|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|

Premierowy styczeń w Teatrze im. Słowackiego

0

A
A
A
Na początek Dominika Knapik wyreżyseruje „Obóz Kataraktę” na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki.

Zdjęcia z próby "Katarakty". Fot. Marek Lasyk

„Obóz Katarakta” na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki

Premierowy styczeń w Teatrze im. Słowackiego. Na początek Dominika Knapik wyreżyseruje „Obóz Kataraktę” na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki. Fot. Marek Lasyk.

13 stycznia Dominika Knapik wystawi „Obóz Kataraktę” na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki , dzień później 14 stycznia na Scenie Miniatura rozpocznie się cykl zatytułowany „Sztuka Myślenia” – seria comiesięcznych spotkań poświęconych filozofii, sztuce i sprawom bieżącym. Pierwsze spotkanie z udziałem prof. Andrzeja Ledera i gospodarza cyklu prof. Piotra Augustyniaka zatytułowane jest „Zbudź się Polaku, wyzwól się człowieku!” 23 stycznia rozpocznie swoją działalność CDN czyli Centrum Dramatu Najnowszego – obejmujące całoroczne warsztaty dramatopisarskie oraz czytania współczesnych dramatów. Pierwsze czytanie „W górę” Jakuba Roszkowskiego wyreżyseruje Anna Augustynowicz.

W styczniu rozpoczęły się także próby do "Wyzwolenia" Wyspiańskiego w reżyserii Radka Rychcika.

W tym sezonie scena Małopolskiego Ogrodu Sztuki ożyje eksperymentalnymi projektami poszukującymi nowego języka, już w tym tygodniu premiera  „Obozu Katarakta” w reżyserii Dominiki Knapik, miesiąc później, 4 lutego „In dreams begin responsabilities” Magdy Szpecht, 1 kwietnia „Dom dźwięków” Wojtka Blecharza, a pod koniec kwietnia premiera „Gry szklanych paciorków”w reżyserii Małgorzaty Warsickiej.
 
 „Obóz Katarakta” Dominiki Knapik to pierwsza polska adaptacja teatralna twórczości tej amerykańskiej pisarki i dramatopisarki.
Bowles napisała opowiadanie w trakcie swojego pobytu w Maroko, a tekst ukazał się w 1949 roku w magazynie "Harpers Bazaar".  Główna bohaterka, Harriet, jest jak holenderski artysta Bas Jan Ader, który w 1975 roku zaginął bez śladu w czasie własnego perfomansu, polegającego na przepłynięciu jednosobową żaglówką Atlantyk. Harriet również oddala się od znanego i bezpiecznego lądu. Jej Atlantykiem jest Obóz Katarakta – miejsce cudownego zniknięcia.

W awangardowy taneczno-ruchowy spektakl Dominiki Knapik - choreografki, tancerki i aktorki, w 2015 roku nominowanej do Paszportów Polityki - zaangażowali się także inni zdolni i nagradzani twórcy: Michał Budny, autor rzeźb i instalacji, który pokazywał swoje prace w wielu europejskich galeriach sztuki, na potrzeby spektaklu stworzy instalację. Będzie to jego pierwsza praca scenograficzna. Autor muzyki, Tomasz Kowalski to także artysta multidyscyplinarny: malarz, grafik, rzeźbiarz, od kilku lat zajmuje się również muzyką. Reżyserię świateł Dominika Knapik powierzyła Jacqueline Sobiszewski, absolwentce Wydziału Operatorskiego PWSFTViT w Łodzi, na co dzień współpracującej z TR Warszawa. Adaptację tekstu przygotował dramaturg i pisarz Łukasz Wojtysko. Wystąpią aktorzy Teatru Słowackiego: Agnieszka Kościelniak, Bożena Adamek, Jerzy Światłoń i gościnnie Aleksandra Cwen, Małgorzata Haduch i Dominik Sroka.

jn/mat. prasowe

Liczba komentarzy: 0