|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Marka Radia Kraków za wrzesień dla spektaklu "Landszaft. Lekcja anatomii"

Spektakl w reżyserii Katarzyny Kalwat był częścią festiwalu Genius Loci.

Fragment spektaklu "Landszaft. Lekcja anatomii", mat.prasowe festiwalu

Choroba jest nieodłącznym elementem tożsamości Krakowa i istotną częścią mitologii tego miasta. Historia młodopolskich artystów to historia przypadków medycznych: od Wyspiańskiego przez Przybyszewskiego po Solską. Współczesny Kraków, spowity smogiem, kontynuuje te tradycje.
Reżyserka Katarzyna Kalwat z zespołem dokunuje anatomicznej sekcji Krakowa i jego mitologii. Sięgając do historii krakowskiej medycyny, badając przypadki chorób z przeszłości miasta i odwołując się do literackich obrazów rozmaitych dolegliwości, próbuje dotrzeć do ukrytych stron ludzkiej egzystencji i zdemitologizować chorobę jako kreację. Przestrzenią spektaklu jest teatr anatomiczny Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, w którym od ponad stu lat studenci medycyny i lekarze badają chore ciała.

 


W krakowskim Bunkrze sztuki wystawa znanej autriackiej artystki Ines Doujak, pt. "Bezpańskie głosy". Doujak studiowała tkactwo na wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych, jednak szybko porzuciła tradycyjne rzemiosło na rzecz sztuki, zainspirowana przekonaniem rdzennych ludów Ameryki Południowej, że tkanina dźwiga wiedzę kulturową. Wystawa w Bunkrze to także opowieść o tym, że moda to globalny biznes, narzędzie opresji, żródło społecznych nierówności. Jak mówi kuratorka wystawy Kuratorka: Magdalena Ziółkowska, wystawa zachwyci nas swą sensualnością, ale podejmuje także treści krytyczne. Wystawa "Bezpańskie głosy" to pierwsza w Polsce indywidualna wystawa Ines Doujak. W Bunkrze sztuki oglądać można także wystawę, której współautorką jest podróżniczka i pisarka Olga Stanisławska pt. "Nowy region świata". Rzecz jest o podróży, ale znowu - nie tylko. Ekspozycja jest częścią programu Festiwalu Conrada.

Zdjęcia nieudane, przypadkowe, wykadrowane z absurdalnym błędem. W Muzeum Historii Fotografii otwarta została wystawa zat. "Osobliwe". Ekspozycja gromadzi fotograficzne kurioza z kolekcji polskich pisarzy m.in Jacka Dehnela a także "osobliwe" kadry z archiwum muzeum. - Cechują się niesamowitą atmosferą albo irracjonalnym humorem - tłumaczy współautor wystawy Bartosz Flak. Ekspozycja "Osobliwe" także jest częścią programu Festiwalu Conrada.

 

Festiwal Genius Loci. Na całe dwa tygodnie Małopolska stała się miejscem działań teatralnych, swoje projekty sceniczne zrealizowali: Tomasz Cymerman, Krzysztof Garbaczewski, Katarzyna Kalwat, Wojciech Klemm, Anna Popiel, Piotr Ratajczak, Jakub Roszkowski, Bartosz Szydłowski, Marcin Wierzchowski. W dość nietypowej scenerii i trzeba przyznać przy dość ekstremalnej pogodzie – to był najbardziej deszczowy wrzesień od kilkudziesięciu lat w Małopolsce - odbyły się przedstawienia i projekty performatywne w plenerach i nietypowych, pozateatralnych lokalizacjach. Premierowe projekty były inscenizowane m.in. na płynącym po Wiśle statku, Kopcu Kościuszki, w nowosądeckim Miasteczku Galicyjskim, Jaskini Maszyckiej, podziemiach cerkwi czy Instytucie Patomorfologii. Z wybranym miejscem korespondowała tematyka spektakli, nawiązująca do historii i znanych postaci regionu (Kościuszko, Simona Kossak, Nowosielski).

 

Nasze nominacje:
- "Bezpańskie głosy" Ines Doujak, "Nowy region świata" Olga Stanisławska i Anna Bargiel  - wystawy w Bunkrze Sztuki
- "Osobliwe" - Muzeum Historii Fotografii
Festiwal Genius Loci:
- "Narodowe czytanie „Rejsu”, reżyseria: Bartosz Szydłowski,
- "Szkoła utopii"  Teatr Łaźnia Nowa; projekt Marka Chlandy i Marcina Chlandy w Łazni Nowej, Marek Chlanda, Marcin Chlanda
- "Landszaft. Lekcja anatomii", reżyseria Katarzyna Kalwat, Zakład Patomorfologii Klinicznej i Doświadczalnej Collegium Medicum UJ
- "Nowosielski. Byt/nie/subtelny" podziemia cerkwi przy ulicy Szpitalnej, reżyseria: Anna Popiel
- "Śluby panieńskie", Teatr STU, reżyseria Krzysztof Pluskota


jn

100%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 0