Do 2020 roku, na czas remontu, główna siedziba instytucji znajdować się będzie w popularnej galerii handlowej. "Traktujemy to jako wyzwanie, okazja do zderzenia się z wizerunkiem świątyni komercji. A prozaicznym powodem była najkorzystniejsza oferta, którą wybraliśmy. To oczywiste, że w trakcie remontu pałacu Krzysztofory, nie będziemy mogli tam pracować" - mówił Radiu Kraków dyrektor Michał Nizabitowski.

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa planuje też zmianę nazwy - obok dotychczasowej chce w statucie zapisać krótszą: Muzeum Kraków. 

"Uważamy, że nazwa Muzeum Historyczne Miasta Krakowa podlega ochronie. Została wymyślona przez naszych ojców-założycieli i powinna pozostać nazwą statutową" – powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej dyrektor MHMK. Dodał, że jednocześnie potrzebna jest nowa, lepsza ze względów komunikacji nazwa.

"Nazwa Muzeum Historyczne jednoznacznie wskazuje, że muzeum zajmuje się historią miasta, podczas kiedy my mamy ambicje być muzeum miasta dzisiaj: uczestniczyć w dialogu, współkreować pewne postawy i być przestrzenią, w której spędza się czas nie tylko po to, żeby poznawać historię, ale także żeby budować poczucie identyfikacji" – wyjaśnił Niezabitowski.

"Muzeum nie jest dla przeszłości, tylko dla przyszłości. Sensem istnienia nie są zgromadzone w nim zbiory, tylko ludzie, którzy przychodzą do niego dzisiaj i poprzez te zbiory mogą chodzić śladami myśli z przeszłości, po to, żeby te ślad wytyczać w przyszłość" – podkreślił.

Podczas konsultacji społecznych pod rozwagę mieszkańców ma być poddana nazwa Muzeum Kraków. Kraków występuje w niej w mianowniku, co jak wyjaśnił Niezabitowski lepiej oddaję istotę misji muzeum. "Muzeum jest tożsame z miastem, jest istotą szczególnie tego miasta, gdzie dziedzictwo jest określoną wartością" – powiedział dyrektor.

Jeśli krakowianie zgodzą się na zmianę, nowa nazwa weszłaby w życie 31 maja 2018 r. – rok przed 120-leciem placówki. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa wróci do wyremontowanych Krzysztoforów w 2020 roku. 

 

 

(Justyna Nowicka, PAP/ew)