Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Marka Radia Kraków dla Muzeum Etnograficznego

  • Kultura
  • date_range Wtorek, 2017.09.12 17:31 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:52 )
Nagrodziliśmy wystawę zat. „Na przekór. Kabylia”.

Fot. Justyna Nowicka

Marka Radia Kraków dla wystawy „Na przekór. Kabylia”

Muzeum Etnograficzne prezentuje wystawę pt. „Na przekór. Kabylia”. Mierzy się ona ze stereotypami dotyczącymi islamu i Afryki. Wbrew tendencjom do generalizacji i uproszczeń ukazuje zaledwie jeden wycinek tego świata – Kabylię, region w północnej Algierii. To pierwsza w Polsce prezentacja kultury, która przez niemal dwa tysiące lat, na przekór wszelkim okolicznościom, zachowała swą tożsamość.
Doskonałym jej wyrazem są biżuteria i ceramika, które dowodzą wysokiej pozycji społecznej tamtejszych kobiet. To dzięki kobietom przetrwał – w niektórych okresach niemal konspiracyjnie – kod kulturowy, który dziś stał się punktem odniesienia dla społecznych i narodowościowych aspiracji Kabylów. Opowieść o Kabylii prowadzi właśnie przez te przedmioty: biżuterię z prywatnej kolekcji Urszuli Zanotti, ceramikę z Muzeum Etnograficznego w Krakowie oraz archiwalia ze zbiorów Adama Rybińskiego. Jest świadectwem żywej kultury, która – widziana z bliska – wyraźnie zaznacza swą odrębność, zaskakuje i każe zrewidować utarte myślenie o jednorodności świata muzułmańskiego.

 

Pozostałe nominacje:

Wielki Auguste Rodin dostrzegał w nim swojego artystycznego kontynuatora, Jerzy Stempowski nazywał „drugim Fidiaszem”, a inni współcześni porównywali z samym Michałem Aniołem. W Galerii MCK w Krakowie prezentowane są po raz pierwszy w Polsce prace genialnego rzeźbiarza znad Adriatyku – Ivana Mestrovicia (1883-1962), największego chorwackiego artysty XX wieku.

Meštrović jest największym chorwackim artystą XX wieku i jednym z najważniejszych artystów środkowoeuropejskich. W wyjątkowy sposób łączył rzeźbę z architekturą i urbanistyką, dziedzictwo antyczne i bizantyńskie z modernizmem, Słowiańszczyznę i Bałkany z cywilizacją śródziemnomorską. W Galerii MCK prezentowanych będzie 30 prac genialnego rzeźbiarza, ukazujących całe bogactwo i różnorodność jego artystycznej działalności.

Ekspozycja w galerii Zderzak zat. "Architektura nocy" gromadzi wczesne prace jednego z klasyków malarstwa z kręgu Grupy Krakowskiej - Janusza Tarabuły. Artysta, absolwent krakowskiej ASP z 1956 roku, od dzieciństwa łączył zainteresowanie techniką i filozofią przyrody z zainteresowaniem metafizyką. W drugiej połowie lat 50. związał się z nurtem malarstwa materii. Na wystawie w Zderzaku zobaczymy wczesne prace starego mistrza. Prace z lat 50., nigdy dotąd nie pokazywane.

W krakowskiej Cricotece wernisaż wystawy "Druga Grupa – „To co mieliśmy zrobić, tośmy zrobili” .Organizowana przez Związek Polskich Artystów Fotografików Okręgu Krakowskiego i Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka wystawa, jest pierwszą próbą monograficznego ujęcia dziesięcioletniego dorobku Drugiej Grupy. Jej członkami byli Jacek Maria Stokłosa i znani z teatru Kantora bracia Wiesław i Lesław Janiccy.

Po raz pierwszy zobaczymy archiwalia, pamiątki, dokumentację fotograficzną i filmową, oryginalne, zachowane do dziś obiekty, a także ich rekonstrukcje. Ekspozycji w Cricotece towarzyszyć będzie prezentacja poświęcona działalności artystów w Teatrze Cricot 2 w Galerii-Pracowni Tadeusza Kantora oraz publikacja podsumowująca dziesięcioletni dorobek Drugiej Grupy.


Nasze nominacje:
 - pierwsze spektakle festiwalu Genius Loci

- wystawa "Drugiej grupy" w Cricotece

- wystawa Janusza Tarabuły w Zderzaku

- Ivan Meštrović w MCK

- "Na przekór. Kabylia" w Muzeum Etnograficznym

jn

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię