|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Marka Radia Kraków dla Muzeum Etnograficznego

Nagrodziliśmy wystawę zat. „Na przekór. Kabylia”.

Fot. Justyna Nowicka

Muzeum Etnograficzne prezentuje wystawę pt. „Na przekór. Kabylia”. Mierzy się ona ze stereotypami dotyczącymi islamu i Afryki. Wbrew tendencjom do generalizacji i uproszczeń ukazuje zaledwie jeden wycinek tego świata – Kabylię, region w północnej Algierii. To pierwsza w Polsce prezentacja kultury, która przez niemal dwa tysiące lat, na przekór wszelkim okolicznościom, zachowała swą tożsamość.
Doskonałym jej wyrazem są biżuteria i ceramika, które dowodzą wysokiej pozycji społecznej tamtejszych kobiet. To dzięki kobietom przetrwał – w niektórych okresach niemal konspiracyjnie – kod kulturowy, który dziś stał się punktem odniesienia dla społecznych i narodowościowych aspiracji Kabylów. Opowieść o Kabylii prowadzi właśnie przez te przedmioty: biżuterię z prywatnej kolekcji Urszuli Zanotti, ceramikę z Muzeum Etnograficznego w Krakowie oraz archiwalia ze zbiorów Adama Rybińskiego. Jest świadectwem żywej kultury, która – widziana z bliska – wyraźnie zaznacza swą odrębność, zaskakuje i każe zrewidować utarte myślenie o jednorodności świata muzułmańskiego.

 

Pozostałe nominacje:

Wielki Auguste Rodin dostrzegał w nim swojego artystycznego kontynuatora, Jerzy Stempowski nazywał „drugim Fidiaszem”, a inni współcześni porównywali z samym Michałem Aniołem. W Galerii MCK w Krakowie prezentowane są po raz pierwszy w Polsce prace genialnego rzeźbiarza znad Adriatyku – Ivana Mestrovicia (1883-1962), największego chorwackiego artysty XX wieku.

Meštrović jest największym chorwackim artystą XX wieku i jednym z najważniejszych artystów środkowoeuropejskich. W wyjątkowy sposób łączył rzeźbę z architekturą i urbanistyką, dziedzictwo antyczne i bizantyńskie z modernizmem, Słowiańszczyznę i Bałkany z cywilizacją śródziemnomorską. W Galerii MCK prezentowanych będzie 30 prac genialnego rzeźbiarza, ukazujących całe bogactwo i różnorodność jego artystycznej działalności.

Ekspozycja w galerii Zderzak zat. "Architektura nocy" gromadzi wczesne prace jednego z klasyków malarstwa z kręgu Grupy Krakowskiej - Janusza Tarabuły. Artysta, absolwent krakowskiej ASP z 1956 roku, od dzieciństwa łączył zainteresowanie techniką i filozofią przyrody z zainteresowaniem metafizyką. W drugiej połowie lat 50. związał się z nurtem malarstwa materii. Na wystawie w Zderzaku zobaczymy wczesne prace starego mistrza. Prace z lat 50., nigdy dotąd nie pokazywane.

W krakowskiej Cricotece wernisaż wystawy "Druga Grupa – „To co mieliśmy zrobić, tośmy zrobili” .Organizowana przez Związek Polskich Artystów Fotografików Okręgu Krakowskiego i Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka wystawa, jest pierwszą próbą monograficznego ujęcia dziesięcioletniego dorobku Drugiej Grupy. Jej członkami byli Jacek Maria Stokłosa i znani z teatru Kantora bracia Wiesław i Lesław Janiccy.

Po raz pierwszy zobaczymy archiwalia, pamiątki, dokumentację fotograficzną i filmową, oryginalne, zachowane do dziś obiekty, a także ich rekonstrukcje. Ekspozycji w Cricotece towarzyszyć będzie prezentacja poświęcona działalności artystów w Teatrze Cricot 2 w Galerii-Pracowni Tadeusza Kantora oraz publikacja podsumowująca dziesięcioletni dorobek Drugiej Grupy.


Nasze nominacje:
 - pierwsze spektakle festiwalu Genius Loci

- wystawa "Drugiej grupy" w Cricotece

- wystawa Janusza Tarabuły w Zderzaku

- Ivan Meštrović w MCK

- "Na przekór. Kabylia" w Muzeum Etnograficznym

jn

 

100%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 0