|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Rozstrzygnięto konkurs „Mądra Książka Roku”

„Krótka historia rozumu” Leonarda Mlodinowa i „Atomowa przygoda profesora Astrokota” Dominica Wallimana i Bena Newmana zdobyły nagrody główne w konkursie „Mądra Książka Roku”, organizowanym przez Uniwersytet Jagielloński i Fundację Popularyzacji Nauki im. Euklidesa.

Ogłoszenie wyników konkursu za 2016 r. odbyło się w czwartek w Collegium Novum UJ w Krakowie.

"Ten konkurs to wspaniała sprawa. To jest niezwykle ważne pokazać ludziom, zwłaszcza młodym, że książka jest fascynująca, a jeszcze jak to jest książka o nauce, to pokazuje największe otwarcie, jakie może być u człowieka, otwarcie jego mózgu" – powiedział rektor UJ Wojciech Nowak.

Celem konkursu jest promocja książek, które przystępnym językiem opowiadają o złożonych sprawach, podsycają głód poznawania, inspirują do własnych poszukiwań i refleksji. Ideą przyświecającą organizatorom jest także motywowanie wydawców i autorów książek do dbania o najwyższy poziom literatury popularnonaukowej wydawanej w języku polskim.

"Krótka historia rozumu. Od pierwszej myśli człowieka do rozumienia Wszechświata" (ang. The Upright Thinkers) autorstwa fizyka Leonarda Mlodinowa została nagrodzona w kategorii najlepszej książki dla dorosłych. Publikację, wydaną przez Prószyński i S-ka, przełożył na język polski Sebastian Szymański. W książce autor próbuje się zmierzyć z pytaniami dotyczącymi nauki i naszego pojmowania rzeczywistości, zadaje też pytania, czy opracowane przez ludzi modele są kompletne i jak wielki jest Wszechświat.

„Atomowa przygoda profesora Astrokota” (Professor Astro Cat’s Atomic Adventure) fizyka Dominica Wallimana oraz pisarza i ilustratora Bena Newmana otrzymała nagrodę w kategorii najlepszej książki dla dzieci. Książkę, w przekładzie Jerzego Kowalskiego-Glikmana, wydał Entliczek. Publikacja – zdaniem komisji konkursowej – zabiera dzieci w fascynująca podróż po świecie fizyki i za pomocą prostego języka opisuje skomplikowane zjawiska fizyczne.

W konkursie przyznano także trzy wyróżnienia: nagrodę redaktorów serwisu Mądre Książki, nagrodę społeczności akademickiej UJ i nagrodę internautów.

Nagroda redaktorów serwisu Mądre Książki trafiła do Templa Grandina i Richarda Panka, autorów „Mózgu autystycznego. Podróży w głąb niezwykłych umysłów”, nagrodę internautów otrzymali Andrzej i Marta Goworscy za „Naukowców spod czerwonej gwiazdy”, a wyróżnienie społeczności akademickiej UJ odebrali Aleksandra i Daniel Mizielińscy za „Mapy. Obrazkową podróż po lądach, morzach i kulturach świata”.

 

PAP/bp

0%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 1

m

Piątek, 21 kwietnia 2017, 10:53

Temple Grandine to kobieta

Odpowiedz