|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Morrissey „California Son”

Morrissey dał się poznać światu jako wokalista legendarnych The Smiths, autor pięknych piosenek, podpisywanych później już swoim nazwiskiem, niestrudzony orędownik wegetarianizmu oraz autor wielu kontrowersyjnych wypowiedzi. Mówiąc krótko Morrissey jest artystą wyrazistym, który nie boi się konfrontacji ze społecznymi przekonaniami. Niedawno zamieszał swoim fanom, pojawiając się w telewizyjnym programie z plakietką prawicowego ruchu „For Britain” w klapie marynarki. Z drugiej strony wciąż wiele lewicowych ideałów pozostaje mu bliskich. Tym ciekawiej jawi się najnowsza płyta, na której Morrissey śpiewa między innymi kilka protest songów, w tym jeden z repertuaru Boba Dylana- najsłynniejszego antysystemowego buntownika.

Mowa o  "Only a Pawn in Their Game", która to piosenka opowiada  o  zamordowaniu aktywisty ruchu praw obywatelskich Medgara Eversa, w kontekście rasizmu południowej części Stanów Zjednoczonych.  Jest też utwór Buffy Saite- Marie- Indianki walczącej o prawa pierwszych narodów Ameryki czy  "Morning Starship" Jobriatha, jednego z pierwszych muzyków przyznających się do homoseksualizmu. Trudno zatem powiedzieć, o co tak naprawdę idzie. Najpewniej o to, że w dzisiejszej rzeczywistości ciężko o czarno-białe zjawiska, a Morrissey z pewnością zawsze był i nadal jest postacią kolorową. Wracając do muzyki, na najnowszej płycie słynnego Brytyjczyka znajdziemy covery nie mniej znanych Amerykanów jak Phila Ochs, Dionne Warwick, Roy Orbison, Joni Mitchell czy The Fifth Dimension.

Gościnnie w nagraniach zaśpiewali Billie Joe Armstrong z zespołu Green Day oraz Ed Droste z Grizzly Bear. Pojawia się też wokalistka i skrzypaczka Petra Hayden. Na pierwszy rzut ucha "California Son"  to zbiór urzekających piosenek, w równie miłym wykonaniu. Fanom, bardziej zaawansowanym w łamigłówkach, pozostaje pytanie: Co artysta tak naprawdę chciał powiedzieć? 

 

Tracklista „California Son”:
1. Morning Starship (Jobriath) with Ed Droste of Grizzly Bear
2 .Don’t Interrupt The Sorrow (Joni Mitchell) with Ariel Engle of Broken Social Scene
3. Only a Pawn In Their Game (Bob Dylan) with Petra Haden
4. Suffer the Little Children (Buffy St Marie)
5. Days of Decision (Phil Ochs) with Sameer Gadhia of Young The Giant
6. It’s Over (Roy Orbison) with LP
7. Wedding Bell Blues (The Fifth Dimension) with Billie Joe Armstrong of Green Day & Lydia Night of The Regrettes
8. Loneliness Remembers What Happiness Forgets (Dionne Warwick)
9. Lady Willpower (Gary Puckett)
10. When You Close Your Eyes (Carly Simon) with Petra Haden

67%
33%