Muzeum Narodowe w Krakowie nie rozstaje się z twórczością Stanisława Wyspiańskiego. W Gmachu Głównym MNK od 11 października można zobaczyć aż dwie wyjątkowe wystawy dzieł artysty – „Skarbiec Wyspiańskiego” oraz „Wyspiański. Skarby ze Lwowa”.
 
„Skarbiec Wyspiańskiego” będzie prezentować wybór najważniejszych prac artysty z kolekcji muzeum. To właśnie MNK jest w posiadaniu największego zbioru dzieł Wyspiańskiego, liczącego ponad tysiąc obiektów. Dzięki wystawie obiekty będą ciągle dostępne dla publiczności, zaprezentowane zostaną jednak w nietypowej formie – otwartego magazynu.

Z kolei „Wyspiański. Skarby ze Lwowa” to wystawa prezentująca po raz pierwszy w Polsce całą kolekcję dzieł Wyspiańskiego z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki imienia Borysa Woźnickiego. Będzie można zobaczyć cztery pastele z lat 1893–1894 oraz 64 luźne szkice i studia rysunkowe.

Lwowska Narodowa Galeria Sztuki im. Borysa Woźnickiego we Lwowie posiada niezwykle interesującą kolekcję dzieł Stanisława Wyspiańskiego, w której skład wchodzą cztery pastelowe portrety z lat 1893–1894 oraz sześćdziesiąt cztery luźne szkice i studia rysunkowe.
Portret dwóch dziewczynek oraz Studium głowy chłopca zostały podarowane Galerii Miejskiej w roku 1905 przez Bolesława Orzechowicza z Kalnikowa, zaś Portret dziewczynki z kwiatem rumianku w dłoni w 1907 roku ofiarował Michał Toepfer. Z kolei pastel Dama w liliowej sukni został zakupiony przez Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Wilnie.

Rysunkowe prace Wyspiańskiego w zbiorze lwowskim to szkice między innymi z czasu pracy artysty nad dekoracją malarską kościoła Mariackiego w Krakowie w 1889 roku, z okresu pierwszej podróży artystycznej po Europie w roku 1890, rysunki dokumentujące służbę wojskową Wyspiańskiego w Krakowie w listopadzie 1890 roku, szkice paryskie z 1891 roku oraz karykatury historyczne z roku 1900. Prace te Wyspiański sprzedał lwowskiej Galerii Miejskiej w 1906 roku.

Wystawa kolekcji lwowskiej to kolejny pokaz dzieł Wyspiańskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie. Prezentacje te cieszą się wielką popularnością – od roku 2017 obejrzało je przeszło ćwierć miliona zwiedzających.

 

Pokaz kolekcji dzieł Stanisława Wyspiańskiego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.

Stanisław Wyspiański (1869–1907), dramatopisarz, poeta, malarz, grafik, reformator teatru, projektant wnętrz, należy do grona najwybitniejszych i najbardziej wszechstronnych twórców polskich.

W zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie znajduje się największa, licząca ponad tysiąc obiektów kolekcja dzieł tego artysty. Znakomity jest zbiór malarstwa portretowego i pejzażowego – wykonanego w technice pastelu, w której Wyspiański osiągnął absolutne mistrzostwo – jak również zespół projektów do dekoracji krakowskiego kościoła Franciszkanów, katedry lwowskiej i krakowskiej oraz Domu Towarzystwa Lekarskiego w Krakowie. W skład kolekcji wchodzą ponadto: rysunki ołówkowe, studia węglem, szkice tuszem, akwarele, malarstwo olejne, grafika warsztatowa i użytkowa oraz rzemiosło artystyczne.

W maju 2019 roku została zamknięta monumentalna wystawa „Wyspiański”, która cieszyła się ogromnym powodzeniem. Nie chcąc pozbawiać publiczności kontaktu z malarstwem tego artysty, postanowiliśmy na II piętrze Gmachu Głównego w jednej z sal w przestrzeni przyszłej „Galerii sztuki XX i XXI wieku” zaprezentować znaczną część tego bogatego zbioru. Ekspozycja ma charakter magazynu dzieł sztuki z możliwością dostępu do arcydzieł prezentowanych w cyklicznych odsłonach, uwzględniających ochronę konserwatorską.

Obrazy w technice pastelu pokazane zostały w formie mozaiki na ścianach sali, na piętrowych podestach ułożone są monumentalne kartony witrażowe, a w szafach i regałach umieszczono luźne rysunki i szkicowniki.

Wystawy czynne do 1.03.2020

 

jn/mat. prasowe