|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Ostatnia premiera sezonu na scenie MOS

Swój nowy spektakl pokaże w Krakowie jeden z najważniejszych reżyserów pokolenia, laureat wielu nagród teatralnych - Michał Borczuch.

Najnowszy spektakl Michała Borczucha przygotowywany na Scenę MOS ma dwie płaszczyzny – pierwsza z nich powstała na bazie rozmów i warsztatów z byłymi pacjentami szpitala psychiatrycznego w Kobierzynie. Na terenie tego znanego w Krakowie kompleksu szpitalnego z początku XX wieku, zbudowanego na planie modnego w czasie secesji motyla, powstał film z udziałem aktorów. To, co w nim zobaczymy, jest twórczym przetworzeniem pracy z artystami –schizofrenikami oraz realizacją odreżyserskich uwag.  Punktem wyjścia do pracy grupy badawczej był powracający w „Czarnych papugach” wątek ataku, dezintegracji i ciemności. Twórców nie interesowało jednak opisanie schizofrenii, a raczej jej sensualny i społeczny aspekt.  Jakich pytań nie powinno się zadawać? O jakich tematach należy mówić z powagą, a kiedy można żartować? Na czym opiera się decorum i właściwie dlaczego?  O schizofrenii mówi się albo medycznie, albo z empatią, albo po prostu milczy.

Drugą płaszczyzną spektaklu jest tekst sztuki „Czarne papugi” Alejandro Moreno Jashésa, chilijskiego dramatopisarza, jurora festiwalu Boska Komedia w 2016 roku. To nierozpisany na postaci monolog występujących w sztuce bohaterów - Carvalaja i jego dwojga oczu. Carvajalowi, młodemu hiszpańskiemu piłkarzowi Realu Madryt, wirus zaatakował serce. Tekst dramatu jest relacją z tego momentu, tylko nie widzianą z zewnątrz, a „od środka”, przez oczy, które po odwróceniu się zaczynają wędrówkę w głąb ciała. „Ludzie się nad tym nie zastanawiają, to brzmi kuriozalnie: ciało jest ciemne w środku. W naszych organizmach nie ma światła.”

Autor: Alejando Moreno Jashés
Reżyseria: Michał Borczuch
Dramaturgia, parafraza tekstu: Tomasz Śpiewak
Scenografia i kostiumy: Dorota Nawrot
Muzyka: Bartosz Dziadosz
Reżyseria świateł: Jacqueline Sobiszewski
Multimedia: Michał Dobrucki
Konsultant merytoryczny projektu: Magdalena Kownacka
Producent: Dorota Grzywacz-Kmieć
Inspicjent: Iwona Cieślik
Asystenci reżysera: Oliwia Kuc, Wojciech Rodak
Obsada: Dominika Biernat (gościnnie), Pola Błasik, Lidia Bogaczówna, Iwona Budner (gościnnie), Monika Niemczyk (wideo), Natalia Strzelecka, Karol Kubasiewicz, Krzysztof Piątkowski, Rafał Szumera

jn/mat. prasowe

100%
0%