|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Radio Kraków świętowało jubileusz 90-lecia

Podczas uroczystej gali w Operze Krakowskiej Radiową Nagrodę im. Romany Bobrowskiej odebrał Jerzy Trela.

Posłuchaj rozmowy z Adamem Nowakiem z Raz Dwa Trzy

Fot. Marek Lasyk

21 kwietnia w Operze Krakowskiej odbyła się jubileuszowa gala 90-lecia Radia Kraków.  Urodziny pierwszego radia w Małopolsce i najstarszej rozgłośni regionalnej Polskiego Radia razem ze słuchaczami i pracownikami stacji  świętowali znakomici goście i wspaniali artyści. Podczas uroczystości najważniejsze wyróżnienie przyznawane przez Radio Kraków - Radiową Nagrodę im. Romany Bobrowskiej odebrał Jerzy Trela, wybitny aktor, od wielu lat związany z Radiem Kraków.

 

Zaproszenie do wspólnego świętowania 90. urodzin Radia Kraków uświetnili przedstawiciele najwyższych władz państwowych i lokalnych, m.in. Wicepremier Jarosław Gowin, minister Andrzej Adamczyk, Wojewoda Małopolski Józef Pilch, Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa oraz Prezydent Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski. Urodzinowe życzenia słuchaczom i Radiu Kraków złożył również Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski.

Specjalny list do uczestników i organizatorów gali  wystosował Prezydent RP Andrzej Duda, który honorowym patronatem objął jubileusz 90-lecia Radia Kraków. W liście odczytanym podczas gali przez ministra Wojciecha Kolarskiego Prezydent Andrzej Duda podkreślał, że regionalne rozgłośnie pełnią bardzo odpowiedzialną misję w naszym kraju będąc dla milionów słuchaczy głównym źródłem rzetelnych wiadomości o sprawach istotnych zarówno dla całego kraju, jak też dla poszczególnych miast i regionów. Podkreślił, że Radio Kraków swoje zadania realizuje profesjonalnie i sumiennie, o czym sam mógł się wielokrotnie przekonać będąc gościem radia jako radny, poseł na Sejm i deputowany do Parlamentu Europejskiego. Dodał, że zna dobrze Radio Kraków również jako słuchacz i wie, że towarzyszy ono społeczności lokalnej we wszelkich ważnych wydarzeniach społecznych. Docenił także wkład Radia Kraków w upowszechnianiu dostępu do kultury.

Urodziny Radia Kraków na jubileuszowej gali świętowali również  znani artyści, aktorzy współpracujący z radiem, przedstawiciele mediów ogólnopolskich, lokalnych i regionalnych rozgłośni Polskiego Radia. 

Podczas uroczystości ogłoszony został laureat Radiowej Nagrody im. Romany Bobrowskiej. Najważniejsze wyróżnienie przyznawane przez Radio Kraków z rąk Prezesa Przemysława Bolechowskiego odebrał Jerzy Trela.  Wybitny aktor od lat współpracuje z Radiem Kraków.

W radiowych archiwach  odnaleźć można wspaniałe interpretacje największych autorów:  Wyspiańskiego, Słowackiego, Mickiewicza, Norwida i Tuwima i Gałczyńskiego i Herberta. Dla słuchaczy Radia Kraków czytał też utwory  Stasiuka, Majewskiego i Pilcha.

Najstarsze słuchowisko Radia Kraków z udziałem Jerzego Treli pochodzi z roku 1968, to „Dr Jekyll i Mr Hyde” w reżyserii Józefa Grotowskiego. W latach 70. wystąpił w jego słuchowiskach na podstawie powieści Stanisława Lema: „Solaria”, „Maska”, „Kalkulator”.

Aktor często współpracował z Romaną Bobrowską, dlatego też - jak mówił  odbierając statuetkę - to nagroda dla niego osobiście bardzo ważna i szczególna.  Jego najnowsze role dla Radia Kraków to Wernyhora w słuchowisku „Wesele” w reżyserii Andrzeja Seweryna, które  zrealizowane zostało z okazji 85-lecia radia oraz rola Konrada w słuchowisku „Sceny z Wyzwolenia Stanisława Wyspiańskiego” w reżyserii Agaty Dudy-Gracz, którego premiera w lutym 2017 roku zainaugurowała obchody jubileuszu 90-lecia Radia Kraków.

W części artystycznej galę uświetnił występ Janusza Radka i koncert zespołu Raz Dwa Trzy.

Wydarzenie było transmitowane na antenie Radia Kraków, a na stronie www.radiokrakow.pl obejrzeć można było transmisję wideo gali.

 

 

 


Partnerzy:
 

Inter-bud, krakowski deweloper, realizujący inwestycje takie jak Wiślane Tarasy i Grzegórzki Park. Oferta dostępna na www.mieszkania.inter-bud.pl

ArcelorMittal Poland – w modernizację krakowskiej huty zainwestowaliśmy ponad 3 mld zł

 

Kraków Airport. Najlepsze regionalne lotnisko w Polsce. 101 pomysłów na podróż   

 


 
Kopalnia Soli „Wieliczka”, słynna w kraju i na świecie atrakcja turystyczna, www.kopalnia.pl

 
Honorowy patronat Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy nad jubileuszem 90-lecia Radia Kraków.
 

List prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

 

Organizatorzy i Uczestnicy

uroczystej gali jubileuszu

90-lecia Radia Kraków

 

 

Szanowni Państwo!

 

 

 

Serdecznie pozdrawiam wszystkich Państwa, przybyłych do Opery Krakowskiej na uroczystą galę jubileuszu 90-lecia Radia Kraków. Z tej okazji składam wyrazy uznania i gratulacje jego zarządowi, redaktorom i pracownikom.

 

Rozgłośnia krakowska rozpoczęła działalność już w dwa lata po warszawskiej centrali Polskiego Radia, jako druga w odrodzonej Rzeczypospolitej. To ona zainaugurowała codzienne transmisje hejnału z Wieży Mariackiej, które dla kilku już pokoleń Polaków stały się najbardziej rozpoznawalnym symbolem obecności anten publicznych w eterze. Radio Kraków jest też najstarszą spośród rozgłośni regionalnych, które – w moim przekonaniu – pełnią bardzo odpowiedzialną misję w naszym kraju. Uważam bowiem, że media lokalne są bezcennym ogniwem w polskim obiegu informacyjnym. Miliony słuchaczy traktują je jako główne źródło rzetelnych wiadomości o sprawach istotnych zarówno dla całego kraju, jak też dla poszczególnych miast i regionów.

 

Cieszę się, że Radio Kraków realizuje te zadania profesjonalnie i sumiennie. Sam miałem okazję przekonać się o tym, wielokrotnie goszcząc w Państwa studiu jako radny, poseł na Sejm i deputowany do Parlamentu Europejskiego. Wspominam te spotkania z prawdziwą przyjemnością, gdyż zawsze miałem poczucie, że dzięki pracy dziennikarzy rozgłośni debata publiczna ma właściwy, wysoki poziom merytoryczny, a do mieszkańców Krakowa i Małopolski docierają informacje potrzebne i oczekiwane. I za to z serca Państwu dzisiaj dziękuję.

 

Znam dobrze Radio Kraków również jako słuchacz i wiem, że towarzyszy ono społeczności lokalnej we wszelkich ważnych wydarzeniach społecznych, w tym sportowych, zwłaszcza dzięki uruchomionemu w 2015 roku pasmu Radio Kraków Transmisje. Wysoko cenię także wkład rozgłośni w upowszechnianie dostępu do kultury. Szczególną rolę odgrywa to w mniejszych ośrodkach, których mieszkańcy mogą uczestniczyć w życiu muzycznym i literackim za pośrednictwem tradycyjnych fal radiowych, jak też przekazu cyfrowego i internetowego, nadawanego przez rozgłośnię OFF Radio Kraków.

 

Raz jeszcze winszując jubileuszu, chcę podziękować za to, że dzięki Państwu Radio Kraków stale się rozwija i unowocześnia, pozostając medium lubianym i atrakcyjnym dla społeczności całej Małopolski. Jestem przekonany, że dotychczasowe sukcesy napawają Państwa słusznym poczuciem dumy, a zarazem inspirują do podejmowania wciąż nowych wyzwań. Życzę Państwu na tej drodze wielu kolejnych ważnych osiągnięć. Ważnych dla Państwa – dziennikarzy – i dla całego Radia Kraków, ale równie ważnych dla wiernych słuchaczy.

 

 

Z wyrazami szacunku i sympatii

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej


Andrzej Duda

80%
20%