150 wykonawców z 5 krajów (Polski, Włoch, Francji, Holandii i Litwy) w tym kilkudziesięcioosobowa orkiestra skautowa zaprezentuje spektakl pt. „Kościół w Europie”. 

Pomysłodawcą wydarzenia jest Międzynarodowy Związek Przewodniczek i Skautów Europy. Na scenie na Placu Wolnica pokazana zostanie składająca się z 12 części historia  ewangelizacji Europy. Przypomniane zostaną sylwetki wielkich świętych Kościoła ( m in. św. Franciszek z Asyżu, św. Joanna d’Arc, św. Ignacy Loyola, św. Maksymilian Maria Kolbe, św. Jan Paweł II) apostołowie, czy pierwsi męczennicy. Polska ekipa   zaprezentuje sylwetkę św. Faustyny Kowalskiej. 

Spektakl “Kościól w Europie” w ramach Festiwalu Młodych na Placu Wolnica o godz. 21

 

Po wtorkowej premierze w Operze krakowskiej dziś kolejna, plenerowa odsłona widowiska “Święty” w reżyserii Michała Zabłockiego. Muzyczny spektakl przypomina proces beatyfikacji Jana Pawła II. Narratorem jest postać adwokata diabła, w którą wciela się Jan Nowicki . W widowisku udział biorą m in. Urszula Grabowska, Radosław Krzyżowski, Czesław Mozil oraz Kuba Badach, Natalia Niemen, Magda Steczkowska, Hanka Wójciak, Andrzej Lampert, Mateusz Nagórski a także chór „Passionart” pod dyrekcją Marcina Wróbla.

Multimedialne widowisko "Święty" zostanie zaprezentowane na rynku w Wadowicach o godz. 21.


Mocne muzyczne uderzenie - to scena przy Nowohuckim Centrum Kultury, na której odbywają się koncerty przygotowane przez Wspólnotę Emmanuel. Dziś odbędzie się pokaz musicalu „Karl Leisner”.

Miedzynarodowa grupa przypomni nieznaną w Polsce postać niemieckiego księdza, który święcenia kapłańskie otrzymał w KL Dachau, gdzie trafił za krytykę Adolfa Hitlera, z rąk współwięźnia francuskiego biskupa Gabriela Pigueta. Zmarł na gruźlicę w wieku 30 lat, zaraz po wyzwoleniu obozu przez amerykańskich żołnierzy. Jest błogosławionym i męczennikiem Kościoła katolickiego  

Musical „Karl Leisner” na scenie plenerowej przy Nowohuckim Cenrum Kultury dziś o godz. 21

 

Światowe Dni Młodzieży to nie tylko radość spotkania i wspólna modlitwa. Od wielu lat Dniom towarzyszą specjalne wystawy.

Muzeum Narodowe w Krakowie, we współpracy z watykańską Fundacją Jana Pawła II dla Młodzieży, przygotowało jedyną w Polsce oficjalną ekspozycję sztuki w ramach Światowych Dni Młodzieży. To wystawa „Maria Mater Misericordiae”, na której można oglądać ponad 90 arcydzieł związanych tematycznie z Maryją jako strażniczką Bożego Miłosierdzia. Do Krakowa przyjechały z wielu miast Europy obrazy, rzeźby i grafiki takich artystów, jak Giotto di Bondone, Paolo Veneziano, Donatello, Luca della Robbia, Hans Memling, Andrea Mantegna, Albrecht Dürer, Francisco Zurbarán czy Peter Paul Rubens. W czasie ŚDM (26 – 31 lipca) MNK przygotowało dla osób legitymujących się identyfikatorem pielgrzyma specjalny bilet na tę ekspozycję w cenie 4 zł. Uprawnia on do poruszania się po wszystkich galeriach w Gmachu Głównym MNK, a także odwiedzenia Pałacu Biskupa Erazma Ciołka przy ul. Kanoniczej, mieszczącego wspaniałe zbiory sztuki sakralnej dawnej Polski i jedną z najlepszych w Europie Środkowej kolekcji ikon.


„Jan Paweł II z wizytą w Polsce"– wystawa zdjęć amerykańskiego fotografa Chucka Fishmana otwarta zostanie 28 lipca w Centrum Społeczności Żydowskiej (JCC) w Krakowie.

Zdjęcia zostały zrobione podczas pielgrzymek papieża Jana Pawła II do Polski w latach 1979 i 1983. Materiał obejmuje wizyty papieża w Warszawie, Krakowie i Nowej Hucie, w Częstochowie, Katowicach, Gnieźnie, a także na terenie byłego obozu Auschwitz-Birkenau. Pierwotnie fotografie były wykonane dla takich czasopism jak "Time", "Paris Match" czy "Stern". Jedna z nich ukazała się na okładce czasopisma "Life" we wrześniu 1979.

- Większość zdjęć na wystawie prezentowanych jest publicznie po raz pierwszy – podkreśla Jonathan Ornstein, dyrektor JCC

Chuck Fishman przez 40 lat trwania swej kariery fotografował głównie wydarzenia społeczne i polityczne. Fotografik jest laureatem prestiżowych nagród. Czterokrotnie otrzymał World Press Photo Foundation Medal. Jego zdjęcia ukazywały się w prestiżowych czasopismach, m.in. "Time", "Life", "Fortune", "Newsweek", "The London Sunday Times", "The Economist", były także publikowane w przekrojowych albumach dotyczących sztuki Creative Photography, Hogan Jazz Archive, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Organizacji Narodów Zjednoczonych i wielu, wielu innych.
Pierwszy monograficzny album Fishmana "Polish Jews: The Final Chapter" ("Polscy Żydzi: Ostatni rozdział") został wydany w 1977 roku w Stanach Zjednoczonych. Fishman wielokrotnie pracował z wydawcami na całym świecie, od Francji po Singapur czy Papuę Nową Gwineę.

Wernisaż wystawy „Jan Paweł II z wizyta w Polsce”  28 lipca o  godz.19. Wystawa potrwa do 25 sierpnia

 

„Święty Maksymilian Maria Kolbe i jego dzieła” ekspozycja przybliżająca życie o. Kolbego prezentowana jest w krużgankach klasztoru oo Franciszkanów. Powstała ona z okazji przypadającej w tym roku 75.rocznicy śmierci męczeńskiej franciszkanina i 45 rocznicy wyniesienia go na ołtarze. Podzielona na 18 plansz wystawa pokazuje dzieciństwo Świetego, czas studiów, działalność ewangelizacyjną (Rycerstwo Niepokalanej, Niepokalanów, media, misje), męczeństwo oraz jego kult po śmierci.

- Ta wystawa nie tylko przybliża św. Maksymiliana, ale także uczy nas że „nie miłujmy słowem i językiem, ale czynem i prawdą” - mówi organizator wystawy, prezes Zarządu Diecezjalnego Stowarzyszenia „Rycerstwo Niepokalanej” diecezji tarnowskiej Jan Hajduga.

 

Wśród rekomendowanych  wydarzeń kulturalnych są również  39 Dni Muzyki Karola Szymanowskiego, które od kilku dni trwają w Zakopanem. Festiwal oprócz koncertów proponuje również spotkania  przybliżające postać kompozytora. Podczas tegorocznej edycji poruszany jest wątek kobiet w życiu Szymanowskiego, przede wszystkim kobiet „rodzinnych” matki, sióstr, siostrzenicy, ale także kobiet „zakopiańskiego modernizmu” (m.in. Heleny Roj-Rytardowej, Marusi Kasprowiczowej, Zofii Stryjeńskiej)

28  lipca w Dworcu Tatrzańskim  odbędzie się spektakl pt.,,Zośka” – o niespełnionej miłości Zofii Nałkowskiej do Karola Szymanowskiego Po spektaklu Piotr Mazik z Fundacji Zakopiańczycy w poszukiwaniu tożsamości, mówić będzie „O kobietach modernizmu zakopiańskiego” .

Spektakl w Dworcu Tatrzańskim w Zakopanem o godz.19. Wstęp wolny. 

 

jdruzynska