Tegoroczny program Tygodnia Filmu Niemieckiego obejmuje różnorodne filmy, które w oryginalny sposób portretują palące problemy społeczne, stanowią odbicie osobistych doświadczeń twórców, a także są nietuzinkowymi przykładami rozliczeń z trudną, niemiecką historią. 

W ramach przeglądu zaprezentowane zostaną m.in. dwa filmy z ubiegłorocznego festiwalu filmowego w Berlinie: Undine Christiana Petzolda z nagrodzoną Srebrnym Niedźwiedziem Paulą Beer i Berlin Alexanderplatz - imponująca, współczesna ekranizacja powieści Alfreda Döblina, zrealizowana przez pochodzącego z Afganistanu Burhana Qurbaniego. Po pozycję z klasyki literatury sięga także Christan Schwochow, adaptując powieść Sigfrieda Lenza. Akcja Lekcji niemieckiego rozgrywa się w nazistowskich Niemczech, ale jednocześnie jest uniwersalną i ponadczasową opowieścią o sztuce, przyjaźni i uczciwości. 

O problem względności czasu zahacza film niemiecko-japońskiej reżyserki Mariko Minoguchi Mój koniec. Twój początek. Losy filmowych bohaterów ukazane są w nim poprzez krótkie, pomieszane ze sobą wycinki czasowe, które dopiero na końcu układają się w zamkniętą historię. Niezwykłą opowieść snuje także turecki twórca Hüseyin Tabak, który w Gipsy Queen portretuje postać byłej mistrzyni boksu, walczącej o przetrwanie we współczesnym Hamburgu. Wielka polityka i jej tajemnice to z kolei temat filmu Kryptonim Curveball Johannesa Nabera, rekonstruującego kulisy poszukiwania broni biologicznej w Iraku. Ponadto, swój najnowszy film zaprezentuje Jan-Ole Gerster, twórca kultowego Oh, Boy!. Jego Lara to kameralna wiwisekcja trudnych relacji między matką a wkraczającym w dorosłość synem. Program przeglądu dopełni film dokumentalny Schlingensief krzykiem przerwać milczenie, poświęcony zmarłemu 10 lat temu wybitnemu niemieckiemu artyście i reżyserowi teatralnemu, Christophowi Schlingensiefowi.

WIĘCEJ

mat. prasowe/sp