Rafał Olbiński urodził się w 1943 roku w Kielcach, w 1969 r ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. Po studiach związał się z jako grafik z pismem "Jazz forum”. Projektował także okładki do płyt m in Krzysztofa Klenczona czy zespołu Breakout. W 1981 roku wyjechał do Paryża a potem do Stanów Zjednoczonych. Tam rozwinął swoją twórczość jako malarz, ilustrator, plakacista i projektant. Za swoje prace otrzymał ponad 150 nagród, w tym złote i srebrne medale przyznawane przez Klub Dyrektorów Artystycznych w Nowym Jorku oraz złote i srebrne medale od Towarzystwa Ilustratorów w Nowym Jorku i Los Angeles.

Ogromne uznanie na całym świecie zdobyły jego plakaty i ilustracje. Te ostatnie pojawiły się na okładkach lub w artykułach takich czasopism jak: Newsweek, Time, Business Week, Atlantic Monthly, Playboy, Omni, The New York Times, New Yorker i Der Spiegel.

W 1994 roku otrzymał międzynarodowego Oscara za Najbardziej Znaczący Plakat Roku, Prix Savignac w Paryżu. W tym samym roku otrzymał nagrodę czasopisma Creative Review w Londynie za najlepszą brytyjską ilustrację.
W 1995 roku jego plakat zwyciężył w konkursie „Nowy Jork stolicą świata” wybrany przez jury pod przewodnictwem burmistrza miasta
Rudolfa Gulianiego. Rok później otrzymał nagrodę Stephana Dohanosa przyznawaną przez członków Stowarzyszenia Ilustratorów Nowojorskich za najlepszą pracę roku.

Jako wykładowca związany był z Uniwersytetem Temple w Filadelfii, a także z prestiżową School of Visual Arts w Nowym Jorku. Na swoim koncie ma także liczne plakaty do amerykańskich oper, jest także autorem scenografii m. in do "Don Giovanniego" W.A.Mozarta w Filadelfii.

Prace Olbińskiego są eksponowane w licznych prestiżowych galeriach i muzeach m in.  w Biblioteka Kongresu, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Toyamie i Carnegie Foundation w Nowym Jorku, Muzeum Plakatu w Wilanowie oraz w wielu kolekcjach prywatnych.  

W 2018 roku w Pałacu Sztuki TPSP w Krakowie prezentowana była największa jak do tej pory wystawa w Polsce prac Rafala Olbińskiego. W tym roku pojawiła się kolejna, na której znalazly się przede wszystkim plakaty ze wszystkich okresów twórczości a także prace malarskie z ostatnich lat, w tym obrazy powstałe na kanwie przygotowywanej scenografii do opery "Czarodziejski flet" . Ekzpozycji towarzyszy wydany przez Towarzystwo Przyjaciól Sztuk Pięknych album z pracami artysty.

Plakaty i malarstwo  Rafała Olbińskiego na wystawie w Pałacu Sztuki  TPSP w Krakowie  1.05  - 2.06 2019

Rafał Olbiński będzie także gościem programu Koło kultury 8 maja po godz. 22

 

jdruzynska/ mat.prs