7 grudnia, godz. 18:00 – wernisaż Instalacji Kartonteka Bogdana Korczowskiego
ul. Nadwiślańska 2–4, poziom -1
Od 8 grudnia 1990 roku, daty śmierci Tadeusza Kantora, artysta tworzy i wystawia instalację poświęconą Kantorowi, zatytułowaną „Kartonteka”. Monumentalna instalacja, od 1990 roku nieustannie aktualizowana, zainspirowana jest ideą Archiwum Tadeusza Kantora CRICOTEKA w kontekście pamięci wizualnej. Budowana jest z obrazów malowanych na kartonach pakunkowych, nawiązujących do idei ambalaży Kantora.
Więcej: http://www.cricoteka.pl/pl/bogdan-korczowski-instalacja-kartonteka-hommage-a-tadeusz-kantor/
8 grudnia, godz. 13:00 – Żywe Pomniki
ul. Kanonicza 5, historyczna siedziba Teatru Cricot 2
Żywe Pomniki to hołd oddawany w rocznicę śmierci Tadeusza Kantora przez aktorów Teatru Cricot 2. Co roku pod historyczną siedzibą Teatru Cricot 2 (ul. Kanonicza 5, Kraków) o 13:00 zastygają na kilka minut w bezruchu Dwaj Chasydzi z deską ostatniego ratunku (Wacław i Lesław Janiccy, postaci ze spektaklu Nigdy tu już nie powrócę) oraz Wieczny Wędrowiec (Jan Książek, postać ze spektaklu Kurka wodna). Towarzyszą im dźwięki muzyki żydowskiej Moni Ovadia, fragmenty wybrane z płyty Dalla sabbia dal tempo, m.in. modlitwa żydowska Animaamin ze spektaklu Nigdy tu już nie powrócę.
Więcej: http://www.cricoteka.pl/pl/zywe-pomniki-2018/
8 grudnia, godz. 18:00 – NOT.FOT. – Porozmawiajmy o pomnikach
ul. Sienna 7/5
Spotkanie dedykowane dwóm ostatnim numerom magazynu „NOT.FOT.” poświęconych kolejno pomnikom – przede wszystkim tym, które powstawały masowo w komunistycznej Polsce, od zakończenia drugiej wojny światowej do schyłku lat 80. – oraz sztuce plebejskiej, specyficznemu gatunkowi sztuki amatorskiej i spontanicznej potrzebie piękna.
Więcej: http://www.cricoteka.pl/pl/not-fot-porozmawiajmy-o-pomnikach/
11 grudnia, godz. 17:00 Wykład F jak Futuryzm w ramach cyklu ABC Awangardy
ul. Nadwiślańska 2-4
Cykl wykładów ABC Awangardy ma służyć przybliżeniu zagadnień związanych z rozwojem sztuki eksperymentalnej w XX wieku. Prelegenci spróbują podczas kolejnych spotkań odpowiedzieć na pytania o miejsce awangardy w dzisiejszym świecie, o jej czasowe ramy, o związane z nią stereotypowe wyobrażenia, o jej niesamowity potencjał. Proponowana formuła spotkań (popularyzatorskie wykłady i towarzyszące niektórym z nich warsztaty) umożliwi nie tylko efektywną prezentację ciekawych zagadnień, ale przede wszystkim będzie sprzyjać twórczej dyskusji oraz kreatywnej wymianie myśli.
Więcej: http://www.cricoteka.pl/pl/abc-awangardy-cykl-wykladow/


jn/mat. prasowe