W  Collegium Maius w weekend można zwiedzać wystawę a prezentującą świętych związanych z Uniwersytetem Jagiellońskim.
Wystawa „O Świętości! Uniwersytet Jagielloński i jego święci wychowankowie” prezentuje świętych, którzy byli związani z uniwersytetem jako studenci czy też jako pracownicy.

Znajdziemy tam sylwetki królowej Jadwigi – odnowicielki uczelni, Jana Kantego, Kazimierza Jagiellończyka, Adama Chmielowskiego, Józefa Bilczewskiego - arcybiskupa lwowskiego. Spotkamy tam również Józefa Pelczara, Jana z Dukli, Szymona z Lipnicy, Stanisława Kazimierczyka i oczywiście Jana Pawła II.
Wystawa czynna jest do niedzieli od 10 do 16 w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, Kraków, ul. Jagiellońska 15.

Do niedzieli przedłużono wystawę "Matka Teresa z Kalkuty" w kościele św. Katarzyny .


To kilkaset fotografii, plansze z opisami w języku polskim i angielskim i historia niezwykłej postaci opisana przez Siostry Misjonarki Miłości. Na kilkudziesięciu planszach opowiadziana jest biografia Matki Teresy, zarówno poprzez archiwalne fotografie pochodzace ze zbiorów Sióstr Misjonarek Miości, jak i teksty przedstawione w języku polskim i angielskim. W krużgankach kościoła, który w czasie Światowych Dni Młodzieży organizuje katecheze i msze w języku angelskim, siostry są często obecne i przybliżają pielgrzymom postać swojej patronki i opowiadaja o swoich doświadczeniach. Wystawa jest nie tylko dokumentem, w krużgankach złożone są też relikwie, m. in. chrakterystyczne białe sari z niebieskim pasem należące do Matki Teresy.
 

Osiem kobiet  późniejszych świętych i błogosławionych   pochodzących z Polski i Węgier przypomnianych zostało na  wystawie  "Bogactwo ubóstwa"- prezentowanej w  krużgankach klasztoru  Franciszkanów.   Na wystawie  m in  sylwetki  królowej Jadwigi Andegaweńskiej , córek węgierskiego króla Beli IV księżnej kaliskiej  Jolanty i  krakowskiej  Kingi  a także   św. Elżbiety Węgierskiej
- Wystawa przygotowana  została  w ramach obchodów Roku Kultury Węgierskiej ale także w roku miłosierdzia mówi ojciec  Jan Maria Szewek franciszkanin. "Święte  kobiety Polski i Wegier"   do oglądania w krużgankach  klasztoru oo  Franciszkanów   aż do października  


Jeszcze przez dwa dni można zobaczyć na ul. Czarnowiejskiej w Krakowie wystawę plenerową.

Wystawa ma tytuł "Kilometr życia JPII" i jest stumetrowym komiksem  przedstawiający sceny z życia św. Jana Pawła II. Autorami rysunków są dzieci i młodzież z różnych miejsc w Polsce, jak i całej Europie i Ameryce Południowej a wystawę zorganizowało Stowarzyszenie GPS Kalwaria.
Opisy dostępne w językach: polskim, hiszpańskim. a wystawę można oglądać  na terenie AGH,  od ul. Czarnowiejskiej, przy lokomotywie.

 

Barbara Gawryluk