"Kiedy Polska była chrzczona" to premierowe widowisko, przygotowane na ŚDM przez krakowski zespół Cracovia Danza. Symboliczny moment powstania Państwa Polskiego zaistnieje w spektaklu w kontekście kultury przedchrześcijańskiej i tworzącej się kultury dworskiej.

W spektaklu zostaną pokazane elementy obrzędów starosłowiańskich inspirowane opisami z kronik Jana Długosza, a także układy zachodnich tańców dworskich. Wśród tańczących w noc sobótkową znajdować się będą dawne słowiańskie bóstwa, których wygląd nawiązywać będzie do projektów Zofii Stryjeńskiej. Kontrastem do żywiołowego, spontanicznego świata Słowian będą dworzanie przybyli wraz z księżniczką Dobrawą z Pragi, reprezentujący cywilizację Zachodu, tańcząc w sposób hierarchiczny i sformalizowany ceremonialne tańce dworskie. Spektakl pokaże, że wraz z przyjęciem wiary chrześcijańskiej z dworu praskiego Polska wkracza również w inny świat kultury tanecznej, stając się jednocześnie ważnym elementem w budowaniu tradycji baletów charakterystycznych.

Inscenizacja i choreografia: Romana Agnel. Premiera: 25 lipca, godz. 21, Kraków, Rynek Główny

Rozpoczęła się 9. Noc Cracovia Sacra. Tegoroczna edycja Nocy Cracovia Sacra odbywa się pod hasłem „Cracovia altera Roma”.  Wyjątkowa edycja Nocy związana jest z odbywającymi się w Krakowie Światowymi Dniami Młodzieży, w związku z tym trwa w tym roku aż 4 dni/noce.

W poniedziałek zaplanowano wiele wyjątkowych koncertów, w tym: „Dom na Skale/La Casa sulla Roccia - Agnieszka Chrzanowska & Marco Lo Russo”. Teksty piosenek napisali: Agnieszka Chrzanowska, Włodzimierz Dulemba, Krzysztof Sikora, Kamil Śmiałkowski, Karol Wojtyła, Michał Zabłocki; muzyka: Agnieszka Chrzanowska, Vidas Švagždys; utwory instrumentalne: Ennio Morricone, Astor Piazzola; teksty prozą autorstwa Jana Pawła II oraz włoskiego pisarza i dziennikarza watykanisty Franco Bucarellego. Scenografią koncertu będą fotografie artystyczne Marcina Brzózki i fotografie z Archiwum Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II. Kościół OO. Bernardynów o godz.20.00.

Rekomendujemy także występ znakomitego krakowskiego Chóru Mariańskiego. Zespól pod dyrekcją Jana Rybarskiego wystąpi w ramach projektu Cracovia Sacra w bazylice Bożego Ciala na Kazimierzu. W programie koncertu zat. "Te Deuem - Ciebie Boga wysławiamy" usłyszymy klasykę polskiej muzyki sakralnej z utworami m.in. Zieleńskiego, Góreckiego, Kilara, Łuciuka, Twardowskiego czy Świdra, ale także utwory Rachmaninowa czy Webbera. Początek koncertu w bazylice Bożego Ciaa o 20.00.

W Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego wystawa "Święci uniwersyteccy", a także poetycko muzyczny koncert "Zostań świętym". Teksty polskich świętych, którym szczególnie bliska jest idea miłosierdzia zaprezentuje jeden z najwybitniejszych polskich aktorów - Olgierd Łukaszewicz.
Będą także muzyczne premiery i wspaniali ich wykonawcy, m.in Dorota Imiełowska, Łukasz pawlikowski, Robert Grudzień, małgorzata Westrych. Inicjatorką koncertu jest krakowska sopranistka Ewa warta-Śmietana. Początek koncertu o godzinie 19.00.

„Kalejdoskop Barw Polski” to koncert, który wpisuje się w tegoroczną 9. edycję Nocy Cracovia Sacra i wydarzeń w ramach Światowych Dni Młodzieży. Dziś na Rynku Głównym w Krakowie wystąpią soliści, chór , balet i orkiestra Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Gościnnie wystąpią również zaprzyjaźniony z "Mazowszem" Zespół Pieśni i Tańca UJ „Słowianki” oraz wokalistka Anna Sokołowska Alabrudzińska. Początek koncertu o godz. 17.00

Zapaszamy także na Rynek Podgórski na wystawę "Śladami Jana Pawła II w Podgórzu". Karol Wojtyła przybył do Krakowa w 1938 r. Z Podgórzem los związał go na sześć długich, także okupacyjnych lat. Był to, jak się później okazało,  jeden z najważniejszych okresów w jego życiu. Czas formowania się osobowości, podejmowania najważniejszych decyzji życiowych, jak ta o wyborze kapłaństwa jako drogi życiowej i przeżyć, które miały wpływ na całe jego duchowe życie. Los związał go z kilkoma adresami, z wieloma przyjaciółmi i z najważniejszymi – jak się dziś okazuje miejscami kultu religijnego. W podgórskim okresie życia dane mu było być artystą, robotnikiem, studentem, przyjacielem, synem, rannym w wypadku, świadkiem śmierci, w końcu młodym księdzem.  O tym właśnie opowiada nasza wystawa „Śladami Jana Pawła II w Podgórzu”. Podgórze na zawsze pozostało w papieskich wspomnieniach, twórczości, pracach naukowych, homiliach. Jak mocno jego osoba związana jest z Podgórzem świadczą liczne pamiątki – tablice, pomniki będące śladem jego spotkań, działalności, obecności...

Wystawa potrwa do 31 lipca wokół kościoła św. Józefa.

jn