Premiera wirtualnego zwiedzania odbędzie się 9 kwietnia o godz. 18.00 na oficjalnej stronie: www.wawel.krakow. pl. Spacer on-line jest całkowicie bezpłatny i będzie na stałe dostępny dla zwiedzających.

- Zamek był, jest i będzie otwarty dla zwiedzających. To idea, która towarzyszy nam od samego początku, i którą realizujemy poprzez upowszechnianie królewskich skarbów on-line. Od najbliższego piątku zapraszamy do zwiedzania całego Zamku za sprawą wystawy „Wszystkie arrasy króla...". Obiekty, które znalazły się na ekspozycji eksponowane są  bowiem  w  całej rezydencji - mówi prof. Andrzej Betlej. Pokażemy dosłownie wszystko, licząc na to, żezapragnął Państwo w przyszłości zobaczyć skarb ostatniego Jagiellona na własne oczy już w rzeczywistości - zaprasza  do wirtualnego zwiedzania prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Ekspozycja wprowadza widza w atmosferę wnętrz zamkowych, odświętnie ozdobionych tapiseriami, jak to czyniono niegdyś t na wyjątkowe okazje. Opowiada także o ogromnej pracy konserwatorów, zmagających się ze skutkami uszkodzeń i zniszczeń, które stały się udziałem arrasów w ciągu ich burzliwych dziejów.
Od powrotu z Rosji w 1921 roku rozpoczął się bowiem wieloletni proces konserwacji tapiserii, który trwa do dziś. To wielkie dzieło przede wszystkim wawelskich konserwatorów. W Sali Senatorskiej, gdzie pokazujemy arrasy herbowe, można obejrzeć też arras po niedawnej konserwacji. Do pewnego stopnia „odzyskał" on swą barwę, wyróżnia się na tle innych.
Koncepcja wystawy, zawarta w słowie - „powroty" jest jednak zaskakująca i nieoczywista. W odwróconej narracji podążamy bowiem od współczesności przez kolejne powroty arrasów: 1961 i 1921 rok.

Kuratorzy i Autorzy wystawy Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021-1961-1921: Magdalena Ozga, Magdalena Piwocka, Jerzy Holc.


jn/matprasowe