|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Urszula Wolak poleca: „Fuga”

„Jesteś tylko jedną wersją siebie” – prowokuje do myślenia napis na plakacie „Fugi”; nowego filmu Agnieszki Smoczyńskiej. Jego bohaterka cierpi na zanik pamięci wywołany traumatycznymi przeżyciami. W poruszającej scenie otwierającej film wyłania się z podziemia. Wygląda na pokiereszowaną psychicznie i fizycznie, ale kroczy dumnie przed siebie nie zwracając uwagi na krytyczne spojrzenia przechodniów. Na naszych oczach rodzi się zbuntowana Alicja, która pragnie jednego: pozostać i czuć się sobą – niezależnie od obowiązujących norm.

fot: materiały prasowe

Smoczyńska stawia kobietę w sytuacji budzącej gorące emocje: po latach nieobecności wraca do domu odnaleziona przez najbliższych. Ani mąż, ani kilkuletni synek nie są jednak w stanie zatrzymać jej przy sobie. Miłość, jak podpowiada reżyserka, nie wszystko zniesie i nie wszystko przetrzyma. Alicja świadomie rezygnująca z budowania więzi, musi poskładać siebie na nowo. Pomagają jej w tym powracające skrawki wspomnień, które układają się w niewyraźny i niepokojący obraz tego, co wydarzyło się w przeszłości.

„Fuga”, jak przyznaje Agnieszka Smoczyńska, to film o szukaniu wolności, który prowokuje również do stawiania pytań: czym ona jest i jak ją realizować. Obraz został pokazany w maju w ramach prestiżowej sekcji Semaine de la Critique towarzyszący festiwalowi w Cannes. Prezentowane są na nim pierwsze i drugie pełnometrażowe filmy najbardziej obiecujących filmowców (debiutowali na nim m.in. Gaspar Noe, Bernardo Bertolucci, Francois Ozon czy Alejandro Gonzalez Innaritu), czego Smoczyńskiej nie można odmówić.


 

Dziś o godz. 18.30 w Kinowyprawach Radia Kraków gościem Uli Wolak będzie Marynia Gierat, szefowa Kina Pod Baranami, która opowie o trwającym właśnie w Krakowie 19 Festiwalu Filmu Niemego.

 

 

 

Urszula Wolak

0%
0%