Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Rozpoczyna się festiwal Boska Komedia w Krakowie

  • Kultura
  • date_range Czwartek, 2016.12.08 14:38 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:45 )
Premierę na festiwalu będzie mieć także nasze nowe słuchowisko - spektakl "Wszystko o mojej matce" - laureat tegorocznego konkursu "Transfer 2016", w reżyserii Michała Borczucha.

Rusza 9. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia

Rozpoczyna się  9. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia - jeden z najważniejszych polskich festiwali teatralnych. Zobaczymy w Krakowie 28 spektakli, z czego 10 w konkursie głównym INFERNO. Odbędą się także dwie premiery teatralne, pokazane zostaną dwa spektakle zagraniczne, a także nowy konkurs dla młodych twórców.

Rozpoczyna się  9. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia - jeden z najważniejszych polskich festiwali teatralnych. Zobaczymy w Krakowie 28 spektakli, z czego 10 w konkursie głównym INFERNO. Odbędą się także dwie premiery teatralne, pokazane zostaną dwa spektakle zagraniczne, a także nowy konkurs dla młodych twórców. Premierę na festiwalu będzie mieć także nasze nowe słuchowisko - spektakl "Wszystko o mojej matce" - laureat tegorocznego konkursu "Transfer 2016",  w reżyserii Michała Borczucha.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest hasło: JESZCZE POLSKA NIE ZGINĘŁA PÓKI TEATR ŻYJE. - Możemy tracić w rankingach gospodarczych, ale cały czas utrzymujemy się na topie rankingów teatralnych. Naszym hasłem chciałbym stanąć w obronie ludzi teatru, dać impuls do zjednoczenia się środowiska oraz sprzeciwić się często zideologizowanej lub sprowadzonej do wymiaru ekonomicznego debacie o kulturze w naszym kraju - mówi dyrektor festiwalu Bartosz Szydłowski.

Jak co roku, najbardziej emocjonującą częścią festiwalu będzie Konkurs Polski - INFERNO, gdzie zobaczymy 10 najszerzej dyskutowanych premier sezonu. Pojawiają się nowe dla tej sekcji nazwiska, co wyraźnie świadczy o ciągłej ewolucji polskiego teatru, zainteresowaniu nowymi tematami czy tendencjami inscenizacyjnymi. Zobaczymy kameralnego „Komedianta” Agnieszki Olsten na podstawie sztuki Thomasa Bernharda, z rewelacyjną Agnieszką Kwietniewską w roli tytułowej, „Dybuka” Anny Smolar z Teatru Polskiego w Bydgoszczy, gdzie tradycyjna przypowieść o opętaniu służy do demaskacji polskich kompleksów, lęków i uprzedzeń, „Białą siłę, czarną pamięć” Piotra Ratajczaka, spektakl luźno oparty na nominowanym do nagrody Nike zbiorze reportaży Marcina Kąckiego również dotykający najboleśniejszych punktów polskiej historii. W INFERNO pojawi się także Agata Duda–Gracz i jej zrealizowane w Teatrze Muzycznym w Gdyni, wizualnie wysmakowane przedstawienie „Kumernis, czyli o tym jak świętej panience broda rosła”. Nie zabraknie festiwalowych weteranów.

Radek Rychcik przyjedzie z „Weselem“ zrealizowanym w Teatrze Śląskim w Katowicach, spektaklem będącym konsekwentną kontynuacją inscenizacyjnych strategii reżysera, który rozbija klasyczne struktury polskich dzieł narodowych wrzucając je w pozornie obcy dla naszej kultury kontekst - tym razem ideologicznych wojen Irlandii Północnej. Wiktor Rubin i Jola Janiczak pokażą „Każdy dostanie to, w co wierzy” z Teatru Powszechnego w Warszawie - performatywny eksperyment inspirowany „Mistrzem i Małgorzatą” Michaiła Bułhakowa, badający mechanizmy i koncepcje budowania demokracji. Na festiwal powraca także Krzysztof Garbaczewski i jego „Robert Robur” - spektakl oparty na prozie Mirosława Nahacza i podejmujący temat wirtualizacji i mediatyzacji współczesnego świata. W konkursie polskim znajdą się również dwa przedstawienia z Narodowego Starego Teatru w Krakowie - „Podopieczni” w reżyserii Pawła Miśkiewicza na podstawie sztuki Elfriede Jelinek, w niezwykle ciekawy sposób podejmujące temat uchodźctwa i tożsamościowego kryzysu Europy oraz „Wróg ludu” Jana Klaty na podstawie tekstu Ibsena, biorący pod lupę mechanizmy tworzenia się politycznych konfliktów w mikroskali małej, zamkniętej społeczności.

Nie zabraknie też laureata zeszłorocznego grand prix Michała Borczucha, który pokaże „Wszystko o mojej matce” - spektakl tytułem nawiązujący do kultowego dzieła Almodovara, będący osobistą opowieścią reżysera o utracie, przyjaźni i kobiecości.
„Wszystko o mojej matce” to także laureat naszego konkursu "Transfer 2016". Spektakl Michała Borczucha stał się kanwą nowego słuchowiska Radia Kraków. Premiera na naszej antenie 15 grudnia o 21.05.  

Tegoroczny festiwal odbędzie się w dniach od 8 do 17 grudnia.

jn.mat. prasowe

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię