Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Nowe wystawy w Żydowskim Muzeum Galicja

  • Kultura
  • date_range Poniedziałek, 2021.01.25 22:48 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:24 )
"Dziesięć polskich miast—Dziesięć żydowskich historii " w Galerii im. Rodziny Taube oraz „Porządek i Zagłada. Policja w nazistowskich Niemczech” w Galerii im.Koreta to nowe wsytawy w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie

Fot.ŻMG/IPN

 

Wystawa Dziesięć polskich miast—Dziesięć żydowskich historii to nowa stała ekspozycja prezentowana w Żydowskim Muzeum Galicja w Galerii im. Rodziny Taube. Wystawa ta opiera się na relacjach i rodzinnych fotografiach dziesięciorga polskich Żydów.

Wszyscy urodzili się w pierwszych dekadach XX wieku, dorastali lub wchodzili w dorosłość w międzywojennej Polsce. Pochodzili z różnych miast i z różnych środowisk. Świat, który znali, rozpadł się we wrześniu 1939 roku. Choć im udało się przetrwać – w gettach, w obozach, w ukryciu, w partyzantce, w sowieckiej armii lub na zesłaniu daleko na wschodzie – stracili rodziny, stracili rodzinne domy i po wojnie musieli budować swój świat od nowa.

W tle każdej z dziesięciu osobistych historii można dostrzec także historie dziesięciu miast. Bohaterowie wystawy wspominają o konkretnych miejscach zapamiętanych z dzieciństwa i o związanych z nimi sytuacjach – czasem zabawnych, czasem tragicznych. Siedem z tych miast obecnie znajduje się w granicach Polski, a trzy – na Ukrainie.

 

fot.mat.pras ŻMG

Wystawa została przygotowana przez jednego z głównych partnerów Żydowskiego Muzeum Galicja – Centropę. Powstała w oparciu o materiały zgromadzone w szeroko zakrojonym projekcie historii mówionej realizowanym w latach 2000-2009 w piętnastu krajach, a polegającym na przeprowadzeniu wywiadów i zdigitalizowaniu rodzinnych fotografii i dokumentów ok. 1200 starszych osób.

Ekspozycja dostępna w Muzeum została przygotowana w języku polskim i angielskim. Towarzyszą jej jednak narzędzia multimedialne – strona internetowa i aplikacja mobilna, umożliwiające zwiedzanie wystawy także w innych wersjach językowych - niemieckiej i hebrajskiej - oraz zawierające dodatkowe treści.

                                                                   

                                                                                            *    *     *

 

 

Porządek i Zagłada. Policja w nazistowskich Niemczech” -  wystawa czasowa w Galerii im.Koreta

 

 

26.01.2021-30.08.2021 

 

Ekspozycja przygotowana przez Niemiecką Wyższą Szkołę Policji w Münsterze – DHPol Münster opisuje rolę niemieckiej policji od przejęcia władzy przez Adolfa Hitlera po upadek III Rzeszy. Kolejne części wystawy poświęcone są rozwojowi policyjnych struktur, sylwetkom osób odpowiedzialnych za funkcjonowanie policji i działaniom niemieckiego aparatu policyjnego w przededniu i w czasie II wojny światowej.

Opracowane przez autorów wystawy różnorodne materiały ilustracyjne – archiwalne dokumenty, druki propagandowe i fotografie - pozwalają przyjrzeć się temu, jak nazistowski reżim realizował swoje cele polityczne i ideologiczne wykorzystując siły policyjne.

 

Dzień Policji Niemieckiej. Wsparcie Techniczne w nagłych zdarzeniach i straże pożarne w ochronie przeciwlotniczej w 1941 r.

Winterhilfswerk  Plakat propagandowy dla policji, 1941 r. Berlin | Bundesarchiv

 

 

 

Wystawa Niemieckiej Wyższej Szkoły Policji w Münsterze – DHPol Münster, została przygotowana na zlecenie Konferencji Ministrów Spraw Wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec i Krajów Związkowych a prezentowana jest dzięki współpracy z Konsulatem Generalnym Republiki Federalnej Niemiec

 

 

Wernisaże  wystaw on - line  26 stycznia na FB Żydowskiego Muzeum Galicja  26 stycznia o godzinie 15 i 18.30 

 

 

 

 

 

O ekspozycjach rozmawiać będziemy z jej krakowskimi kuratorami w Kole kultury 27 stycznia o  g.22.05

 

 

 

 

 

mat.pras.ŻMG/jdruzynska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię