|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Zmarł Jan Rybarski - dyrygent Chóru Mariańskiego

Zmarł Jak Rybarski - wybitny krakowski chórmistrz, organista i kompozytor, dyrygent Mieszanego Chóru Mariańskiego, działającego przy Parafii NMP z Lourdes w Krakowie. Miał siedemdziesiąt siedem lat. Prowadzony przez niego chór śpiewał podczas wszystkich wizyt Ojca Świętego do Polski. W 1997 roku brał udział w specjalnym koncercie dla Jana Pawła II w Sali Klementyńskiej w Watykanie.

Fot. dzięki uprzejmości Stowwarzyszenia Mieszany Chór Mariański

 

Jan Rybarski, urodził się  7 czerwca 1941 r. w Czernichowie w Beskidzie Żywieckim. Był dyrygentem, chórmistrzem, organistą, pedagogiem, kompozytorem i organizatorem życia muzycznego. Absolwent Salezjańskiej Średniej Szkoły Muzycznej Organistów w Przemyślu i Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie, wydziału Wychowania Muzycznego. Od 1968 roku był dyrygentem i kierownikiem artystycznym, organistą, akompaniatorem Chóru Mariańskiego działającego przy Parafii NMP z Lourdes w Krakowie, który kontyuuje tradycję i dzialaność chóru założonego w latach 30. XX wieku

Jan Rybarski był także pedagogiem i wykładowcą w Papieskiej Akademii Teologicznej. Przez wiele lat prowadził naukę zasad muzyki, historii muzyki i zajęcia ze śpiewu gregoriańskiego w krakowskich seminariach (u księży Karmelitów Bosych oraz w Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy na Stradomiu).

Przez wiele lat piastował stanowisko dyrektora artystycznego i konsultanta z zakresu chóralistyki przy Polskim Związku Chórów i Orkiestr w Krakowie a także pełnił funkcje jurora na festiwalach i konkursach chóralnych i orkiestrowych. Brał czynny udział  w życiu muzycznym Krakowa, uczestnicząc z chórem w najważniejszych uroczystościach religijnych i świeckich.

Pod dyrekcją Jana Rybarskiego Chór Mariański brał udział w licznych konkursach chóralnych, festiwalach w kraju i za granicą, koncertował na całym świecie, zdobywając uznanie i odnosząc znaczące sukcesy. Chór nagrał także sześć płyt CD, wśród których znalazła się także ta z udziałem chóru w Mszy Papieskiej na Błoniach w 2006 roku. jak również płyta z mistrzowsko wykonanymi kolędami.

Przez wiele lat Jan Rybarski współpracował z dyrygentami zza granicy (m.in. chórów europejskich i amerykańskich), prowadząc i organizując wspólne koncerty (m.in. w Domu Polskim w Paryżu, w ambasadzie w Wiedniu, w konsulacie w Brukseli, w konsulacie w Nowym Jorku, w Radiu Watykańskim).

Jan Rybarski za swoją działalność odznaczony został m. in Orderem Św. Stanisława II klasy, Orderem Św. Grzegorza Wielkiego przyznanym przez  papieża Benedykta XVI a także odznaką Honoris Gratia nadaną przez Prezydenta Miasta Krakowa.

(na podstawie tekstu : https://diecezja.pl/aktualnosci/zmarl-sp-jan-rybarski/ )

 

 " Pan Jan przez 60. lat był wybitnym organistą w parafii NMP z Lourdes w Krakowie. 50. lat dyrygował chórem Mariańskim, rozwijał go i wznosił na wyżyny"- napisał w mailu do Radia Kraków, w imieniu całego zespołu, Wojciech Kwinta.

 

29 listopada 2018 o godz. 11 odbędzie się uroczysta msza pogrzebowa w parafii NMP z Lourdes w Krakowie a następnie o godzinie 13.30 spod bramy cmentarza Rakowickiego rozpocznie się ceremonia pogrzebowa.

.

jd/diezezja.pl/ko
 

100%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 7

Czwartek, 18 kwietnia 2019, 00:35

Tak bardzo mi Ciebie brakuje Mój dyrygencie . Miesiące mijają a żal ze Cię nie ma jest coraz większy . Chce abyś był , abyś zagrał na ślubie mojej chrześnicy . Wiem że to niemożliwe ale serce moje jest rozdarte. Wracałam dzisiaj do domu i słuchałam naszej płyty z 50 rocznicy. Spiewalilimy wtedy w filharmoni. Tęsknie za tymi chwilami. Te chwile tak cudowne, tak wzniosłe, tak pięknie były dzięki Tobie w moim życiu. Bardzo mi Ciebie brakuje. Bardzo za nie dziękuje . Zawsze Ci mówiłam ze jesteś wielki. Jedyny w swoim rodzaju.

Odpowiedz

Jan - Kraków , Zwierzyniec

Środa, 28 listopada 2018, 14:18

Doskonały organista, piękny głos - pamiętam Go z mojego dzieciństwa - od ponad 50 lat służył nam swoim talentem. Pod Jego skrzydłami wzrastali inni muzycy - między innymi znany na całym świecie organista Andrzej Białko. Niech odpoczywa w spokoju.

Odpowiedz

Anna

Poniedziałek, 26 listopada 2018, 16:56

Żal.................................

Odpowiedz

Barbara

Poniedziałek, 26 listopada 2018, 09:12

Panie Janie. Będzie nam Pana brakować. Wspaniały człowiek.

Odpowiedz

Piątek, 23 listopada 2018, 09:39

Mio orgolio è di averlo ospite in casa qualche anno fa in occasione di una trasferta del coro Marianski a Susa di passaggio da un concerto in Francia a Lione . Condoglianze alla famiglia

Odpowiedz

Hannah

Piątek, 23 listopada 2018, 09:05

Fantastyczny i jedyny taki człowiek. Wielka strata i żal.

Odpowiedz

Jaworski

Czwartek, 22 listopada 2018, 23:07

(Niesamowity człowiek jakiego znałem charyzmatycy uczciwy a przede wszystkim prawy Wielki patriota każda rozmowa z nim była pouczająca i wspaniała Spoczywaj w spokoju Panie Janie będzie mi ciebie bardzo brakowało

Odpowiedz