|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Urszula Wolak poleca: „Ciemno prawie noc”

„Jak dobrze się przyjrzysz, to zobaczysz, że w każdej kałuży widać schody, które prowadzą pod ziemię” – tymi słowami Joann Bator dobrze oddaje mroczny świat przedstawiony w jej osławionej powieści „Ciemno prawie noc”. Dzieło wyróżnione Nagrodą Nike zostało właśnie przeniesione na wielki ekran dzięki Borysowi Lankoszowi. W roli głównej: Magdalena Cielecka, która jako Alicja wkłada w pracę na planie wszystkie moje strachy, lęki, niespełnienia, frustracje pokazując, że najwyższej klasy aktorstwo polega na sięganiu do głębi.

fot: Materiały prasowe

Za sprawą jej bohaterki trafiamy do współczesnego Wałbrzycha, gdzie w tajemniczych okolicznościach giną dzieci. Gdy bezradność policji sięga zenitu do gry wkracza zdeterminowana, by odkryć prawdę, dziennikarka, która prowadzi własne śledztwo. Rozgrywająca się na Dolnym Śląsku intryga wykracza jednak poza ramy rzeczywistości przywodząc na myśl mroczny nastrój baśni. To doskonała okazja, by w niezwykły sposób opowiedzieć o Polsce i naszych narodowych demonach.

W centrum fabularnych zdarzeń stoi jednak zawsze Alicja. Czujemy, że twórców interesuje przede wszystkim opowieść o bohaterce, która musi przepracować rodzinną traumę, a przede wszystkim narracja o złych matkach i odrzucanych dzieciach. To ciekawe i odważne posunięcie w kontekście gloryfikacji ikony matki w Polsce. Po obejrzeniu „Ciemno prawie” nie mamy wątpliwości, że twórcy chcą ten mit podważyć.

Ciemno prawie noc” napisała we współpracy z reżyserem Magdalena Lankosz. Twórcy zręcznie łączą w filmie elektryzującą historię kryminalną z elementami kina grozy. Autorem zdjęć do jest Marcin Koszałka.

 


Więcej o filmie posłuchach w programie „Kinowyprawy”. Gościem Uli Wolak jest Marynia Gierat, szefowa Kina Pod Baranami. Audycja dostępna na stronie Radia Kraków w zakładce „Audycje”.

 

 

 

Urszula Wolak

20%
80%