|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Znamy laureatów nagrody ZNAKU i HESTII im. ks. Józefa Tischnera

Tegorocznymi laureatami zostali o. Ludwik Wiśniewski OP, duszpasterz, teolog i publicysta za publikację "Nigdy nie układaj się ze złem. Pięćdziesiąt lat zmagań o Kościół i Polskę", Łukasz Garbal, doktor nauk humanistycznych za książkę o życiu legendy peerelowskiej opozycji - Jana Józefa Lipskiego oraz Lidia i Jerzy Owsiakowie założyciele Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Mówi Łukasz Tischner, sekretarz Kapituły Nagrody

Nagroda ZNAKU i HESTII  im ks.Józefa Tischnera przyznawana jest od 2001 roku. Za sprawą patrona nagroda zyskała rangę wyrożnienia szczególnego, bo doceniajacego nie tylko intelektulane zasługi laureatów, ale także ich charakter i postawę wobec świata .

 

W kategorii pisarstwa religijnego lub filozoficznego, stanowiącego kontynuację „myślenia według wartości” nagrodę otrzymał o. Ludwik Wiśniewski. Został wyróżniony za książkę „Nigdy nie układaj się ze złem. Pięćdziesiąt lat zmagań o Kościół i Polskę”, w której odważnie upomina się o powrót do wartości ewangelicznych - w myśleniu o Polsce i o świecie. W jego tekstach współczesne chrześcijaństwo uwalnia się od grymasu niechęci do świata i odzyskuje swój źródłowy blask.

W kategorii publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować „nieszczęsny dar wolności”, nagrodę otrzymał Łukasz Garbal. Nagrodzony został za książkę „Jan Józef Lipski”, która jest biografią źródłową przynoszącą fresk dwudziestowiecznego polskiego losu. Opowieść o życiu Jana Józefa Lipskiego służy nie tylko przypomnieniu tej legendarnej postaci, lecz także pokazaniu, że współczesna Polska może być inna. Łukasz Garbal proponuje swym czytelnikom lekcję dojrzałego patriotyzmu, który łączy, a nie dzieli.

W kategorii inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących „polski kształt dialogu Kościoła i świata”, nagrodzeni zostali Lidia Niedźwiedzka-Owsiak i Jerzy Owsiak. Jury przyznało nagrodę za działalność w ramach Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Fundacja od ponad ćwierćwiecza nieprzerwanie wyposaża tysiące polskich szpitali w sprzęt ratujący życie, ale jej zasługi są także niematerialne. Lidia Niedźwiedzka-Owsiak i Jerzy Owsiak uczą radości pomagania i pokazują, że dobro nie ma pokoleniowych, narodowych czy światopoglądowych granic.

Nagroda im ks Józefa Tischnera towarzyszy Dniom Tischnerowskimw Krakowie, których 19. edycja pod hasłem "Człowiek nowe wyzwania"  rozpocznie się  27 marca.

Każdy laureat otrzymuje nagrodę pieniężną  w wysokości 33 tysciecy złotych oraz statuetkę autorstwa Mariana Gromady. Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się podczas finału DniTischnerowskich 30 marca na Scenie im.St. Wyspiańskiego AST w Krakowie. Rozmowę z laureatami poprowadzą ks. Adam Boniecki i Henryk Woźniakowski. Spotkanie uświetni koncert BESTER QUARTET

Więcej o programie 19. Dni Tischnerowskich

 

mat.pras/jd

71%
29%