Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

John Lennon „Imagine”

  • Muzyka
  • date_range Poniedziałek, 2017.05.08 08:55 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:50 )
"Na początku tego wszystkiego co wspólnie kochamy, byli Beatlesi, a na początku Beatlesów był... John Lennon". "Imagine" - wśród niezapomnianych płyt historii rocka Jerzego Skarżyńskiego.

John Lennon i Yoko Ono. 31.03.1969 r. Fot: Nationaal Archief/wikipedia

Dopóki nie znalazłem swojej drugiej połowy (o tak, pewnego dnia mi się poszczęściło!), nie sądziłem, że to może być aż tak ważne. Mało, jak każdy podświadomie czy świadomie szukający miłości, pewnie z zazdrości, często do całokształtu „tych sprawach” podchodziłem mocno cynicznie. Myślałem: „wzięła Go pod pantofel”; „rozbiła Wielki Zespół”; „doprowadziła Go do nerwowego załamania”. I jeszcze..., i jeszcze..., i jeszcze. Natomiast teraz wiem, już wiem, że On i co do „tych spraw” się nie mylił.

W połowie lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, John Lennon, będący wtedy jeszcze w związku małżeńskim Cynthią (no cóż, wiem że to będzie nieeleganckie, ale ponieważ wiele tłumaczy, więc dorzucę - z którą się ożenił, bo w pewnym momencie pojawiły się oznaki..., iż za kilka miesięcy zostanie tatą), na jakiejś wystawie poznał Yoko Ono. Po początkowej walce z samymi sobą – bo przecież trudno ludziom wrażliwym budować nowe szczęście na bólu dotychczasowych partnerów - zostali parą, a w końcu małżeństwem. I pewnie nie byłoby to aż tak istotne, gdyby nie fakt, że to właśnie Ono zmieniło genialnego muzyka oraz poetę w wielkiego człowieka. W człowieka, który od tej pory nie żył już po to, aby się bawić oraz wzruszać innych, ale zrozumiał, że wykorzystując swoją pozycję i sławę, może robić o wiele, wiele więcej. Że może dawać przykład, że może innym otwierać oczy i że... może nawet, na jakiś sposób, poprawiać Świat. Stąd też końcówka szóstej dekady to jego antywojenne wystąpienia i happeningi (choćby słynne „Bed-in”), a także rejestracja pacyfistycznego hymnu wszechczasów „Give Peace A Chance” oraz pięknego „choinkowego” przeboju „Happy Xmas (War Is Over”).

Gdy w 1970 r. The Beatles się rozpadli, John zaczął już oficjalną (przecież wcześniej nagrywał z Yoko i czasem koncertował z różnymi gwiazdami) karierę solową. Na pierwszy ogień, na pierwszy album poszły jego najbardziej osobiste pieśni z „Mother”, „Love”, „God” i „Isolation” na czele. Ponieważ nie chciał niczego podpowiadać, niczego sugerować, niczego promować, swojej pierwszej długogrającej płycie nie nadał żadnego oficjalnego tytułu. Na okładce pojawił się tylko jeden napis: „John Lennon / Plastic Ono Band”. Krążek, właśnie dlatego, że był tak bardzo osobisty, okazał się nieśmiertelnym arcydziełem, ale (zapewne za sprawą swojego przeszywającego ascetyzmu i zwartości) nie stał się źródłem pojedynczych singlo-hitów. Te pojawiły się dopiero w rok później, gdy do sklepów trafił jego drugi longplay – „Imagine”.

„Imagine” zaczyna „Imagine”. Słowa, głos, fortepian, sekcja rytmiczna i smyczki. No właśnie smyczki! Bo tym razem, John i Yoko oraz pomagający superproducent Phil Spector zdecydowali, że w przeciwieństwie do surowości poprzedniej płyty, nowy album będzie bogaty aranżacyjnie, ciepły brzmieniowo i pogodny w nastroju. Stąd „Imagine” (i jako piosenka, i jako płyta) niosło nie tylko nadzieję, ale i ukojenie. Aby nie było wątpliwości, że tak ma być, już drugi song na krążku to radosne, lekko country’owe „Crippled Inside”. Na gitarze dobro pomiauczał tu po swojemu, pomagający Johnowi, George (Harrison oczywiście). Trzecia piosenka -„Jealous Guy”, to znów liryzm, słodycz (smyczki lub mellotron) i cudowna melodia raz śpiewana, raz gwizdana. Utwór ten powstało jeszcze 68 r. z myślą o „Białym Albumie”, ale wtedy brakło dla niego miejsca, natomiast prawdziwą nieśmiertelność zyskał dopiero po śmierci Lennona, gdy za sprawą Bryana Ferry i Roxy Music stał się światowym megaprzebojem. Czwórka, to dość rytmiczne i riffowe „Its So Hard”. Pychota z świetną gitarą Johna i równie świetnym basem Klausa Voormanna. Potem lecą kolejno: obsesyjno-psychodeliczne „I Dont Want To Be A Soldier”; dramatyczne, z efektownym solem Harrisona „Give Me Some Truth”; bardzo nastrojowe poetyckie cudeńko - „Oh My Love”; znakomity muzycznie, wspaniale śpiewany, ale nieelegancki atak na Paula (McCartneya oczywiście) – „How Do You Sleep?”; stonowane oraz urocze „How?” i wreszcie finałowe, balladowe oraz pełne szczęścia wyznanie miłości - „Oh Yoko!”.

Możesz mnie nazwać marzycielem,

Ale nie jestem jedyny.

Mam nadzieję, że któregoś dnia dołączysz do nas,

A świat będzie żył w jedności...

PS. Zacytowanego tłumaczenia „Imagine” dokonał mój nieodżałowany (niemal) przyjaciel – Tomek Beksiński.

 

 

Jerzy Skarżyński

Wyobraź sobie, że nie istnieje Niebo,

spróbuj – to naprawdę proste.

Pod nami nie ma piekła,

nad nami tylko niebo.

Wyobraź sobie, że wszyscy ludzie żyją dzisiejszym dniem...

 

Gdyby ktoś, po coś, kiedyś ułożyłby listę najmądrzejszych rockowych piosenek wszechczasów, to na jej pierwszym miejscu, o ile jeszcze by świat całkiem nie zwariował, znalazłoby się zapewne „Imagine” Johna Lennona.

 

Wyobraź sobie, że nie ma państw,

to naprawdę proste.

Nie ma po co zabijać ani umierać,

nie ma żadnej religii.

Wyobraź sobie, że wszyscy ludzie żyją w pokoju...

 

Najpierw mała powtórka z prawd (przynajmniej dla mnie) oczywistych: na początku tego wszystkiego co wspólnie kochamy, byli Beatlesi, a na początku Beatlesów był... John Lennon.

 

Wyobraź sobie, że nie ma własności,

ciekawe czy potrafisz?

Nie ma chciwości oraz głodu,

a wszyscy są sobie braćmi.

Wyobraź sobie, że wszyscy ludzie dzielą ze sobą świat...

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 09:16

    999 czy 112? Który numer wybrać w sytuacji zagrożenia życia?

  • 08:15

    Paweł Śliz: Mamy w planie przesłuchanie pana Kamińskiego, pana Wąsika, także pana posła Ziobro. Przyjdzie czas

  • 08:05

    Nowy burmistrz Żabna to sprawca jednej z największych wyborczych niespodzianek. Zapowiada przede wszystkim obwodnicę

  • 22:30

    Bili jak świętego Piotra / Били як святого Петра

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię