Historia tej wystawy zaczęła się w styczniu 2011 roku , kiedy w jednym z domów w niemieckim mieście Tybinga odkryte zostały dwa obrazy namalowane w okresie II wojny światowej przedstawiające oficera Werhmachtu oraz jego żonę. Okazało się, że obrazy zostały namalowane na fragmentach zwoju Tory – najświętszej księgi judaizmu, pochodzącej najprawodpodobniej z terenów południowo-wschodniej Europy. Sportretowany żołnierz w okresie swojej służby wojskowej działał właśnie na terenach okupowanej Polski i środkowo-wschodniej Ukrainy.Wystawa obrazów namalowanych na zwojach Tory ma ogromne znaczenie na wielu poziomach. Dla wyznawców judaizmu Tora jest świętą księgą, której należy się ogromny szacunek. Dla katolików teksty składajace się na hebrajską Torę wchodzą w skład Starego Testamentu, mają więc dla nich nie mniej ważne znaczenie. Desakralizacja, jaka spotkała te dwa fragmenty Pisma, dotyka więc w równym stopniu żydów jak i katolików. Obiekty te są więc symbolami zagłady totalnej, która wydarzyła się 70 lat temu w Europie, Zagłady, która dotknęła przede wszystkim Żydów, ale również ludzi innych wyznań – w tym katolickich księży. Fakt użycia tych przedmiotów w takim, a nie innym celu – uwiecznienia portretu oprawcy na najważniejszym dla jego ofiar symbolu – unaocznia też to, iż Zagłada miała dotyczyć nie tylko ludzi, ale całych systemów wartości..

Na wystawie znalazły się także teksty historyczne oraz nagrania audio zawierające rozmowy autorów wystawy z osobami pochodzącymi z różnych kręgów kulturowych: rabinem, klerykiem, młodymi Niemcami, Polakami oraz członkami żydowskiej społeczności Krakowa, ocalonymi z Holokaustu, artystami i dziennikarzami. Wszyscy zapytani zostali o kilka rzeczy związanych z tymi obiektami: czym one dla nich są, co symbolizują, co powinno się w ich przekonaniu z nimi zrobić. Żydowskie Muzeum Galicja., jest pierwszym miejsce prezentacji portretów w Polsce Za pomocą tych obiektów Żydowskie Muzeum Galicja pragnie również poruszyć temat zagrabionych dóbr materialnych, z których wiele nigdy nie wróciło do swoich właścicieli.
Dzieła sztuki, antyki, obiekty kultu – wszelkie przedmioty wartościowe pochodzące z podbitych terenów były albo zagrabione przez nazistów albo niszczone – działania te wyrażały całkowitą supremację oprawców i upokorzenie ofiar. Ekspozycja wpisuje się również w program zatytułowany „Gdzie leży historia?” – cyklu wystaw, warsztatów i spotkań poświęconych historycznym artefaktom i obiektom artystycznym, które często bez wiedzy właścicieli przez lata spoczywały w ich domach, na strychach i piwnicach. Bardzo często obiekty te, na pierwszy rzut oka uznawane za bezużyteczne, mają ogromną wartość – symboliczną i historyczną.
„Po drugiej stronie Tory. Wojenne portrety z Tybingi”. Wystawa została przygotowana przez światowej sławy kuratora, prof. Jasona Francisco ze Stanów Zjednaczonych. Za warstwę merytoryczną odpowiada Żydowskie Muzeum Galicja.
Otwarcie wystawy 6 września o godzinie 18.00. Ekspozycję będzie można oglądać do 6 listopada.