EUROPEUM - Ośrodek Kultury Europejskiej MNK zaprasza na pokaz dzieła Giovanniego Lorenza Berniniego. Bernini (1598–1680) to najwybitniejszy barokowy artysta w Europie. W Europeum podziwiać możemy jego wykonany z brązu medalion portretowy z wizerunkiem papieża Klemensa X, wypożyczony z kolekcji prywatnej.
Podczas pokazu, zatytułowanego „Papieski splendor”, zostaną zaprezentowane także inne wizerunki papieskie: medal, dla którego podstawą był również szkic Berniniego, wykonany przez Antonia Travaniego, także z konterfektem Klemensa X (pochodzący z kolekcji Zamku Królewskiego w Warszawie), oraz płaskorzeźba ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, przedstawiająca następcę Klemensa – papieża Innocentego XII. To dzieło pochodzi być może z pracowni Domenica Guidiego, innego wybitnego rzeźbiarza rzymskiego).
- Trzeba też podkreślić, że jest to pierwszy w Polsce pokaz dzieła Berniniego - mówi Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. - Zestawienie kilku wizerunków papieskich pozwala na przedstawienie zagadnienia i znaczenia różnorodnej prezentacji portretu jako widomego znaku obecności Następcy św. Piotra – co w kontekście wizyty Ojca Świętego Franciszka w Krakowie nabiera specjalnego znaczenia.


W środę, 27 lipca, w TAURON Arenie Kraków odbędzie się koncert, podczas którego wystąpią m.in. ośmiokrotnie nominowany do nagrody Grammy Matt Maher oraz nominowana do przyznawanej przez Gospel Music Association nagrody Dove Audrey Assad. Na scenie wystąpią także: biskup Robert Barron z projektu Word on Fire oraz Joel Stepanek.
Na zakończenie wieczoru młodzież będzie mogła obejrzeć musical „I believe in Mercy” w wykonaniu wspólnoty Cenacolo, który zostanie wystawiony na scenie Festiwalu Młodych znajdującej się w Parku Lotników Polskich.

A teraz propozycja dla tych, którzy nie lubią tłumów. Capella Cracoviensis zaprasza na koncert w ramach cyklu "Musica Sacra, podczas którego wraz z zespołem wystąpi znakomity klawesynista Marcin Świątkiewicz. W repertuarze "Stabat Mater" Domenica Scarlattiego.  27 lipca, zapraszamy do kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Kopernika 19.

Osiem kobiet  późniejszych świętych i błogosławionych   pochodzących z Polski i Węgier przypomnianych zostało na  wystawie  "Bogactwo ubóstwa"- prezentowanej w  krużgankach klasztoru  Franciszkanów.   Na wystawie  m in  sylwetki  królowej Jadwigi Andegaweńskiej , córek węgierskiego króla Beli IV księżnej kaliskiej  Jolanty i  krakowskiej  Kingi  a także   św. Elżbiety Węgierskiej
- Wystawa przygotowana  została  w ramach obchodów Roku Kultury Węgierskiej ale także w roku miłosierdzia mówi ojciec  Jan Maria Szewek franciszkanin. "Święte  kobiety Polski i Wegier"   do oglądania w krużgankach  klasztoru oo  Franciszkanów   aż do października  

Wyjątkowo zapowiada się wieczorne spotkanie muzyczno - modlitewne i koncert „ Miłosierna Miłość”, zaplanowane na dzień przylotu do Krakowa Papieża Franciszka. Już od godz. 9:00 na  Rynku Podgórskim ( jedna z 20 dużych scen plenerowych Festiwalu Młodych), rozpocznie się spotkanie 1,5 tysięcznej Grupy Redemptor - młodych uczestników ŚDM, związanych w różny sposób z Redemptorystami i zaangażowanych w działalność misyjną na całym świecie.
„Dzień Alfonsjański” (nazwa spotkania pochodzi od św. Alfonsa Liguori, założyciela Redemptorystów), będzie okazją do wspólnego oczekiwania na spotkanie z Papieżem Franciszkiem ale też okazją do prezentacji swoich doświadczeń ewangelizacyjnych; swoim świadectwem podzieli się między innymi grupa prześladowanej młodzieży z Iraku i Jej biskup Bashar Warda z Erbil, posługujący w Północnym Iraku.
W trakcie koncertu  pokazane zostaną również współczesne oblicza miłosierdzia (inscenizacja oparta na przypowieści o miłosiernym Samarytaninie), a zaangażowane grupy rekonstrukcyjne w specjalnie na ten wieczór przygotowanym korowodzie zaprezentują najważniejsze sceny historii Polski i Kościoła -  od momentu  Chrztu Św. przyjętego przez Mieszka  aż do czasów św. Jana Pawła II.  „Miłosierna miłość” – wyjątkowy wieczór celebracji, modlitwy, śpiewu i tańca już 27 lipca od godz. 17:00 na Rynku Podgórskim w Krakowie.

Festiwal Młodych ma swoją scenę także przy bazylice św. Floriana w Krakowie, gdzie na czas ŚDM gości francuska wspólnota Chemin Neuf. Wspólnota Chemin Neuf jest wspólnotą katolicką o powołaniu ekumenicznym. Narodziła się z charyzmatycznej grupy modlitewnej w 1973 roku, wywodzi się z tradycji ignacjańskiej i liczy obecnie 2000 członków w trzydziestu krajach. Młodzi artyści zapraszają na spotkania modlitewne i koncerty podczas całych ŚDM.
http://www.swflorian.net/index.php/ogloszenia/373-program-festiwalu-mlodych-w-bazylice-sw-floriana

Zapraszamy także do Zakopanego. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego to nie tylko bardzo dobre koncerty kameralne ale także spotkania przybliżające życie i twórczość kompozytora. W tegorocznej 39 edycji wyeksponowany zostanie wątek roli kobiet w życiu Szymanowskiego nie tylko tych najbliższych matki ,sióstr ale także kobiet „zakopiańskiego modernizmu”. Dzisiejsze festiwalowe spotkanie będzie połączniem koncertu , dedykowanego pamięci Ignacego Paderewskiego w 75 rocznicę śmierci z opowieścią o „kobietach rodzinnych „ Szymanowskiego. Koncert i spotkanie dziś w willi ATMA, zakopiańskim oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie o 19. Wstęp wolny

jn