|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

W EUROPEUM - specjalny pokaz z cyklu "Cudowna moc sztuki”

Muzeum Narodowe w Krakowie przygotowało w ramach cyklu „Cudowna moc sztuki” pokaz wyjątkowego obrazu. To wizerunek Matki Boskiej w różanej girlandzie – rzymskie dzieło Giovanniego Battisty Salviego wypożyczone z warszawskiego klasztoru sióstr wizytek.

mówi F.Chmielewski, kurator wystawy

Giovanni Battista Salvi (Sassoferrato), Matka Boska w różanej girlandzie, fragment Fot. MNK

Barokowy włoski obraz, prezentowany w ramach specjalnego pokazu w EUROPEUM – Ośrodku Kultury Europejskiej, będącym oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie, to dużej klasy malarskiej wizerunek Madonny otoczonej efektowną girlandą róż. Pochodzi z połowy XVII stulecia, z rzymskiej pracowni Giovanniego Battisty Salviego znanego jako Sassoferrato (1609–1685). Był on niezwykle ceniony w swojej epoce jako autor dewocyjnych, idealizowanych wizerunków maryjnych, które widzowie Muzeum Narodowego w Krakowie mogą pamiętać z monumentalnej wystawy „Maria Mater Misericordiae”.
Nie udało się ustalić, w jaki sposób „Matka Boska w różanej girlandzie” trafiła do Rzeczypospolitej, wiadomo jednak, że w 1668 roku obraz ten został ofiarowany przez Jana Kazimierza i Ludwikę Marię Gonzagę warszawskiemu klasztorowi Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny i od tego czasu pozostaje w jego zbiorach. Maria została tu ukazana w pozie pełnej powagi, nawet smutku. Róże z otaczającego postać wieńca symbolizują czystość Niepokalanej

Pokaz wzbogacą trzy przepiękne przykłady średniowiecznego malarstwa książkowego z kolekcji Biblioteki Książąt Czartoryskich. Są to dwa modlitewniki i karta, w czasach nowożytnych wycięta z kodeksu „Godzinek”. Wszystkie są dziełami iluminatorstwa niderlandzkiego z jego najlepszego okresu, za jaki uznać można przełom XV i XVI w.

Cykl pokazów „Cudowna moc sztuki” to wynik współpracy Muzeum Narodowego w Krakowie ze Stowarzyszeniem Instytut Dziedzictwa, organizatorem „Konkursu na najpiękniejszy bukiet – Cudowna moc bukietów”, z roku na rok cieszącego się coraz większym zainteresowaniem krakowian i gości. Tegoroczny wybór najpiękniejszego bukietu zielnego rozpocznie się 15 sierpnia o godzinie 10.00. Jednak już od godziny 8.30 przed bazyliką Mariacką i kościołem Dominikanów będą rozdawane symboliczne małe bukieciki.


W ramach projektu Muzeum zaprasza  do EUROPEUM na serię ciekawych zajęć edukacyjnych. Rozpoczną je warsztaty tworzenia zielników – 11 i 12 sierpnia o godzinie 11.00. We wtorek 14 sierpnia, również o godzinie 11.00, odbędą się  warsztaty florystyczne, podczas których będzie można przygotować własny bukiet na święto Matki Boskiej Zielnej. Kuratorzy pokazu z kolei przybliżą historię i znaczenie prezentowanych zabytków: Katarzyna Płonka-Bałus 16 sierpnia o godzinie 17.30, a Filip Chmielewski 23 sierpnia o tej samej godzinie. O roli roślin w sztuce, kulturze i medycynie opowie 30 sierpnia o godz. 17.20 Magdalena Michniewska.

Szczegółowy program wydarzeń towarzyszących pokazowi  na stronie internetowej www.mnk.pl.

 

 

jd/mat.pras/ws

100%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 0