Konkurs jest realizowany dzięki środkom z Regionalnego Funduszu Filmowego w Krakowie (Krakow Film Commission), utworzonego w 2009 r. przez miasto Kraków, województwo małopolskie oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe. Warunkiem otrzymania wsparcia finansowego lub logistycznego jest związanie zgłoszonej do konkursu produkcji z województwem małopolskim lub miastem Kraków, zarówno poprzez tematykę, jak i twórców, ale przede wszystkim przez miejsce realizacji filmu.

Jak czytamy w regulaminie konkursu, zwycięskie projekty „mogą przyczynić się do kulturalnej, turystycznej i gospodarczej promocji regionu, a także do podkreślania jego pozytywnego wizerunku”. Do tej pory we wszystkich edycjach konkursu wsparcie uzyskało blisko 40 filmów. W poprzednich latach zwyciężały pomysły, które po realizacji zostały wysoko ocenione przez krytyków.

Wśród tytułów, powstałych dzięki dotacji Regionalnego Funduszu Filmowego, są m.in.: „Pod Mocnym Aniołem” Wojciecha Smarzowskiego, „Obława” i „Pani z przedszkola” Marcina Krzyształowicza, „Czerwony pająk” Marcina Koszałki, „Czerwony kapitan” Michala Kollara, „Demon” Marcina Wrony, „Fale” Grzegorza Zaricznego. Konkursową dotację dostała także „Maria Skłodowska-Curie” Marie Noelle, która trafi do kin całej Polski 3 marca.

Szczegółowe informacje o konkursie znajdują się na stronie internetowej film-commission.pl

 

PAP/wm