Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

"Skarby epoki Piastów” - wystawa w Zamku Królewskim na Wawelu

  • Kultura
  • date_range Piątek, 2020.01.17 17:39 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:13 )
Ponad 50 dzieł sztuki, związanych z pierwszymi polskimi władcami i kulturą chrześcijańską będzie można zobaczyć na wystawie w Zamku Królewskim na Wawelu. Są wśród nich włócznia św. Maurycego, Szczerbiec, naczynia liturgiczne ufundowane przez Kazimierza Wielkiego i klejnoty ze skarbu w Środzie Śląskiej.

By metal.beast - https://www.flickr.com/photos/metal_beast/4982606492/in/photostream/, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20349079

Skarby Piastów na Wawelu

Ekspozycja "Skarby epoki Piastów" upamiętniająca siedemsetną rocznicę koronacji Władysława Łokietka dla publiczności będzie dostępna od wtorku.

"Nigdy wcześniej nie doszło do zgromadzenia najważniejszych obiektów dotyczących historii Polski i zarazem najważniejszych pod względem artystycznym. Zrekonstruowaliśmy skarbiec Piastów. To coś niewiarygodnego" - mówił w piątek dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu Andrzej Betlej.

Pomysłodawca ekspozycji prof. Jan Ostrowski podkreślił, że wypożyczenie przedmiotów z czasów dynastii Piastów - nielicznych i bardzo rozproszonych - przechowywanych najczęściej w skarbcach kościelnych, nie było proste, ale udało się je pozyskać m.in. dzięki wsparciu parafii archikatedralnej oraz metropolity krakowskiego.

"Zobaczmy prawie komplet dzieł złotniczych z czasów piastowskich, jakie znajdują się w Polsce. W jednej sali spotkają się Szczerbiec - miecz użyty w czasie koronacji Władysława Łokietka i włócznia św. Maurycego, wspaniały krzyż z diademów i korona ze skarbu ze Środy Śląskiej" – mówił prof. Ostrowski. "Nie przypominam sobie wystawy obiektów średniowiecznych tej klasy" – dodał.

Prof. Ostrowski podkreślił, że niektóre z zabytków nie są w dobrym stanie – nie tylko w związku z upływem czasu, ale także z powodu niefortunnie przeprowadzonych konserwacji. W trakcie przygotowań do wawelskiej wystawy konserwatorzy przywrócili pierwotne walory uszkodzonemu podczas II wojny relikwiarzowi św. Marii Magdaleny z kościoła w Stopnicy (obecnie w zbiorach katedry w Kielcach). "Obiekt ten wykonany z blachy srebrnej częściowo złoconej był bardzo mocno uszkodzony - zgnieciony. Próbując go ratować wprowadzono luty cynowe, co jeszcze pogorszyło jego kondycję. Mieliśmy zdjęcia, dzięki którym mogliśmy przeprowadzić konserwacje i doprowadzić ten relikwiarz do stanu najbliższego oryginałowi" - mówił Tadeusz Galant z sekcji konserwacji rzemiosła artystycznego Zamku Królewskiego na Wawelu.

Najstarsze z pokazywanych obiektów są datowane na wiek X, najpóźniejsze pochodzą z wieku XIV. Poza zbiorami Zamku Królewskiego na Wawelu i krakowskiej katedry zachowały się one w najstarszych kościołach, głównie małopolskich, wielkopolskich i mazowieckich.

"Pokazujemy wyłącznie oryginały, czasami tylko noszące bardzo wyraźne ślady użytkowania oraz późniejszych losów, jak pierścień biskupa Macieja z Gołańczy. Z tego autentycznego pierścienia zachowała się tylko obrączka" – powiedział dziennikarzom kustosz Działu Złotnictwa Dariusz Nowacki. Podkreślił, że wystawa pozwala na przewartościowanie naszej wiedzy o wyrobach rzemiosła artystycznego i złotnictwa. "To są przedmioty, które pokazują, że choć nasz kraj przeszedł rozmaite kataklizmy, to w zbiorach publicznych zachowały się zabytki świadczące o tym, że to zawsze był konglomerat różnych wpływów i działań artystycznych, częściowo modnych i zapożyczonych jak skrzyneczka z kości słoniowej - arcydzieło rzeźby francuskiej, ale są też przedmioty, co do których jesteśmy pewni, że powstały w Polsce jak kielichy i relikwiarze ufundowane przez Kazimierza Wielkiego" - dodał.

Na wystawie prezentowane są m.in. włócznia św. Maurycego, którą w roku 1000 Bolesław Chrobry otrzymał od cesarza Ottona III, miecz Szczerbiec, użyty podczas koronacji Władysława Łokietka, XI-wieczny, najstarszy związany z Polską złoty kielich znaleziony w opactwie Benedyktynów w Tyńcu, patena Mieszka III Starego oraz przedmioty z grobu biskupa Maura.

Zwiedzający zobaczą także krzyż zestawiony z dwóch XIII-wiecznych złotych, misternie zdobionych diademów, należący do najwybitniejszych osiągnięć złotnictwa europejskiego oraz zespół pamiątek po św. Kindze zachowanych w starosądeckim klasztorze klarysek. W gablotach wystawiono także naczynia liturgiczne ufundowane przez Kazimierza Wielkiego, ostatniego Piasta na polskim tronie: kielichy z Trzemeszna, Stopnicy i Kalisza oraz relikwiarz św. Zygmunta z katedry w Płocku. W Krakowie pokazywane będą także najcenniejsze klejnoty ze skarbu ze Środy Śląskiej: złota korona kobieca ozdobiona orłami oraz zapona, czyli ozdobna klamra z kameą do spinania ubrań.

Wystawa zorganizowana przez Zamek Królewski na Wawelu i parafię archikatedralną św. Stanisława i św. Wacława potrwa do 19 kwietnia. Będą jej towarzyszyć wykłady, spotkania dla rodzin z dziećmi, a 26 stycznia, 16 lutego i 29 marca zaplanowano zwiedzanie z kustoszem.

 

 

PAP/bp

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię