W trakcie festiwalu odbędzie się dziesięć koncertów w zabytkowych wnętrzach Biecza i Binarowej.

Patronem festiwalu jest urodzony w Bieczu biskup warmiński Marcin Kromer – wybitny polski dyplomata, pisarz i historyk, a także teoretyk muzyki.

Jak informują organizatorzy, w programie tegorocznego festiwalu szczególne miejsce zajmuje muzyka polska, w tym m.in. kompozycje zapomnianego królewskiego kapelmistrza i kompozytora Krzysztofa Borka, utwory pochodzące z kancjonałów Teresy Fabiańskiej (z klasztoru ss. Klarysek w Starym Sączu) i Jadwigi Dygulskiej (z klasztoru pp. Benedyktynek w Sandomierzu), a także psalmy i pieśni Mikołaja Gomółki, Krzysztofa Klabona czy utwory Marcina Mielczewskiego.

Podczas festiwalu będzie można usłyszeć także arcydzieła takich artystów, jak Guillaume Dufay, Josquin Desprez, Claudio Monteverdi, Paul Hoffheimer, John Dowland, Nicolas Vallet, Jan Pieterszoon Sweelinck, Johann Sebastian Bach, Carl Philipp Emanuel Bach, Johann Christian Bach.

Do udziału w festiwalu zaproszono 60 artystów z Polski i zza granicy, m.in. belgijskie zespoły Oltremontano i Huelgas Ensemble, francuskiego wiolonczelistę Bruno Cocseta, holenderskiego wiolonczelistę i klawesynistę Léona Berbena, Chór Polskiego Radia z Agnieszką Budzińską - Bennett, laureatów Fryderyka - Royal Baroque Ensemble z Lilianną Stawarz. Wystąpi również Sławomir Zubrzycki, który na podstawie szkiców Leonarda da Vinci zbudował instrument viola organista, łączący walory instrumentów klawiszowych z brzmieniem renesansowych instrumentów smyczkowych.

Podczas koncertu finałowego w gotyckiej kolegiacie p.w. Bożego Ciała zabrzmią najpiękniejsze arie i fragmenty instrumentalne z oper Antonia Vivaldiego i George’a Friderica Haendla w wykonaniu mezzosopranistki Anny Radziejewskiej oraz Royal Baroque Ensemble pod dyrekcją Lilianny Stawarz. Repertuar finałowego koncertu stanowi jednocześnie zapowiedź przyszłorocznej edycji, która poświęcona będzie muzyce epoki baroku – zapowiadają organizatorzy festiwalu.


Program festiwalu


Festiwalowe koncerty odbywać się będą w zabytkowych, sakralnych i świeckich obiektach Biecza – Kolegiacie p.w. Bożego Ciała, Muzeum "Dom z Basztą", kościele oo. Franciszkanów i kościele p.w. św. Michała w Binarowej.

W trakcie festiwalu zaplanowano również liczne wydarzenia towarzyszące, jak spacery z przewodnikiem, pokazy i program dla dzieci.

Patronat honorowy nad festiwalem sprawują: ordynariusz rzeszowski bp Jan Wątroba, Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

Marcin Kromer – humanista, historyk i pisarz okresu renesansu, teoretyk muzyki, dyplomata; biskup warmiński, sekretarz króla Zygmunta I Starego – urodził się w 1512 r. w Bieczu, zmarł w 1589 r. w Lidzbarku Warmińskim.

 

PAP/jgk