|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Wielkie powroty na Krakowskim Festiwalu Filmowym

Pełna lista filmów zakwalifikowanych do 58. KFF zostanie opublikowana na początku kwietnia.

“The Reggae Boyz”, reż Till Schauder


Trzech zupełnie różnych twórców z trzema zupełnie różnymi opowieściami – łączy ich to, że w Krakowie już zwyciężali, a na Festiwal powracają ze swoimi najnowszymi dokumentami. Zabiorą nas na Jamajkę, do Syrii, Szwajcarii i Stanów Zjednoczonych. Wszystkie trzy filmy zostaną zaprezentowane w międzynarodowym konkursie dokumentalnym.

Do Krakowa przyjedzie Till Schauder – zwycięzca ubiegłorocznego konkursu DocFilmMusic za dokument “Kiedy Bóg śpi” (“When God Sleeps”) o życiu irańskiego muzyka Shahina Najafiego, na którego wydano fatwę za obrazę islamu. W najnowszym filmie reżyser przenosi nas na Jamajkę, gdzie przygląda się narodowej drużynie piłki nożnej podczas przygotowań do kwalifikacji mistrzostw świata. Drużyna składa się z piłkarzy-amatorów, a do zwycięstwa ma ich poprowadzić sprowadzony z Niemiec trener. Jednak “The Reggae Boyz” to coś więcej niż opowieść o sportowej rywalizacji. Schauder wychodzi poza boisko piłkarskie i przygląda się mieszkańcom wyspy, w wyniku czego powstaje barwny, pulsujący muzyką reggae portret ojczyzny Boba Marleya i rastafarian.

Laureat Srebrnego Rogu z 2014 roku, Talal Derki, ponownie skonfrontuje krakowską publiczność z obezwładniającą grozą syryjskiej wojny. Cztery lata po wstrząsającym, nagradzanym i dyskutowanym na całym świecie „Powrocie do Homs” (“Return to Homs”) – filmie otwarcia 54.KFF – reżyser odwiedza rodzinę zradykalizowanego członka ISIS i obserwuje proces dojrzewania żołnierzy Boga. W “O ojcach i synach” (“Of Fathers and Sons”) przed kamerą znaleźli się mali chłopcy, których do wstąpienia w szeregi dżihadystów przygotowują ich ukochani, niezwykle rodzinnie nastawieni ojcowie. Film otrzymał nagrodę dla najlepszego dokumentu na tegorocznym festiwalu Sundance.

Kaleo La Belle za film „Życie jest gdzie indziej” (“Beyond This Place”) odebrał najwyższy laur konkursu dokumentalnego w 2010 roku. W najnowszym filmie “Zakochać się” (“Fell in Love with a Girl”) reżyser znów podejmuje temat rodziny i kieruje kamerę na siebie. O ile wcześniej w centrum filmu znalazła się jego relacja z wiecznie nieobecnym ojcem, tym razem La Belle przygląda się swojej własnej sytuacji w roli ojca i partnera dwóch kobiet: byłej żony i obecnej partnerki. Obie kobiety zajmują ważne miejsce w jego życiu, a ich wspólne losy rozciągnięte są między dwoma krajami: Szwajcarią i Stanami Zjednoczonymi.

Pełna lista filmów zakwalifikowanych do 58. Krakowskiego Festiwalu FIlmowego zostanie opublikowana na początku kwietnia.

58. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 27 maja - 3 czerwca 2018.

jn.mat. prasowe

100%
0%