Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Marka Radia Kraków za styczeń dla Festiwalu Opera Rara

  • Kultura
  • date_range Piątek, 2017.02.03 17:54 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:47 )
Wśród nominowanych były także wystawy w krakowskim Bunkrze Sztuki, spektakle w Starym Teatrze i w Teatrze Ludowym.

Barokowy karnawał na inaugurację festiwalu Opera Rara. Fot. Hasenien Dousery/dzięki uprzejmości KBF

Barokowy karnawał na inaugurację festiwalu Opera Rara

Zamiast czterech koncertów w roku - cztery tygodnie muzyki. Międzynarodowe gwiazdy - tak, ale obok importów ze świata -  najlepsze lokalne zespoły i najlepsi polscy artyści. Festiwal Opera Rara wraca do gry po lekkim liftingu. Od tego roku organizowany jest przez Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Capellę Cracoviensis. Do Marki Radia Kraków nominujemy wydarzenia z pogranicza muzyki, teatru i performansu. Krzysztof Garbaczewski wystawił "A Madrigal Opera" - współczesny utwór amerykańskiego kompozytora Philipa Glassa. To czteroczęściowa kameralna opera, pozbawiona określonego libretta. Z tą niezwykłą materią mierzą się muzycy Capelli Cracoviensis i współcześni tancerze, interpretujący ruchem pełną powtórzeń, transową muzykę Glassa. Z kolei Cezary Tomaszewski zrealizował "Halkę" Stanisława Moniuszki, w tzw. wersji wileńskiej. A na scenie, obok solistów, pojawiła się słynna propagatorka tej opery Maria Fołtyn.

 

Pozostałe propozycje:

 

„Obóz Katarakta” na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki
"Głód" wg Martina Caparrosa na deskach Starego Teatru

Na przekraczanie gatunkowych ram, mieszanie stylów stawia od początku roku Małopolski Ogród Sztuki, czyli eksperymentalna scena Teatru im. Słowackiego. Na początku stycznia odbyła się premiera „Obozu Katarakta” w reżyserii Dominiki Knapik. Ceniona choreografka Dominika Knapik inscenizuje opowiadanie amerykańskiej pisarki Jane Bowles. Główna bohaterka tekstu, Harriet, jest jak holenderski artysta Bas Jan Ader, który w 1975 roku zaginął bez śladu w czasie własnego perfomansu. W awangardowy taneczno-ruchowy spektakl Dominiki Knapik zaagnażowani są także m.in Michał Budny, autor rzeźb i instalacji, oraz Tomasz Kowalski, malarz, grafik, rzeźbiarz, który od kilku lat zajmuje się również muzyką.

 

"Rewizor. Będzie wojna!" na motywach Gogola w Teatrze Ludowym

Na Nowej Scenie Starego Teatru odbyła się premiera "Głodu", przedstawienia zainspirowanego głośną książka Martina Caparrosa, pod tym samym tytułem. Książka Caparrósa to opowieść o zjawisku, które zbiera większe żniwo, niż najbardziej śmiercionośne choroby i najtragiczniejsze wojny. "Głód" uświadamia skalę tego zjawiska, a jednocześnie pokazuje rewers dobrobytu zachodnich społeczeństw. Reżyserka Aneta Groszyńska i dramaturg Jan Czapliński nadają głośnej książce Caparrosa formę... musicalu.

 

Gala Jubileuszowa 10-lecia Baletu Dworskiego Cracovia Danza

Do Teatru Ludowego wrócił "Rewizor". Tekst, na motywach „Rewizora” Mikołaja Gogola, napisał współczesny dramaturg Artur Pałyga. Przedstawienie zatytułowane „Rewizor. Będzie wojna!” reżyseruje nowa dyrektorka Teatru Ludowego Małgorzata Bogajewska. To pierwsza wspólna praca zespołu z Nowej Huty z nową szefową. Mikołaj Gogol w „Rewizorze” demaskuje układy funkcjonujące w każdym społeczeństwie i systemie. Artur Pałyga przystawia naszej rzeczywistości gogolowskie lustro. Na ile jesteśmy w stanie się w nim przejrzeć i rozpoznać? - Postaci są te same, ale zmieniają się akcenty - tłumaczy reżyserka.

Na finał jubileuszowego roku, Cracovia Danza sięga po bajkę. Tym razem zespół słynący z wykonywania tańców dawnych opowiada historię Królewny, którą dosięgła klątwa złej wróżki. A wszystko to do muzyki z epoki baroku. Tak o spektaklu mówi Dariusz Brojek, choreograf Śpiącej Królewny: - „Śpiąca Królewna” jest marką rozpoznawalną na całym świecie. Jej nieśmiertelność na baletowych scenach zawdzięczamy genialnej muzyce Piotra Czajkowskiego i wspaniałej choreografii MariusaPetipy. Kanwą do powstania libretta stała się baśń Charlesa Perrault. umieszczona w zbiorze „Bajki Babci Gąski”.

 

Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki zaprasza na nowe wystawy: "Zwia­stunki chaosu" oraz "Justyna Mędrala. Maszyna była pod takim wrażeniem, że sama na siebie spadła". Absolwentka krakowskiej ASP Justyna Mądrala, to jedno z najciekawszych nazwisk młodej polskiej sztuki. Wystawa "Zwiastunki chaosu" jest pierwszą w Polsce prezentacją twórczości Prabhakara Pachputego i Rupali Patil. Indyjscy artyści swoją uwagę poświęcają warunkom pracy i funkcjonowaniu różnego typu kopalń – miejsc od­zwierciedlających lokalne stosunki społeczne. Podczas miesięcznego pobytu w Kra­kowie artyści odwiedzili kopalnie znajdujące się na terenie Małopolski i Górnego Śląska.

 

Nasze nominacje:

- Opera Rara - "A Madrigal Opera" reż. Krzysztof Garbaczewski, "Halka", reż. Cezary Tomaszewski
- "Obóz Katarakta", MOS, reż. Dominika Knapik
- "Głód", Narodowy Stary Teatr, reż. Aneta Groszewska
- "Rewizor" - Teatr Ludowy, reż. Małgorzata Bogajewska
- Śpiąca królewna" - Cracovia Danza, choreografia Dariusz Brojek
- "Zwia­stunki chaosu" oraz "Justyna Mędrala. Maszyna była pod takim wrażeniem, że sama na siebie spadła" - Bunkier Sztuki


jn

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię