Od  20.00 w sobotę występy plenerowe na Placu Wolnica, gdzie publiczność bawić będą najlepsze, rodzime grupy inspirujące się muzyką tradycyjną: Kapela Maliszów i Kapela ze Wsi Warszawa oraz goście z Wybrzeża Kości Słoniowej Manou Gallo Groove Orchestra. Wieczór zakończy się w Alchemii występem DJa Clicka- mistrza nowoczesnych, klubowych produkcji, łączonych z muzyką bałkańską oraz andaluzyjską. Początek koncertu o 22.

Gdy w 1999 roku startowały Rozstaje - ideą ich dyrektora Jana Słowińskiego było pokazanie tego co bliskie, a pomimo bliskości nieznane. Ten pomysł także odnajduje swoje miejsce w ramach EtnoKrakowa, gdyż ponownie napotkamy pieśni, tańce i muzykę naszą oraz naszych sąsiadów - Słowaków czy  Węgrów. Ale w dobie globalnej wioski naszymi sąsiadami stali się też Skandynawie, mieszkańcy Mongolii, a nawet Afrykańczycy. I tak z początkiem lipca w Krakowie będziemy mieli okazję usłyszeć blisko 50 koncertów z muzyką graną na 4 kontynentach.

W dzisiejszym świecie, połączonym liniami i lotniczymi i internetem nic już nie jest takie samo, jak było. Świadczy o tym nowy nurt w repertuarze, jakby nie było, tradycyjnego festiwalu. Korzenne brzmienia zostały przyniesione do metropolii i tu zmieszały się z najnowszymi, elektronicznymi wynalazkami. Futurystyczną twarz folku najlepiej obrazuje "Archipelag Kraków" Joanny Słowińskiej- oparty na słowiańskich pieśniach, zmiksowanych z bitami i dźwiękami osiągalnymi tylko dzięki syntezatorom.

Zobacz program festiwalu EtnoKraków

Kolejne mocne punkty tegorocznej odsłony etno elektro to Meridian Brothers z Bogoty, którzy eksperymentują z latynoskimi rytmami oraz DJ Click, łączący klubowe produkcje z muzyką Bałkanów. Gatunkowi puryści mogą się skrzywić, trudno jednak, by współcześni artyści nie zwracali uwagi na możliwości związane z użytkowaniem prądu. Ale i dla wielbicieli najbardziej tradycyjnej tradycji coś się znajdzie.

W drugim, głównym nurcie festiwalu, pod hasłem "Nomadic Voices"- Głosy Nomadów, znajdą się wykonania akustyczne, najbardziej naturalne w muzykowaniu, a także artystyczne spotkania, wynikające z faktu, że artyści to nomadzi, którzy dzielą się swoją sztuką, ale też chętnie grają z napotkanymi po drodze mieszkańcami innych stron świata. EtnoKraków pełen będzie takich spotkań jak na przykład wspólny występ wokalistów z Sardynii oraz Mongolii,  współpraca rodzimej Kapeli ze Wsi Warszawa z galicyjską gwiazdy sceny world music Mercedes Peón czy Chopin odczytany na nowo przez Marię Pomianowską oraz artystów z Korei.

Polską scenę na superfestiwalu będą reprezentować m.in.: Kapela Maliszów, pianista Piotr „Pianohooligan” Orzechowski z koncertem 15 Studies for the Oberek, zespół Kwadrofonik z  Adamem Strugiem oraz Kapela Brodów. Wystąpi też znane i lubiane  Kroke oraz Hańba!- zespół, który koncepcyjnie przenosi się w czasie do lat 30-tych XX wieku i jako punkowa kapela podwórkowa śpiewa o problemach w przedwojennej Polsce. Obok rodzimych wykonawców EtnoKraków zgromadzi niebywałą ilość muzyków z najodleglejszych zakątków globu.

Z Wybrzeża Kości Słoniowej przyjedzie Manou Gallo Groove Orchestra, z Armenii  Sayat Nova Ensemble, Finlandię będzie reprezentować  wirtuozka akordeonu guzikowego Maria Kalaniemi, a Francję- mistrz liry korbowej  Valetnine Clastrier. Nie zabraknie warsztatów. W tym roku w Krakowie będzie można podszkolić alikwotowy śpiew, nauczyć się zdobienia tkanin w kwiatowe motywy z wycinanek oraz wirować w oberkach do białego rana. Na tym kończę. Program EtnoKrakowa to 150-stronicowa księga, a nie chodzi o to, żeby czytać tylko słuchać, tańczyć i śpiewać.

Zapraszamy do EtnoKrakowa! Festiwal potrwa do 11 lipca.

 

 

(Agnieszka Barańska/ko)