|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Rzeźby Henry’ego Moore’a przed Muzeum Narodowym w Krakowie

Do Muzeum Narodowego w Krakowie przywiezione zostały w środę rzeźby Henry’ego Moore’a .Wystawa prac brytyjskiego artysty zostanie otwarta 21 lutego, ale już teraz część jego dzieł jest ustawiana na placu przed gmachem głównym.

Posłuchaj materiału Katarzyny Maciejczyk

fot: Materiały prasowe

Henry Moore (1898–1986) przez wielu specjalistów jest uważany za największego rzeźbiarza XX wieku. Jego dzieła można oglądać w wielkich metropoliach, w parkach i renomowanych zbiorach muzealnych.

Krakowska wystawa "Moc natury" – będzie kolejną po Orońsku i Wrocławiu – prezentacją dzieł Moore'a w Polsce. Została ona pomyślana jako "wystawa-spacer".

"Henry Moore zrewolucjonizował podejście do rzeźby, która wcześniej najczęściej miała formę figuratywną. Dla niego, co oddaje tytuł naszej wystawy, pierwszą i najważniejszą inspiracją była natura" - powiedziała PAP kuratorka wystawy w MNK Agata Małodobry.

Jak podkreśliła przenikające się formy abstrakcyjne i figuratywne oraz płynność form w twórczości Moore'a to przełożenie na język sztuki elementów przyrody. Artystę inspirował zarówno pejzaż rodzinnych stron, jak i różne drobne przedmioty: muszle, kości.

"Moore wiedział, że rzeźba dopiero wtedy w pełni działa swoją formą, gdy jest eksponowana w otwartej przestrzeni, dlatego postanowiliśmy wyprowadzić jego dzieła w krajobraz miasta, umieszczając je w kilku punktach Krakowa. Dzięki temu prace słynnego artysty można będzie oglądać w różnych kontekstach przestrzennych" - powiedziała Małodobry.

Na wystawie prezentowane będą wszystkie ważne wątki twórczości rzeźbiarskiej Moore'a: figury spoczywające, formy abstrakcyjne i studia zwierząt. Większe dzieła zostaną pokazane w ogrodach i na dziedzińcach czterech oddziałów MNK, te mniejsze - we wnętrzach.

Wśród czterech rzeźb, które staną przed gmachem głównym Muzeum Narodowego w Krakowie będzie m. in. "Spoczywająca matka z dzieckiem" oraz "Ostrze noża - dwie części". Przed Pawilonem Józefa Czapskiego eksponowane będą "Owce", przed gmachem Europeum nawiązujący do klasycznych rzeźb "Tors", a na wewnętrznym dziedzińcu Kamienicy Szołayskich – "Motyw pionowy".

Wernisaż wystawy "Moc Natury. Henry Moore w Polsce" odbędzie się 21 lutego o g. 18.00, a potrwa ona do 30 czerwca. Ekspozycja jest przygotowywana wspólnie z Henry Moore Foundation z Wielkiej Brytanii, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku oraz Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

 

 

 

(PAP/Katarzyna Maciejczyk/ko)

100%
0%