Fundacja im. Tadeusza Kantora wraz Ośrodkiem Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka zapraszają na spotkanie autorskie Marii Stangret-Kantor w związku z publikacją tomu jej wspomnień - Malując progi. Spotkanie połączone będzie z otwarciem wystawy prac artystki pt. Zamieszkać z obrazami.

MARIA STANGRET-KANTOR – to malarka i aktorka, członkini  Grupy Krakowskiej. Urodzona w 1929 roku, studiowała malarstwo na krakowskiej ASP. Współpracę z Teatrem Cricot 2 rozpoczęła w 1957 roku, rolą w spektaklu Cyrk. Odtąd brała udział niemal we wszystkich przedstawieniach Cricotu. W 1961 roku została żoną Tadeusza Kantora. Podobnie jak on, związana była z Galerią Krzysztofory w Krakowie i Galerią Foksal w Warszawie i uczestniczyła również w wielu jego happeningach.

    Niech moja opowieść będzie jak wypad na kilka dni za miasto, gdy po przybyciu na miejsce uświadomiliśmy sobie, że czegoś nie zabraliśmy. Niech będzie jak rozmowa ze znajomymi, po odbyciu której – gdy znajomi już wyszli – nagle konstatujemy, że nie poruszyliśmy wielu ważnych tematów. Nie wiem, czy kiedykolwiek jeszcze powrócę, by zebrać to, co zapomniałam, czy podejmę tematy, których nie poruszyłam.

    - Maria Stangret-Kantor

 
Maria Stangret-Kantor jest wybitną indywidualnością artystyczną. Chociaż najważniejszym polem jej sztuki zawsze było malarstwo, to nie sposób pominąć w jej twórczym dorobku wielkich kreacji aktorskich w Teatrze Cricot 2 czy udziału w happeningach Tadeusza Kantora.

Swojego późniejszego męża Tadeusza Kantora poznała w połowie lat 50., kiedy studiowała na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Była świadkiem narodzin Teatru Cricot 2 i aktywną uczestniczką życia artystycznej awangardy czasów PRL-u. Przez ponad 30 la małżeństwa Maria i Tadeusz stanowili nierozłączną parę artystów wzajemnie się inspirujących i wspierających. Maria była nie tylko czołową aktorką w Teatrze Cricot 2, odtwórczynią wybitnych ról m.in. w „Kurce wodnej”, „Nadobnisiach i koczkodanach”, „Umarłej klasie”, „Wielopolu-Wielopolu”, ale także pierwszą powierniczką, krytyczką i współpracowniczką Kantora w czasie powstawania spektakli.


Promocja tomu wspomnień i wernisaż wystawy marii Stangret-Kantor odbędzie się 27 sierpnia 2016 (sobota), godzina 15:00
Dom Twórczości Tadeusza Kantora i Marii StangretHucisko 51, pod Gdowem

Wystawa czynna: 28 sierpnia - 15 września 2016, od piątku do niedzieli w godzinach 12-16
Wydawcy książki: Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka wraz z Fundacją im. Tadeusza Kantora


jn/mat prasowe