W sposób naturalny wrześniowe obrady kulturalnej Marki Radia Karków będą formą podsumowania artystycznych wakacji. Czy pojawiło się wydarzenie, do którego będziemy wracać po latach? Jakiś koncert, festiwal, artystyczna wizyta, wystawa?

Raczej chyba nie będzie to świnia, która wypłynęła z rzeki tuż przy bulwarach wiślanych? Nie będziemy też chyba premiować pustych teatralnych sal, albo sal niezupełnie pustych, ale wypełnionych propozycją tzw. rechotu.

Doroczne festiwale, szczególnie muzyczne, trzymają poziom, ale ich wadą jest brak zaskoczeń - zapraszanie do Krakowa tych samych artystów i przewidywalny repertuar. Choć oczywiście od tej reguły zdarzają się wyjątki, i ewolucja, zamiast kontynuacji - tu ciekawie wyróżnił się w tym roku Festiwal Kultury Żydowskiej, wydawałoby się - najbardziej sformatowany.

Trzeba będzie w końcu zmierzyć się z faktami - sierpień w Krakowie nie był dla miłośników sztuki łaskawy.

Interesujący, choć nie wolny od kontrowersji projekt zaproponowała Capella Cracoviensis. Będziemy więc debatować o "Naturzystach" i pieśniach Mendelssohna śpiewanych w Lasku Wolskim.

Zwrócimy uwagę na wakacyjny fenomen - Zbiornik Kultury w Bunkrze Sztuki. Z inicjatywy krakowskiego rzeźbiarza ( notabene autora wspomnianej już świni) Marteusza Okońskiego, w Dolnym Bunkrze sztuki przez całe wakacje kwitła niezależna artystyczna inicjatywa - od wystaw wykładowców krakowskiej ASP przez targi sztuki po bazar kulinarny, który także jest oczywiście formą sztuki.


Zrozpaczeni miernym w czasie wakacji repertuarem kin, sięgamy po filmowe książki - po wyśmienitą "Historię niebyłą kina PRL" Tadeusza Lubelskiego, wydaną przez ZNAK, po wywiad-rzekę z Piotrem Szulkinem i ksiażkę o korespndencjach literatury i filmu w kinie także PRLu, opublikowane przez Ha!art.

Zastanowimy się także, która z krakowskich instytucji kultury najlepiej w czasie wakacji opiekowała się dziećmi i porzuconymi przez dzieci rodzicami. Krótko mówiąc będzie o programach edukacyjnych towarzyszących wystawom.

Faworytów tym razem naprawdę brak. Może być ciekawie. W Radiu Kraków we wtorek 4 września po 21.00.


jn