii silnika. Dlatego już w najbliższą sobotę zapraszamy na bezpłatne badania regulacji i jakości spalin w silnikach zasilanych gazem. Nasi eksperci pomogą i doradzą jak właściwie powinna działać instalacja. 

W czasie naszej poprzedniej akcji badania spalin, jeden ze źle ustawionych silników był w takim stanie, że doprowadził do awarii sprzętu pomiarowego. Dlatego uznaliśmy że powinniśmy zwrócić uwagę na ten właśnie problem. ZOBACZ

Zapraszaliśmy w sobotę na parking przed rozgłośnią na bezpłatne badania i pomoc w regulacji silników LPG. Przeprowadziliśmy też bezpłatne badania aut zasilanych silnikami Diesla i benzynowymi. Badania prowadzone były przez naukowców z Politechniki Krakowskiej.

Partnerami akcji są Uniwersytet Otwarty AGH i Politechnika Krakowska. Przez cały dzień można było też oglądać specjalny bolid AGH Racing i posłuchać wykładu prof. Marka Brzeżańskiego.

 

 

(Marcin Koczyba/ew)

 

100%
0%