Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Marka Radia Kraków za kwiecień dla Łaźni Nowej

  • Kultura
  • date_range Poniedziałek, 2016.05.02 11:59 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:40 )
Nagrodziliśmy przejmujący spektakl w reżyserii Michała Borczucha pt. "Wszystko o mojej matce"

Spektakl "Wszystko o mojej matce". Fot. Klaudyna Schubert

"Wszystko o mojej matce" w Łaźni Nowej z Marką Radia Kraków

Cztery głosy na spektakl w Łaźni Nowej, jeden na Pawilon Czapskiego. Marka Radia Kraków za kwiecień wędruje do Łaźni Nowej.

„Wszystko o mojej matce” - to premiera spektaklu Michała Borczucha w Łaźni Nowej. Spektakl tytułem nawiązuje do filmu Almodovara, nie jest jednak jego teatralną adaptacją. To osobisty projekt Michała Borczucha i aktora Starego Teatru Krzysztofa Zarzeckiego, inspirowany postaciami ich matek, które w roku 1986 i 1998 zmarły na raka. Michał Borczuch jest jednym z najciekawszych polskich reżyserów średniego pokolenia, nikogo nie naśladuje i konskwentnie buduje własny język na scenie. Kilkukrotnie był nominowany do Paszportu Polityki, a w ubiegłym roku zdobył statuetkę Boskiego Komedianta za najlepszy spektakl festiwalu Boska Komedia - „Apokalipsę”. W interpretacji Borczucha i Zarzeckiego „Wszystko o mojej matce” staje się rozważaniem o naturze pamięci, o naszych wobec pamięci oczekiwaniach, o próbie zrozumienia jej  niezrozumiałych często i zawiłych ścieżek. Borczuch, podobnie jak nasza pamięć, bywa szczodry wobec widza, bywa kapryśny, buduje fantastyczne, poetyckie sceny, po to, by unicestwić je jednym gestem.  A żałoba, która stała się motorem tego spektaklu? Jak trafnie napisała na Dwutygodniku nominowana w tym roku do nagrody Silesiusa poetka Aldona Kopkiewicz: "Żałoba uobecnia się w inny sposób – w czasie – i jak u Prousta sam czas pisania, tu: grania, staje się przestrzenią, w której manifestuje się doświadczenie utraty". Wyjątkowy spektakl. 

Pozostałe nominacje:

Otwarcie Pawilonu Józefa Czapskiego to niewątpliwie najzacniejsza z naszych nominacji. Budynek znajdujący się na terenie kompleksu Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, oddzaiłu MNK, będzie poświęcony wnukowi twórcy najcenniejszej kolekcji numizmatycznej w Polsce, wybitnemu polskiemu intelektualiście, pisarzowi i malarzowi, krytykowi sztuki Józefowi Czapskiemu. Na ponad 600 metrach kwadratowych znajdą się m.in.: odtworzony pokoik artysty z Maisons-Laffitte, sala wystaw zmiennych, czytelnia i kawiarnia. Pierwsze dni działania nowego Pawilonu pokazały entuzjastyczne przyjęcie przez mieszkańców Krakowa - ponad 2 tysiące zwiedzających podczas Dni Otwartych to niezła prognoza na przyszłość. A muzealna kawiarenka wciąż jest pełna.

Otwarcie Pawilonu Czapskiego
Nowe wystawy w MOCAKu

W Muzeum MOCAK "Medycyna w sztuce". To kolejna wystawa z serii konfrontującej terminy i pojęcia wszechobecne w życiu publicznym ze spojrzeniem artysty. Medycyna dotyczy każdego momentu i każdego aspektu życia człowieka, temat wydaje się więc pasjonujący. Problemem wystawy w Mocaku jest, niestety po raz kolejny, ogólność i nadmierna wielowątkowość opowieści. Sporo tu ciekawych, poruszających prac, ale narracja nie tworzy żadnej spójnej opowieści. Chyba czas najwyższy, by zrezygnować z niezbyt udanego konceptu, który domunuje kolejne sezony w krakowskim Muzeum.   

 

Krzysztof Globisz wrócił na scenę. Premiera "Podopiecznych" stała się faktem fot: Marek Lasyk

Stary Teatr włącza się w głośną debatę o uchodźcach. Reżyser Paweł Miśkiewicz sięga po tekst noblistki Elfride Jelinek "Podopieczni" i oddaje głos obcym, którzy masowo przybywają do Europy w łodziach. Scena staje się tu tratwą, koczowiskiem na brzegu, a cała akcja spektaklu toczy się na metalowych pomostach, które oddzielają rozbitków od morskiego żywiołu. To rozpisany na kilkanaście postaci wielogłos, w którym – co ciekawe – nie ma właściwie indywidualnych postaci, indywidualnych historii, które jakoś mogłyby wzruszać i prowokować, by uronić łezkę. Gdzieś mimochodem zabrzmi zdanie o zabitej rodzinie, czy utraconym dziecku. Na scenie tak naprawdę pojawia się chór, który ma zbiorową pamięć i zbiorowe doświadczenie. To bardzo ciekawy dramaturgicznie zabieg, który powoduje jednak, że „Podopieczni” nie są reportażem o losach rozbitków, nie maja charakteru dokumentalnej opowieści, i nie dają nam tej łatwej identyfikacji z bohaterami dramatu.

O czym zatem śpiewa chór? Używam tego słowa, bo żywioł muzyczny był charakterystyczny i dla dramatu antycznego, którym inspiruje się Jelinek, jest też bardzo intensywny w inscenizacji Miśkiewicza, której towarzyszy grający na żywo kwartet. To błaganie i oskarżenie, zdziwienie i rozpacz, to apel do europejskich wartości, wołanie o pomoc, empatię, zrozumienie. To także zmęczenie i fizjologia, życie i śmierć, które w ekstremalnych warunkach pozbawione są nawet elementarnej godności. Rozbitkowie mają świadomość, że nie są tu mile widziani, że ich obcość nie jest ani intrygująca, ani nie budzi współczucia. I nawet regularnie pojawiające się jakieś instytucjonalne formy pomocy – ubrania, paczki, jedzenie – są tylko liściem figowym dla niemocy, którą ogarnięta jest wobec wędrówki ludów stara Europa.  

"Dzieje upadków" w Małopolskim Ogrodzie Sztuki

W Małopolskim Ogrodzie Sztuki bardzo udany krakowski debiut młodej reżyserki Małgorzaty Warsickiej - absolwentki krakowskiej PWST, zeszłorocznej laureatki Festiwalu Debiutantów „Pierwszy Kontakt” w Toruniu. Spektakl „Dzieje upadków” oparty jest na adaptacji klasycznej powieści francuskiej „Kuzynka Bietka” Honore de Balzaca. Dzieło jest opowieścią o namiętnościach, z których najsilniejszą zdaje się być pożądanie. Żądza pieniędzy i pragnienie miłości kierują poczynaniami bohaterów, doprowadzając ich do zguby. Okrucieństwo miesza się tu z groteską, a brak złudzeń objawia się w absurdalnej ironii przedstawionych zdarzeń. Do udziału w spektaklu zaproszono gościnnie śpiewaczkę operową, młodą, a już bardzo cenioną Barbarę Majewską, nominowaną w ubiegłym roku do Paszportów Polityki w kategorii „Muzyka poważna”.

"Modna przez wieki"

I jeszcze projekt krakowskiego Baletu Cracovia Danza "Modna przez wieki", który połączył widowisko taneczne z pokazem mody. Ten multimedialny pokaz był w zamyśle prezentacją strojów noszonych w różnych epokach przez przedstawicieli wielu stanów społecznych.

 

Justyna Nowicka

Nasze nominacje:

- "Medycyna w sztuce" Muzeum Mocak
- inauguracja Pawilonu Czapskiego w MNK
- "Wszystko o mojej matce" Łaźnia Nowa
- "Modna przez wieki" Cracovia Danza
- "Dzieje upadków" - MOS
- "Podopieczni" - Narodowy Stary Teatr

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 11:46

    Juvenia Kraków wzmocniona przed walką o medale

  • 11:36

    Zapadlisko w parku w Bolesławiu zostanie zasypane, teren będzie dokładnie zbadany

  • 11:22

    Przesłuchano pierwszych świadków ws. tragicznego wypadku w Barcicach

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię