Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Formista ze Lwowa, kolorysta z Krakowa w MNK

  • Kultura
  • date_range Poniedziałek, 2015.07.27 07:55 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:34 )
Zygmunt Radnicki był jednym z najmłodszych przedstawicieli pokolenia artystów, które tworzyło nowoczesną sztukę w Polsce.

Zygmunt Radnicki, Domy w Poroninie, 1959, Muzeum Narodowe w Krakowie

Jeden z najciekawszych i niedocenionych. malarstwo Zygmunta Radnickiego w MNK

We wtorkowym Kole Kultury przypomnimy postać jednego z najciekawszych, ale i niedocenionych artystów debiutujących w międzywojniu - Zygmunta Radnickiego. Zygmunt Radnicki był jednym z najmłodszych przedstawicieli pokolenia artystów, które tworzyło nowoczesną sztukę w Polsce. Jeszcze do 2 sierpnia jego prace oglądać można w Głównym Gmachu MNK. 

Radnicki (1894-1969) urodził się w Czortkowie koło Tarnopola, w okresie międzywojennym mieszkał i pracował we Lwowie. Po II wojnie światowej swoje życie zawodowe związał z Krakowem i krakowską Akademią Sztuk Pięknych, której był profesorem i rektorem. Przede wszystkim był jednak artystą – zajmował się malarstwem i grafiką.


Jeszcze przed I wojną światową Radnicki rozpoczął studia na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, lecz w 1915 roku został powołany do wojska i Akademię skończył dopiero w 1924 roku. Trzy lata wcześniej wziął udział w wystawie formistów, awangardowego ugrupowania, czerpiącego inspirację m.in. z kubizmu, ekspresjonizmu, futuryzmu, z którym związani byli tacy artyści jak: Leon Chwistek, Tytus Czyżewski, Zbigniew i Andrzej Pronaszko, August Zamoyski, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Kazimierz Szczuka, Jan Hrynkowski. W 1925 roku Radnicki dostał stypendium w Paryżu, gdzie studiował u Józefa Pankiewicza w paryskiej filii krakowskiej ASP i uległ fascynacji malarstwem Paula Cézanne’a, co zaważyło na całej jego późniejszej twórczości. Radnicki umiał połączyć doświadczenia, jakie wyniósł z formizmu, Cezanne’a i koloryzmu (przyjaźnił się z „kapistami”, przede wszystkim z Janem Cybisem) tworząc własny, oryginalny język malarstwa. Jako pedagog wywarł wpływ na wielu artystów, m.in. tak wybitnych jak Andrzej Wróblewski.

jn/mat prasowe   

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię