Wystawa jest pierwszą przekrojową prezentacją polskiego malarstwa abstrakcyjnego w Czechach. Znajdzie się na niej ponad 160 obrazów z kolekcji prywatnych oraz ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie i warszawskiej Zachęty, reprezentujących twórczość polskich artystów zaliczanych do klasyków polskiej sztuki XX wieku.
Ozdobą wystawy będą m.in. prace Władysława Strzemińskiego, Jonasza Sterna, Tadeusza Kantora, Jerzego Nowosielskiego, Henryka Stażewskiego, Ryszarda Winiarskiego, Stefana Gierowskiego, Wojciecha Fangora, Romana Opałki i Leona Tarasewicza.

Wśród twórców biorących udział w wystawie jest też duża grupa artystów z Krakowa m.in Jan Pamuła, Władysław Pluta czy Piotr Lutyński.

Wystawę, której towarzyszy obszerny katalog, przygotowuje międzynarodowy zespół kuratorski, w skład którego wchodzą m.in. prof. Andrei Nakov, wybitny francuski badacz europejskiej awangardy XX wieku, oraz historycy sztuki i kuratorzy z Czech (Š. Bieleszová i L. Daněk) i Polski (Barbara Ilkosz z Muzeum Narodowego we Wrocławiu, dr Bożena Kowalska, Beata Gawrońska-Oramus).
Muzeum Sztuki w Ołomuńcu specjalizuje się w powojennej sztuce Europy Środkowej i jest - obok Galerii Narodowej w Pradze - jedynym w Czechach muzeum posiadającym w swoich zbiorach prace polskich artystów.

jn/mat. prasowe

Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Ołomuniec

20. 4. 2018 – 19. 8. 2018