Przed nami krakowska odsłona Festiwalu Beethovenowskiego - koncerty w Sukiennicach i Filharmonii Krakowskiej, a także wystawa manuskryptów w BJ. Tegoroczny, 21. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena odbywać się będzie pod hasłem "Beethoven i sztuki piękne" i zaprezentuje kompozycje muzyczne, inspirowane sztuką.

Na początek, zgodnie z tradycją - wystawa manuskryptów w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie. W większości pochodzą ze zbiorów dawnej Biblioteki Pruskiej, zwanej Berlinką. Zobaczymy tu dzieła wielkich wiedeńskich symfoników, ale także partytury kompozytorów współczesnych jak Krzysztof Penderecki. Ekspozycja czynna tylko do Wielkiego Piątku 21 kwietnia.

Jak pisze we wstępie do wystawy prof. Mieczysław Tomaszewski: "Nurt muzyki zwanej "programową" - zarazem malującej dźwiękiem i opowiadającej - rozwinął się bujnie w erze romantycznej. Extremum w opowiadaniu muzyką osiągnął Ryszard Strauss ukazując "detalicznie" Przygody Dyla Sowizdrzała; do krańca możliwości w malowaniu obrazu w tonacjach muzycznych doszedł James Whistler. Drogę pokazał Musorgski, jako autor słynnych Obrazków z wystawy, przenosząc w sferę dźwięków serię obrazów przyjaciela-malarza. Wśród następców stosujących metodę zwaną ekphrasis, znaleźć można Franciszka Liszta interpretującego dzieła Rafaela i Michała Anioła, Rachmaninowa prezentującego muzyczną replikę słynnej Wyspy umarłych Böcklina, Granadosa, patrzącego na świat oczami Goyi".

jn/mat .prasowe