|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Rafał Olbiński w Pałacu Sztuki

Jeden z najwybitniejszych polskich twórców: malarz, ilustrator, projektant, plakacista - Rafał Olbiński po raz pierwszy w tak dużym wyborze na krakowskiej wystawie w Pałacu Sztuki TPSP.

mówi Rafał Olbiński

fot. mat.pras TPSP

Na wystawie "The Virtue of Ambiguity"  w Pałacu Sztuki pokazanych zostało ponad 90. obrazów artysty z ostatnich lat twórczości. Wiele prac to wielkoformatowe obrazy, które artysta zaczął malować niedawno.

- To jest coś nowego dla mnie - mówi Olbiński - to jakiś eksperyment, którego jeszcze być może do końca nie wyszlifowałem.

 

 Rafał Olbiński urodził się w Kielcach, studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. W 1981 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i wkrótce stał się uznanym malarzem, ilustratorem, projektantem, plakacistą. Za swoje prace otrzymał ponad 150 nagród, w tym złote i srebrne medale przyznawane przez Klub Dyrektorów Artystycznych w Nowym Jorku, Towarzystwa Ilustratorów w Nowym Jorku i Los Angeles. 

W latach 1983-1988 był wykładowcą na Uniwersytecie Temple w Filadelfi, a w latach 1987-2001 wykładał w prestiżowej School of Visual Arts w Nowym Jorku. W 1994 roku otrzymał międzynarodowego Oscara za Najbardziej Znaczący Plakat Roku, Prix Savignac w Paryżu. W tym samym roku otrzymał nagrodę czasopisma „Creative Review” w Londynie za najlepszą brytyjską ilustrację. W 1995 roku jego plakat zwyciężył w konkursie Nowy Jork Stolicą Świata, wybrany przez jury pod przewodnictwem burmistrza miasta Rudolpha Giulianiego. Rok później otrzymał nagrodę Stephana Dohanosa przyznawaną przez członków Stowarzyszenia Ilustratorów Nowojorskich za najlepszą pracę roku.
W 1996 roku Amerykańska Agencja Informacyjna zamówiła u Rafała Olbińskiego projekt plakatu upamiętniającego 25. rocznicę Dnia Ziemi, a w 2000 roku władze Nowego Jorku zwróciły się z propozycją stworzenia plakatu na trzydziestolecie Dnia Ziemi. W 2002 roku miasto Fondi we Włoszech przyznało mu nagrodę Premio Divina Guilia za wybitny wkład do sztuki współczesnej.


Prace Rafała Olbińskiego znajdują się w kolekcjach tak prestiżowych instytucji, jak m.in.: The National Arts Club w Nowym Jorku, Smithsonian Institute and Library of Congress w Waszyngtonie, Suntory Museum w Osace oraz w wielu prywatnych i korporacyjnych zbiorach w USA, Japonii i Europie. W 2002 roku wybrane obrazy Rafała Olbińskiego umieszczono w programie projekcji na Grand Central Station
w Nowym Jorku, w panteonie Great Art jako jedną z atrakcji na cześć obchodzonego Dnia Ziemi. Inni artyści, których prace były również prezentowane, to: Keith Haring, Roy Lichtenstein, Robert Rauschenberg i Andy Warchol.
W tym samym roku jego debiut scenografczny do opery Don Giovani w Filadelfi był bardzo wysoko oceniony przez krytyków „The New York Timesa” i „Philadelphia Inquirer”.

 

Twórczości Rafała Olbińskiego poświęcono wiele artykułów w międzynarodowych czasopismach, jak „The New York Times”, „Der Spiegel”, etc. W Stanach Zjednoczonych do tej pory ukazało się pięć książek o sztuce Rafała Olbińskiego, z najnowszą Olbinski`s women, wydaną przez Hudson Hills Press w 2007 roku. W 2006 roku Prezydent RP odznaczył Artystę złotym medalem Gloria Artis oraz w 2012 roku Krzyżem Ofcerskim Orderu Odrodzenia Polski. W konkursie Teraz Polska w 2013 roku Rafał Olbiński otrzymał odznaczenie Wybitny Polak.

 

"The Virtue of Ambiguity" Rafała Olbińskiego. Górny Pałac Sztuki TPSP. Wernisaż 12 lipca o godz.18.

We środę 18 lipca Rafał Olbiński będzie gościem Koła kultury po g. 21.05

 

 

jd/mat.pras

96%
4%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 6

liw

Piątek, 20 lipca 2018, 02:09

czy mozna odsluchac Kolo kultury z 18 lipca?

Odpowiedz

tzk

Czwartek, 19 lipca 2018, 22:13

@tomek z krakowa

JAK najbardziej poważnie - poważniej niż programy "TrUjka na poważnie" czy "Polityka dla dorosłych" …

Odpowiedz

tomek z krakowa

Środa, 18 lipca 2018, 21:51

@bpiwa

żartujesz czy piszesz poważnie ?

Odpowiedz

tomek z krakowa

Środa, 18 lipca 2018, 21:50

a ja pójdę z przyjemnością : )

Odpowiedz

Barbara Bracka

Sobota, 14 lipca 2018, 22:26

Byłam tam, na szczęście obiektyw mnie nie zauważył, więc mogę szczerze. Podziwiam talent artystów, chętnie oglądam, natomiast jakoś nie trawię przerysowań obyczajowych. Ma prawo ubierać się awangardowo, ale te buty... to brak szacunku do miejsca i gości. Wyglądało to jakby chciał nam napluć do wina, popsuć smak wieczoru. Czytam opis zasług i nagród- są na pewno prawdziwe, ale takie samochwalstwo nie podnosi walorów artystycznych jego dzieł., które chwalić powinny artystę same. Ordery dostaje się dlatego, że komuś muszą je dawać, widocznie ma dar czarodzieja i oczarowuje dających ( sam o sobie pisze punktując nagrody, nazywa się Artystą z dużej litery. Nie neguję artyzmu, obrazy są wyładnione, ale ich motyw spycha twórcę w gatunek panów lubujących się w temacie.. Ma rację piszący bpiwa - szkoda, że nie używa nazwiska - artysta tej sławy powinien tworzyć dzieła na swoja miarę, jeżeli miara jest właściwa. Reasumując - dzieła poprawne warsztatowo, płytkie co do motywu i przekazu, dałabym miarę plakatu kalendarzowego, na pewno przydatne na wyposażenie biur nowej klasy biznesowej lubującej się w tematyce obrazów. Powinien otrzymać order uśmiechu Prezesa Pałacu, to będzie najważniejsza nagroda w jego karierze artystycznej.

Odpowiedz

bpiwa

Piątek, 13 lipca 2018, 21:38

Gdyby nie był z Kielc... moja ocena byłaby mniej przychylna ( zamieściłem wpis pod relacją z wernisażu- jeżeli nie usuną to polecam). Poważni twórcy powinni tworzyć dzieła na miarę dziedzictwa narodowego. Na robienie sobie żartu ze sztuki szkoda ich talentu. Zabawnym być to rola wesołka. Na wernisażu widziałem dzieci, a tam tyle pokracznej golizny. Byli dostojni goście... i artysta w trampkach.

Odpowiedz