Na dachu Pawilonu Józefa Czapskiego zatknięto wiechę. To znak, że budynek w stanie surowym jest gotowy.

– To kolejne spełnienie moich marzeń, jednym z nich jest, by kompleks muzeum Czapskich stanowił całość. Życzę temu Muzeum, by było żywym miejscem poświęconym sztuce, literaturze i kulturze w samym centrum Krakowa. Bardzo mi zależy na ogrodach w tym miejscu. Jeden już jest, a mam nadzieję, że powstanie też drugi, zaplanowany w sądziedztwie Pawilonu Czapskich – powiedziała dyrektor MNK Zofia Gołubiew podczas spotkania na dachu budynku z okazji ukończenia jego stanu surowego.

Podczas zaledwie 10 miesięcy wzniesiono, wysoki na ponad 10 metrów, czterokondygnacyjny pawilon z tarasem widokowym na dachu. Aktualnie zakładane są w nim instalacje sanitarne, elektryczne i słaboprądowe. Następnym etapem będą prace wykończeniowe i aranżacyjne. W kwietniu 2016 roku Muzeum Narodowe w Krakowie planuje otwarcie Pawilonu Józefa Czapskiego w kompleksie Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego ― Oddziału MNK.

Budynek będzie poświęcony wnukowi twórcy najcenniejszej kolekcji numizmatycznej w Polsce, wybitnemu polskiemu intelektualiście, pisarzowi, malarzowi i krytykowi. Na ponad 600 metrach kwadratowych znajdą się m.in.: odtworzony pokoik artysty w Maisons-Laffitte, sala wystaw zmiennych, czytelnia i kawiarnia.

Szacowany koszt budowy Pawilonu Józefa Czapskiego wynosi 15 504 832 zł netto. W lutym 2014 roku Muzeum otrzymało dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009–2014 (Program „Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego”).
 
Jednocześnie z budową Pawilonu trwają prace digitalizacyjne cennych pamiątek po Józefie Czapskim, takich jak dokumenty osobiste, notatniki z rysunkami, sztambuch wizyt, wybrane dzienniki, księgozbiór i fotografie.
W ramach projektu prowadzone są też prace konserwatorskie, obejmujące konserwację rękopisów „Dzienników” Józefa Czapskiego, zabezpieczenie jego księgozbioru, mebli i innych pamiątek z jego mieszkania w Maisons-Laffitte.


jn/mat.prasowe