Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Siedem krakowskich synagog w jedną noc!

  • Kultura
  • date_range Sobota, 2017.05.27 06:33 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:49 )
Już po raz siódmy będzie można zwiedzić wszystkie krakowskie synagogi, unikatowe w skali świata.

 Siedem krakowskich synagog w jedną noc! Już po raz siódmy będzie można zwiedzić wszystkie krakowskie synagogi, unikatowe  w skali świata.

- W tym roku będzie to wspólna międzypokoleniowa podróż podkreśla Anna Gulińska z Centrum Społeczności Żydowskiej. Pokażemy różne historie i opowieści. Nieoczywiste, wymagające indywidualnej refleksji. Niejednokrotnie urwane, niedokończone… Ale także wzruszające, i te ze szczęśliwym zakończeniem..

Zwiedzanie siedmiu krakowskich synagog tradycyjnie rozpocznie uroczysta Hawdala czyli nabożeństwo na zakończenie szabatu. Początek na dachu budynku Centrum Społeczności Żydowskiej przy ul. Miodowej 24 o 22:00, a zwiedzanie synagog potrwa do 2:00 w nocy.

 

fot.PIOTR KULISIEWICZ

 

 

PROGRAM

22:30 - 2:00

 

Synagoga Tempel, Miodowa 24

Groove, funk i house. Muzyka łączy nie tylko pokolenia. DJ-show

 

Ona – Ellyott – zadziorna punkówa, co to z niejednego pieca chleb jadła. Na początku lat 90. współtworzyła brytyjską, pionierską formację z nurtu Riot Grrrl – Sister George, potem grała w równie bezkompromisowej kapeli Nightnurse. Obecnie rezyduje w Izraelu i wykręca ostre house'owe melanże z bliskowschodnią nutą.

On – Tomasz Jurecki, DJ, multiinstrumentalista, retronauta. 1/4 projektu MLDVA, 1/3 Estropical, 1/3 Trio Polis, 1/5 Easy Cheesy. Zapoda wam Israeli groove connection, soul, funk i big bit.

Mury synagogi zadrżą w posadach.

 

Synagoga Kupa, Miodowa 27
Spotkania

 

Historie i świadectwa członków i członkiń społeczności żydowskiej w Krakowie. Rodzinne i pokoleniowe. Przodkowie spotkają się z potomkami w wyjątkowych opowieściach. Przyjdą bracia, siostry, wnukowie z babkami... Będą wspólnie „tu i teraz”. Doświadczymy historii, które ożyją. Nie tylko w opowiadających, ale i w nas.

 

Synagoga Remu, Szeroka 40
Zatrzymane chwile

 

Duma, radość, młodość, doświadczenie, niewinność, miłość, tradycja i nowoczesność. Są takie momenty w naszym życiu, gdy dzięki jednej fotografii utrwalającej pamięć o pokoleniach możemy tego wszystkiego doświadczyć. Ale, gdy się przyjrzymy bliżej, to dostrzeżemy jeszcze więcej… Wyjątkowa wystawa fotografii, które stworzyły pokoleniowy kalendarz JCC Krakow.

 

Synagoga Poppera, Szeroka 16
Jedyne takie drzewo

 

Macie już swoje drzewko genealogiczne? Jeśli nie, to w czasie warsztatu plastycznego będziecie mieli niepowtarzalną okazję zrobić swoje własne drzewko genealogiczne metodą żydowskiej wycinanki. Warsztaty poprowadzą instruktorzy SCKM – Anna Lewińska i Marzena Dudziuk-Koluch.

 

Synagoga Stara, Szeroka 24

„I CIĄGLE WIDZĘ ICH TWARZE…”

 

Ciągle widzimy ich twarze i słyszymy ich głosy. Byli, są i będą. W pamięci wnuków, prawnuków. Podróżująca wystawa fotografii przedstawiających Żydów polskich przygotowana przez Fundację Shalom Gołdy Tencer-Szurmiej – pokaz multimedialny.

 

Synagoga Wysoka, Józefa 38

Alef Bet Esemes

 

“Alef Bet Esemes” przedstawia krótką opowieść o początkach i ewolucji słowa pisanego. W Świecie Zachodnim alfabet do tej pory kształtuje sposób w jaki się komunikujemy. Od pierwszych prób ilustracyjnego wyrażania myśli i opisu świata po współczesne formy tworzenia lapidarnych treści. Utwór ten eksploruje relację pomiędzy słowem a jego graficzną reprezentacją. Jest to seria wizualnych refleksji, które łączą animacje, wideo, projekcje i dźwięk. Ten projekt jest abstrakcyjną wizją i zaprasza widzów aby doświadczyli tekstu w nowy sposób. Autorem prezentacji jest Wiktor Podgórski.


 

Synagoga Izaaka, Kupa 18
Krakowskie pokolenia

 

Jeszcze niedawno przechadzali się z rodzinami tymi samymi ulicami, którymi będziemy podążać szlakiem siedmiu synagog. Kto wie, może niektórzy z nich przed wojną modlili się w synagodze Izaaka? Albo prowadzili kram na Placu Nowym?

Wystawa zdjęć prezentująca codzienność ośmiu rodzin przedwojennego Krakowa.

 

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

 

JCC Krakow, Miodowa 24

 

22:30 – Czulent i chałka. Serdecznie zapraszamy do ogródka JCC, by spróbować tradycyjnych potraw, które są obecne w żydowskiej kuchni od pokoleń!

 

22:15-23:45 – Projekcja filmu "Oma i Bella", reż. Alexa Karolinsky

Oma i Bella to intymne spojrzenie na życie Reginy Karolinski (Oma) i Belli Katz – dwóch przyjaciółek, które mieszkają razem w Berlinie. Obie przeżyły Holokaust i po wojnie zostały w Niemczech. Potrawy, które wspólnie przygotowują, przypominają im o dzieciństwie, łączą je i prowokują do odpowiedzi na pytania o tożsamość, pamięć i dziedzictwo.

Film śledzi ich codzienne życie, portretuje te dwie starsze kobiety z humorem, przez pryzmat ciekawych opowieści i dobrego jedzenia.

Autorką filmu jest wnuczka Omy, Alexa Karolinsky, której udało się uchwycić walkę kobiet o zachowanie części ich przeszłości przy jednoczesnym silnym zaangażowaniu w teraźniejszość.

W języku niemieckim z angielskimi napisami

 

0:00-1:00 – Warsztaty kulinarne "Żydowska kuchnia międzypokoleniowa". Prowadzenie: Kasia i Sylwia Leonardi

Zapraszamy na warsztaty kulinarne, podczas których poznamy przepisy, które w żydowskich rodzinach przetrwały całe pokolenia i ciągle są przekazywane. Przygotowane potrawy będą nawiązywać do filmu "Oma i Bella".

Wstęp wolny. Obowiązują zapisy: [email protected] lub tel. 12 370 57 70

 

22:00-2:00 – Tefilat haderech – Modlitwa przed podróżą. Wystawa Ewy Gordon

 

JCC West, Izaaka 5

 

22:30-0:30 – Trzecie pokolenie a Izrael. Członkowie Klubu Studenckiego Hillel GIMEL zapraszają na slajdowisko i opowieści o swoich doświadczeniach i przygodach w Izraelu.

Masz w planach wycieczkę do Ziemi Świętej? A może myślisz o wymianie studenckiej? Podczas spotkania uczestnicy będą mogli zwrócić się ze wszystkimi nurtujących pytaniami do członków i członkiń naszego klubu studenckiego! Dowiecie się m.in., co warto zjeść w Izraelu, które miejsca koniecznie trzeba odwiedzić oraz jak podróżować, by nie zbankrutować.

 

Żydowskie Muzeum Galicja, Dajwór 18

 

22:30-1:00 – Potańcówka międzypokoleniowa - czy w muzeum wypada tańczyć? U nas wręcz trzeba! Zabierzcie dziadków, babcie, rodziców i znajomych na międzypokoleniową potańcówkę!

 

Nieważny wiek, nieważny ubiór ani umiejętności na parkiecie. Ważny – dobry humor i chęć do wspólnej zabawy. Usłyszycie utwory artystów żydowskich i pochodzenia żydowskiego – od przedwojennych piosenek Hemara i Warsa, przez Gershwina, Cohena, Paulę Abdul, Amy Winehouse po Reginę Spektor czy Matisyahu!

 

 

AK-Ł/JD/mat.pras

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 10:00

    Koncert jubileuszowy z okazji 10-lecia TAURON Areny Kraków już 5 kwietnia!

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

  • 15:11

    Uwaga na drogach. W miejscowości Grodzisko w gminie Skała doszło doz zderzenia motocykla i samochodu osobowego. Jed… https://t.co/p0hXuo1BNl

  • 13:13

    Nowy Sącz: trwa akcja Pola Nadziei [ZDJĘCIA] https://t.co/mSxvmJM8Su

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię